Комітет з питань податкової та митної політики став заручником мітингувальників підприємців, які вже кілька місяців вимагають скасування норми про обов'язкове застосування з 1 липня касових апаратів для третьої групи платників єдиного податку. Депутати спробували піти на поступки і відстрочити ще на півроку вступ в силу вимог законодавства. Однак гарантій, що з 1 січня 2016 року бізнес погодитися застосовувати РРО, підприємці не дають.
Комітет з питань податкової та митної політики став заручником мітингувальників-підприємців, які вже кілька місяців вимагають скасування норми про обов'язкове застосування з 1 липня касових апаратів для третьої групи платників єдиного податку. Депутати спробували піти на поступки і відстрочити ще на півроку вступ в силу вимог законодавства. Однак гарантій, що з 1 січня 2016 року бізнес погодитися застосовувати РРО, підприємці не дають.
Планове засідання парламентського комітету з питань податкової та митної політики в черговий раз проходить під тиском підприємців. Бізнес активізувався кілька місяців тому з вимогою скасувати норму Податкового кодексу про обов'язкове застосування касових апаратів з 1 липня для платників єдиного податку 3 групи. Для 2 групи це правило вступає в силу з 1 січня 2016 року. Не торкнеться це підприємців, які здійснюють безготівковий розрахунок, працюють на ринках, а також реалізовують продукцію власного виробництва або товари в пересувних точках продажу. Нагадаємо, що норма була прийнята в кінці грудня, і у бізнесу було півроку на те, щоб закупити реєстратори розрахункових операцій (РРО) та виконати вимоги законодавства.
Кілька активістів все ж мають доступ до комітету і можуть оперативно інформувати своїх колег-мітингувальників про прийняття депутатами рішень. В порядку денному засідання 13 законопроектів, проте періодично члени комітету повертаються до прохання розглянути законопроект №1718, автори якого депутати різних фракцій та позафракційні, зокрема, пропонують скасувати норму про РРО. Кворуму для голосування періодично немає, а голові комітету Ніні Южаніній (БПП) доводиться припиняти розгляд документів і просити депутатів не покидати зал засідань.
Члени комітету Олег Ляшко і Віталій Хомутинник змушені піти з засідання: на 18.00 заплановано зустріч Президента з лідерами фракцій. Але вони усно підтверджують, що їхні голоси можуть зараховуватися при прийнятті рішень. Южаніна змушена оголосити перерву для консультацій з апаратом Верховної ради про можливість комітету враховувати голоси, які залишили засідання депутатів. "Я розмовляла з Зайчуком (Валентин Зайчук, керівник апарату, - РБК-Україна). Він підтвердив таку можливість", - сказала вона.
Тим часом на вулиці підприємці вже заявили про намір ініціювати відставку Южаніної, якщо питання не буде вирішено, і заступника міністра фінансів Олени Макеєвої. "Як же так можна, ми ж стільки часу провели в робочих групах, щоб врегулювати конфлікт і знайти компроміс, як працювати під таким тиском?", - дивувалася Южаніна.
Для вирішення проблеми депутати допрацювали до другого читання законопроект №1088, який ще на минулому засіданні комітету був рекомендований до прийняття в сесійній залі. У його доопрацюванні брали участь і самі підприємці.
Зокрема, поправки до закону про застосування РРО передбачають скасування обліку товарних запасів для підприємців на спрощеній системі і тих, хто не зареєстрований платниками ПДВ; виключають необхідність зберігання фіскальних звітних чеків, якщо інформація не подається у ДФС по каналах зв'язку. Крім того, депутати ініціювали заборону на виключення з реєстру РРО апаратів до закінчення терміну їх служби; забезпечення суб'єктів господарювання резервних РРО, якщо апарат після гарантійного ремонту неможливо ввести в експлуатацію. А сервісні центри за неналежний ремонт ще й можуть понести відповідальність в розмірі 5 мінімальних зарплат (зараз - понад 5 тис. грн). Пішли на поступки бізнесу і в питанні застосування штрафів. Якщо підприємець до 1 серпня підписав договір на поставку РРО, то штрафи до нього до 1 січня не застосовуються за такі порушення, як проведення операції поза касовим апаратом або на неповну суму вартості проданих товарів.
В результаті після шестигодинного засідання, взаємних образ, звинувачень, а потім - вибачень, голова комітету запропонувала компромісне рішення. Внести цей законопроект на відстрочку застосування апаратів для 3 групи ще на півроку - до 1 січня. "Ви поховайте цей законопроект. Є частина депутатів у парламенті, які підтримують цю норму, а частина - ні. Мінфін може просити Президента накласти на нього вето з урахуванням вимог МВФ щодо застосування РРО", - зазначив перший заступник голови комітету Андрій Журжій ("Самопоміч"). "Мінфін не підтримує таке рішення. Півроку було на те, щоб перейти на касові апарати, але ми погоджуємося на скасування штрафних санкцій", - додала Олена Макеєва.
Проте, як з'ясувалося, кворуму все одно не вистачило для того, щоб остаточно прийняти рішення про перенесення строків. Крім того, законопроекту №1088 немає і в сесійному порядку на поточному тижні. Як пояснила РБК-Україна член комітету Тетяна Острикова ("Самопоміч"), Ніна Южаніна буде вносити цю поправку з голосу, коли справа дійде до розгляду зазначеного законопроекту, і депутати самі визначаться, підтримувати її чи ні. "Я розмовляла сьогодні з міністром фінансів, вона категорично проти перенесення термінів, - розповідає Острикова. - Вона отримала дзвінок від МВФ. Також міністр сказала, що якщо буде прийнято рішення про перенесення термінів, то мови про виділення гранту на купівлю підприємцям касових апаратів бути не може".
Крім того, комітет, за її словами, планує більш детально вивчити питання щодо надання еквайрингових послуг, щоб виключити посередництво між платником і органами ДФС. Звітність повинна безпосередньо потрапляти в податкові органи. Співрозмовник РБК-Україна в Мінфіні також підтвердив, що крім розмови з Наталею Яресько, представники МВФ розмовляли з головою податкового комітету і направили відповідного листа на ім'я прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. "МВФ відзначає, що це було зобов'язання України запровадити касові апарати, і протягом півроку був час внести зміни і по штрафах, але з 1 липня ввести в дію", - розповідає чиновник міністерства. Проте мова про невиділення чергового траншу в результаті сформованої ситуації не йде.
У той же час, незалежно від того, яке рішення приймуть депутати, підприємці не дають гарантій, що з 1 січня готові будуть застосовувати РРО. Перенесення термінів, за словами активіста громадської організації "Сяйво Сіверщини" Ірини Березинець, проблему не вирішує. "Ми говоримо про повномасштабну реформу, а не тільки про зміни, що стосуються підприємців. Ми хочемо європейський підхід до бізнесу і європейські зарплати. Коли уряд готовий буде піднімати ці питання, тоді ми РРО поставимо", - говорить Березинець.
Голова Спілки захисту підприємців Сергій Доротич додає, що у спрощеній системі вимог до установки касових апаратів взагалі не може бути, на те вона і спрощена система. "Чому ми погодилися на відстрочку? Щоб переконати уряд, законодавців, що це недоцільно і несвоєчасно, навантаження на бізнес у результаті ляже на кінцевого споживача, - пояснює Доротич.- РРО не вирішить проблему з тінню. Малий бізнес контролювати не потрібно, у кризу максимально спрощувати діяльність потрібно, тому що у всьому світі це питання самозайнятості".
Він рекомендує Кабміну звернути свою увагу на питання контролю за доходами і видатками чиновників та їх сімей, ввівши декларування: "Всі українці - від школяра до пенсіонера - знають, що джерело корупції - це держапарат. Ввівши контроль за витратами чиновників, як вони розкошують, де їдять, де подорожують і все, це буде дієвий механізм по боротьбі з корупцією".