ua en ru

Угорщина покидає проект з будівництва газопроводу Nabucco

Автор: RBC.UA
Угорська нафтогазова компанія MOL виходить з проекту по будівництву газопроводу Nabucco, покликаного послабити залежність Євросоюзу від поставок газу з Росії і є основним конкурентом російського проекту "Південний потік". Про це заявив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, повідомляє Bloomberg. За словами прем'єра, проект зазнає труднощів і "навіть угорська компанія MOL залишає його".

Угорська нафтогазова компанія MOL виходить з проекту по будівництву газопроводу Nabucco, покликаного послабити залежність Євросоюзу від поставок газу з Росії і є основним конкурентом російського проекту "Південний потік". Про це заявив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, повідомляє Bloomberg. За словами прем'єра, проект зазнає труднощів і "навіть угорська компанія MOL залишає його".

Згідно з поширеною заявою MOL, з Nabucco пов'язане занадто багато неясностей, які важко ігнорувати. У той же час в компанії не підтвердили і не спростували повідомлень про свій вихід з цього проекту. Представник Nabucco Крістіан Долезал також заявив, що від MOL і її акціонера FGSZ поки не надходило жодної інформації про вихід компанії з Nabucco.

Одночасно Орбан вказав на все зростаючу важливість альтернативного газпромівського проекту "Південний потік", по якому російський газ планується постачати в Європу через територію Угорщини. "Росіяни стають все більш активними у справі реалізації" Південного потоку ", тому в Угорщині є дуже прості економічні причини для того, щоб приєднатися до цього проекту", - пояснив він.

Раніше Туреччина заявила, що припиняє повну підтримку Nabucco на користь газопроводу Trans Anadolu (TANAP). "TANAP буде набагато дешевше і простіше реалізувати, ніж Nabucco", - заявив офіційний представник міністерства енергетики Туреччини.

У січні ц. р. виконавчий директор RWE Юрген Гроссман заявив про те, що компанія може передумати з приводу своєї участі в проекті Nabucco. За його словами, для RWE головне в подібних проектах - мінімальні інвестиції. Політика Німеччини зазнала певних змін в сфері енергетики в 2011 році, що завдало компанії фінансовий збиток. Зважаючи на це компанія хоче знизити свої витрати, а відмова від планів по Nabucco може дати їй можливість заощадити значну суму

Проект газопроводу Nabucco передбачає постачання газу з Каспійського регіону і з Близького Сходу до країн ЄС. В якості основних постачальників газу для Nabucco розглядаються Азербайджан, Ірак і Туркменістан. Початок будівництва газопроводу заплановано на 2013 р., перші поставки по ньому очікуються в 2017 р. Спочатку проект трубопроводу Nabucco, представлений в 2004 р., передбачав постачання газу з родовищ Ірану в Перській затоці. У 2006 р. у зв'язку з конфліктом навколо іранської ядерної програми було прийнято рішення змінити проект таким чином, щоб мати можливість поставляти газ із Туркменії, Узбекистану та Азербайджану.

Максимальна пропускна здатність трубопроводу протяжністю 3,9 тис. км складе 31 млрд куб. м на рік. Іншими акціонерами проекту є австрійська OMV, болгарська Bulgargaz, румунська Transgaz і німецька RWE. Вартість проекту оцінюється в 10,4 млрд дол. (7,9 млрд євро). Проте голова Міністерства національного розвитку (Міннацрозвитку) Угорщини Тамаш Феллегі вважає, що вартість Nabucco в кращому разі може скласти 24-26 млрд євро. Представник консорціуму Nabucco в свою чергу назвав оцінку Міннацрозвитку Угорщини "довільною", уточнивши при цьому, що початкова вартість проекту переглядається.

Однак реалізація цього проекту вже неодноразово відкладалася через відсутність гарантованих постачальників палива. В результаті його потужність може бути зменшена вдвічі і скласти близько 15 млрд куб. м на рік. Учасники консорціуму Nabucco розглядають можливість зменшення потужності трубопроводу вдвічі, а також скорочення його протяжності - у новому варіанті він буде прокладений від Болгарії до Австрії. Якщо ж Nabucco буде побудований між Болгарією та Австрією (Румунія та Угорщина стануть транзитерами), то з газопроводу, що підключає Європу до азіатського газу, він перетвориться лише в одну з частин європейської газотранспортної системи.

З метою диверсифікації поставок газу європейським споживачам реалізується і проект "Південний потік". Газопровід буде прокладений через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи. Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" складе 63 млрд куб. м на рік. Дві третини його потужностей може бути заповнено "старим" газом - з уже існуючих трубопроводів. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановано на кінець 2015 р. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину. Будівництво "Південного потоку" прем'єр-міністр РФ Володимир Путін доручив почати в кінці 2012 р. Партнерами "Газпрому" (50%) в проекті виступають фанцузская EdF, німецька Wintershall Holding (по 15%) і італійська ENI (20%).

Країни Західної Європи не схвалюють проект будівництва "Південного потоку". Енергокомісар Євросоюзу Гюнтер Еттінгер розкритикував проект газопроводу "Південний потік". Він заявив, що російський проект - спроба перешкодити розвитку альтернативного газопроводу Nabucco.