ua en ru

Путін Міллеру: Будівництво "Південного потоку" бажано розпочати в кінці 2012 р

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін доручив почати будівництво "Південного потоку" в кінці 2012 р. Про це він повідомив на зустрічі з главою "Газпрому" Олексієм Міллером.

Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін доручив почати будівництво "Південного потоку" в кінці 2012 р. Про це він повідомив на зустрічі з главою "Газпрому" Олексієм Міллером.

Міллер повідомив, що "Газпром" планує повністю завершити проектні роботи по "Південному потоку" до кінця 2012 р. і почати будівництво морської ділянки на початку 2013 р. На це Путін зазначив: "Почати бажано вже в кінці 2012 р.". "Так і зробимо", - відповів Міллер.

Глава "Газпрому" повідомив, що вартість морської частини "Південного потоку" складає 10 млрд євро, її довжина складе 925 км. Вартість сухопутної частини - 6,5 млрд євро, протяжність - понад 2 тис. км. Міллер зазначив, що частки учасників проекту у фінансуванні будуть залежати від частки участі в капіталі проекту, тобто на "Газпром" припадає близько 7,5 млрд євро. При цьому 30% складе власний капітал, а 70% - позикові кошти.

Міллер підкреслив, що з усіма країнами, через територію яких пройде "Південний потік", вже підписані відповідні міжурядові угоди, і ці країни будуть оплачувати будівництво газопроводу через свою територію самостійно.

Зазначимо, вчора міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко сказав, що вважає газотранспортний проект "Південний потік" політичним, а не економічним.

Цією своєю заявою Грищенко повторив оцінку експертів щодо ще одного масштабного російського проекту - "Північного потоку", який також охрестили політичним.

Нагадаємо, позавчора Туреччина дала згоду на проведення газопроводу "Південний потік" по своїй території. А заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв повідомив, що "Газпром" не планує відмовлятися від "Південного потоку" навіть у разі досягнення домовленостей щодо газотранспортної системи (ГТС) України. Він зазначив, що навіть з урахуванням "Північного потоку", "Південного потоку" і Nabucco Європі все одно буде не вистачати близько 15-20 млрд куб. м газу на рік, тому відмовлятися від "Південного потоку" не має сенсу.

Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ вимагає від Києва передачі половини прав на управління місцевою ГТС. У відповідь Україна запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Однак ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки. Сьогодні глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що Україна пропонує зробити знижку на російський газ в розмірі 9 млрд дол щороку в разі досягнення домовленостей з газового консорціуму з РФ. Він також оцінив вартість своєї газотранспортної системи в розмірі 20 млрд дол..

Раніше Президент Віктор Янукович на щорічній зустрічі Yalta European Strategy повідомив, що Київ запропонував Брюсселю і Москві альтернативний варіант, який має влаштувати всі сторони. "Ми пропонуємо нашим партнерам в Європі і Росії гнучкий підхід до модернізації української газотранспортної системи та будівництва "Південного потоку"- він повинен пройти по півдню України. Така можливість є", - заявив Янукович.

Він зазначив, що вартість такого проекту буде в 5 разів нижча, ніж нинішній проект "Південний потік", що оцінюється в 25 млрд євро.
Як повідомляв тоді "Комерсант-Україна", в Росії ініціативи Україна сприйняли зі скепсисом. Заступник голови Держдуми РФ Валерій Язєв назвав прокладку газопроводу через територію Україну економічно невигідною для ЄС.

Нагадаємо, 26 грудня Міллер натякнув, що доля газопроводу "Південний потік", введення якого дозволило б РФ відмовитися від транзиту експортованого до Європи російського газу через Україну, залежить від результату російсько-українських переговорів. "Газпром", який досі не ставив під сумнів реалізацію Південного потоку, заявив, що спосіб транзиту залежить від поступливості України: "Південний потік завжди був прив'язаний до України", - розповсюдив "Газпром" слова глави концерну.

Раніше голова фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов повідомив, що у разі запуску "Південного потоку" і повного запуску "Північного потоку" українська ГТС буде прокачувати лише 40 млрд куб. м на рік. За словами Єфремова, такі обсяги насилу дозволять утримувати ГТС на рівні рентабельності, тому Україна продовжує активні переговори про створення газотранспортного консорціуму.

Проект "Південний потік" реалізується з метою диверсифікації маршрутів поставок природного газу європейським споживачам і передбачає будівництво газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи.

Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" складе 63 млрд куб. м в рік. Дві третини його потужностей може бути заповнено "старим" газом - з уже існуючих трубопроводів. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановано на кінець 2015 р. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину.

Партнерами "Газпрому" (50%) в проекті виступають фанцузская EdF, німецька Wintershall Holding (по 15%) і італійська ENI (20%).

Слід також додати, що країни Західної Європи не схвалюють проект будівництва "Південного потоку", оскільки раніше вони розробили проект газопроводу Nabucco, мета якого - забезпечити альтернативний російському транзит газу з Центральної Азії до країн Євросоюзу.

Енергокомісар Євросоюзу Гюнтер Еттінгер розкритикував проект газопроводу "Південний потік". Він заявив, що російський проект - спроба перешкодити розвитку альтернативного газопроводу Nabucco.

Нагадаємо, 8 листопада країни-учасниці проекту Nord Stream - Росія, Німеччина, Голландія і Франція ввели в експлуатацію першу нитку газопроводу "Північний потік".

Вчора Міллер повідомив, що "Газпром" планує будівництво третьої і четвертої гілок "Північного потоку". Експерти неодноразово зазначали, що "Північний потік" - це не стільки економічно вигідний проект, скільки геополітична авантюра Росії, яка таким чином хоче економічно впливати на сусідні країни.