Мін'юст хоче посилити держконтроль над ЗМІ та їх власниками

Середа 11 липня 2012 12:46
Автор: RBC.UA
Міністерство юстиції України оприлюднило проект закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності щодо засобів масової інформації". Текст законопроекту опубліковано на офіційному сайті Мін'юсту.

Міністерство юстиції України оприлюднило проект закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності щодо засобів масової інформації". Текст законопроекту опубліковано на офіційному сайті Мін'юсту.

Законопроектом пропонується здійснювати державний контроль центральними органами виконавчої влади у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації для запобігання їх монополізації. А також здійснювати контроль органами Антимонопольного комітету України за дотриманням законодавства та недопущенням ними недобросовісної конкуренції. Передбачені підстави для відмови у державній реєстрації, якщо засновником порушуються гарантії від монополізації друкованих засобів масової інформації.

Крім того, згідно із законопроектом, передбачається, що кожен випуск продукції інформаційних агентств повинен містити, у тому числі і відомості про засновника (співзасновників).

Також, планується заборонити створення і діяльність телерадіоорганізацій, засновником (співзасновниками), власником (співвласниками) якої є нерезидент (нерезиденти), зареєстрований в одній з офшорних зон, перелік яких затверджений Кабінетом міністрів України.

Згідно з проектом закону, також планується зобов'язати телерадіоорганізації щорічно до 31 березня оприлюднювати звіт про результати своєї діяльності в якому зазначено відомості про джерела фінансування телерадіоорганізації, а також про зміну: засновника (співзасновників), власника (співвласників) розподілу часток її статутного капіталу або зміну акціонерів, володіють пакетами акцій у розмірі понад 25%; керівника, складу виконавчого та наглядової органів телерадіоорганізації.

Більш того, пропонується доповнити перелік вихідних даних друкованих засобів масової інформації відомостями про особу, відповідальну за випуск відповідного номера видання і доповнити перелік вихідних даних випуску продукції інформаційних агентств відомостями про засновника (співзасновників).

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, мета проекту акта - "зведення до мінімуму можливості використання засобів масової інформації як важелів маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян, а також зміцнення та вдосконалення правових гарантій свободи слова та інформаційного суверенітету України, сприяння становленню цілісного загальнонаціонального інформаційного простору".

"Разом з цим, зазначаємо, що альтернативних способів досягнення поставлених цілей, крім шляхів, запропонованих проектом закону Україну, не існує", - упевнені в Мін'юсті.

Нагадаємо, в травні ц.р. правозахисна організація Freedom House оприлюднила щорічний рейтинг свободи преси. Зокрема, Україна в рейтингу опустилася на 9 позицій, і розділила 130-131-і місця з Південним Суданом. Згідно зі звітом, ситуація в Україні за минулий рік значно погіршилася, а рівень свободи преси оцінюється як "частково вільний". Таке падіння стало результатом все більшого владного контролю над засобами інформації, говорилося в звіті.

За останнім звітом організації, рейтинг України впав до рівня 59 балів, і вона ще залишилася серед країн, преса в яких "частково вільна". Кордон переходу до країн з "вільної" пресою - починаючи з 61 балу. У попередньому 2010 році рейтинг України становив 56 балів (кращий можливий показник - 0, найгірший - 100).

"Україна почала рухатися в минулому році і далі продовжує рухатися до позиції, небезпечно близькій до "невільної", - зазначила в інтерв'ю радіо "Свобода" аналітик Freedom House у справах свободи преси в Середній і Східній Європі та Євразії Сільвана Хабданк-Колачковская. - По цих тенденціях, які ми зараз бачимо, всі гадають, як будуть виглядати рейтинги наступного року".

На початку квітня ц. р. президент Freedom House Девід Креймер заявив, що ситуація зі свободою слова в Україні не ідеальна, але далека від критичної.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся