ua en ru

Міненерго Туреччини: Анкара припиняє повну підтримку Nabucco на користь газопроводу TANAP

Автор: RBC.UA
Туреччина більше не надає повної підтримки проекту газопроводу Nabucco і робить своїм пріоритетом проект Trans Anadolu (TANAP), заявив офіційний представник міністерства енергетики Туреччини, передає Trend з посиланням на турецькі ЗМІ.

Туреччина більше не надає повної підтримки проекту газопроводу Nabucco і робить своїм пріоритетом проект Trans Anadolu (TANAP), заявив офіційний представник міністерства енергетики Туреччини, передає Trend з посиланням на турецькі ЗМІ.

За словами представника відомства, Туреччина залишиться в консорціумі з будівництва Nabucco, але тепер пріоритетом для неї є розвиток проекту TANAP.

"TANAP буде набагато дешевше і простіше реалізувати, ніж Nabucco", - сказав співрозмовник агентства DPA. Він вказав на високу вартість проекту Nabucco.

Проект газопроводу Nabucco передбачає постачання газу з Каспійського регіону і з Близького Сходу в країни ЄС. Початок будівництва газопроводу заплановано на 2013 р., перші поставки по ньому очікуються в 2017 р.

Максимальна пропускна здатність трубопроводу протяжністю 3,9 тис. км складе 31 млрд куб. м в рік. Акціонерами проекту є австрійська OMV, угорська MOL, болгарська Bulgargaz, румунська Transgaz, турецька Botas і німецька RWE.

За словами представника турецького міністерства енергетики, на відміну від Nabucco, TANAP буде використовувати вже існуючі газопроводи Туреччини.

"TANAP буде нести тільки газ, який поставлятиметься з Азербайджану, у той час як Nabucco повинен знайти й інші джерела газу для того, щоб бути комерційно життєздатними", - сказав він.

Раніше Азербайджан і Туреччина підписали меморандум про взаєморозуміння зі створення консорціуму, що будуватиме газопровід для постачання газу з родовища "Шах Деніз" в Європу через турецьку територію.

Будівництво газопроводу TANAP необхідне для експорту здебільшого з 50 млрд куб. м газу, які Азербайджан має намір видобувати до 2025 р.

Учасники проекту планують вирішити всі питання по цьому газопроводу в 2012 р. і почати будівництво з тим, щоб проект був реалізований до кінця 2017 р., коли почнеться реалізація другої стадії розробки родовища "Шах Деніз". Цей газопровід стане основою "Південного газового коридору".

"Південний газовий коридор" є одним з пріоритетних для Євросоюзу енергетичних проектів. Він покликаний диверсифікувати маршрути і джерела енергопостачань і тим самим збільшити енергетичну безпеку ЄС. До проектів "Південного газового коридору" належать газопровід Nabucco, Трансадріатичний газопровід (TAP), ITGI (газопровід Туреччина-Греція-Італія).

Крім цього, з метою диверсифікації поставок газу європейським споживачам реалізується і проект "Південний потік". Газопровід буде прокладений через акваторію Чорного моря в країни Південної та Центральної Європи.

Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" складе 63 млрд куб. м в рік. Дві третини його потужностей може бути заповнено "старим" газом - з уже існуючих трубопроводів. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановане на кінець 2015 р. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину. Будівництво "Південного потоку" Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін доручив почати в кінці 2012 р.

Партнерами "Газпрому" (50%) в проекті виступають фанцузская EdF, німецька Wintershall Holding (по 15%) і італійська ENI (20%).

Країни Західної Європи не схвалюють проект будівництва "Південного потоку". Енергокомісар Євросоюзу Гюнтер Еттінгер розкритикував проект газопроводу "Південний потік". Він заявив, що російський проект - спроба перешкодити розвитку альтернативного газопроводу Nabucco.

Нагадаємо, 8 листопада країни-учасниці проекту Nord Stream - Росія, Німеччина, Голландія і Франція ввели в експлуатацію першу нитку газопроводу "Північний потік".