ВР планує зобов'язати при реєстрації ЗМІ вказувати їх засновників і співзасновників
Верховна Рада України (ВР) прийняла в першому читанні за основу проект закону №2731, ініційований Кабінетом міністром, яким пропонується встановити необхідність вказувати засновників і співзасновників ЗМІ при їх реєстрації.
За проект закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності щодо засобів масової інформації" проголосували 273 народних депутати.
Даний законопроект був виставлений Міністерством юстиції на громадське обговорення у липні минулого року.
Законопроектом пропонується передбачити, що при подачі заяви про видачу або продовження ліцензії на мовлення мають зазначатися юридична та фактична адреси, код ЄДРПОУ, реєстраційний номер облікової картки платника податків, а за її відсутності - серія та номер паспорта засновника або співзасновників, власника або співвласників телерадіоорганізації.
Також, згідно із законопроектом, необхідно вказувати аналогічну інформацію про акціонерів, які на момент подачі заяви володіли пакетами акцій у понад 5%.
Крім того, передбачається зобов'язати інформаційні агентства (ІА) вказувати у своїх випусках відомості про засновника і співзасновниках ІА.
Законопроектом передбачається подання відомостей про засновника і співзасновників друкованого видання, а також пов'язаних з ними осіб при державній реєстрації друкованого ЗМІ.
Документ також дає визначення терміну "пов'язані особи". Зокрема, це юридичні або фізичні особи, які здійснюють контроль за засновником і співзасновниками ЗМІ, а також юридична особа, за якою засновник здійснює відповідний контроль. У разі, якщо одним зі співзасновників ЗМІ є фізична особа, пов'язаними з нею особами вважаються також члени її сім'ї (чоловік, дружина, діти і батьки, мачуха та вітчим), спільно з якими вона здійснює контроль за ЗМІ.
Нагадаємо, нещодавно скандал довкола структури власників розгорівся на ТВі. Наприкінці квітня стало відомо про те, що на телеканалі змінився інвестор (Олександр Альтман), а генеральним директором замість Наталії Катеринчук став Артем Шевченко.
Працівники каналу ТВі, з огляду на юридичну плутанину з приводу діючого керівництва, вирішили не підтримувати жодну зі сторін конфлікту. 45 співробітників ТВі оголосили страйк, висунувши низку своїх вимог, зажадавши, зокрема, оприлюднити структуру власників медіаактиву. Пізніше колектив із 31 співробітника залишив ТВі.
Скандал навколо телеканалу не вщухає дотепер. Нагадаємо, опозиція зажадала оприлюднення інформації щодо кінцевого власника ТВі. А вчора головний редактор ТВi Віталій Портников заявив про погрози з боку колишнього акціонера телеканалу Костянтина Кагаловського.