ua en ru

В Україні набув чинності закон про основи державної мовної політики

Автор: RBC.UA
В Україні сьогодні, 10 серпня, набув чинності закон про засади державної мовної політики. Текст закону опублікований у виданні "Голос Україні".

В Україні сьогодні, 10 серпня, набув чинності закон про засади державної мовної політики. Текст закону опублікований у виданні "Голос Україні".

Законом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому, на території Україні гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька.

Дія цього положення поширюється на ті мови, які є рідними для не менш 10% громадян, що населяють певну територію, за даними перепису. За рішенням місцевої ради або за результатами збору підписів в окремих випадках, з урахуванням конкретної ситуації такі заходи можуть застосовуватися до мови, регіональна мовна група якого становить менше 10 відсотків населення (ст.7).

Нагадаємо, Янукович підписав відповідний закон 8 серпня 2012 р. Однак Президент упевнений, що закон про мови потребує доопрацювання і доручив створеної ним робочої групи розробити поправки до закону, які повинні бути прийняті парламентом в вересня 2012 р.

Закон "Про основи державної мовної політики" був прийнятий 3 липня 2012 р. Голова ВР Володимир Литвин спочатку відмовлявся підписати документ, заявляючи, що приймали його з порушеннями. Захищаючи свою позицію, Литвин навіть подав прохання про відставку. На позачерговій сесії парламент його не прийняв, висловив спікерові вотум довіри, і Литвин підписав документ.

Раніше Янукович заявляв що закон "Про засади державної мовної політики" повинен відповідати нормам Європейської хартії про мови. За словами Президента, у громадян не виникає жодних проблем з використанням української та російської мов, зате політики весь час "розігрівають якісь пристрасті" навколо цієї теми. Говорячи про події, які відбувалися навколо мовного питання в останній час і в попередні роки, Янукович висловив переконання, що вони були занадто політизованими. На думку Януковича, мовне питання є дуже чутливим для суспільства, адже українська мова має "особливий політико-правовий статус, який піднесений до рівня конституційної норми".

Після зустрічі, що відбулася 7 серпня з представниками інтелігенції, очікувалося, що закон доопрацюють і протягом місяця виправлять. Принаймні, саме це пообіцяв Президент. За словами письменника Дмитра Стуса, Янукович сказав, що вирішить що робити з законом про мови після консультацій з юристами. Також під час зустрічі Янукович сказав, що налаштований підтримувати і розвивати українську мову.

Закон про мовну політику викликав бурхливу реакцію в суспільстві. Найактивніші противники закону про мови проводили голодування під Українським домом в Києві. 18 липня координатори акції під Українським домом у Києві заявили, що припиняють голодування і переходять на наступний етап боротьби.