Стус: Янукович відправить закон про мови на доопрацювання (відео)
Закон про засади державної мовної політики доопрацюють і виправлять протягом місяця. Це пообіцяв Президент України Віктор Янукович на зустрічі з представниками української інтелігенції, яка завершилася в його кримській резиденції. Як повідомив радіо "Свобода" учасник зустрічі письменник Дмитро Стус, зустріч тривала дві години, і Президент "зрозумів, наскільки значну проблему для української мови становить цей законопроект".
"Учасники зустрічі, серед яких і перший Президент України Леонід Кравчук, і академік Микола Жулинський, висловили про документ (законі про мовну політику - ред.) багато зауважень. Як результат, Президент ініціював створення комісії з доопрацювання законопроекту. За його словами, підписання закону або відкладуть до вересня, коли закон буде доопрацьований, і тільки після цього його підпише голова держави, або ж він набуде чинності найближчим часом, а у вересні до нього внесуть необхідні зміни", - сказав Стус.
За словами письменника, як саме вчинити, Президент вирішить після консультацій з юристами. Під час зустрічі голова держави зазначив, що налаштований підтримувати і розвивати українську мову.
Радник Президента Ганна Герман також заявила, що Президент поверне скандальний законопроект про мовну політику в парламент на доопрацювання, повідомляє "5 канал".
При цьому прес-служба Президента повідомила про підсумки зустрічі голови держави Віктора Януковича з українською інтелігенцією в Криму досить невиразно. Згідно з даними прес-служби, Янукович заявив, що в Україні потрібно реалізовувати таку мовну політику, яка дозволила б розвивати мовні відносини в інтересах всіх громадян, щоб, піклуючись про права одних, не порушувалися права інших.
Президент наголосив на необхідності об'єднати зусилля представників влади, мовознавців, представників громадськості для обговорення та вирішення зазначеного питання. "Мені здається, що нам з вами необхідно обговорити це питання і висловити свою точку зору", - сказав він, додавши, що всі пропозиції будуть покладені в основу документів про першочергові заходи щодо підтримки української мови.
Говорячи про події, які відбувалися навколо мовного питання в останній час і в попередні роки, Янукович висловив переконання, що вони були занадто політизованими. На думку Януковича, мовне питання є дуже чутливим для суспільства, адже українська мова має "особливий політико-правовий статус, який піднесений до рівня конституційної норми".
За словами одного з учасників зустрічі з Президентом, Дмитра Стуса, закон про принципи державної мовної політики доопрацюють і виправлять протягом місяця. Як повідомляє радіо "Свобода", за словами Стуса, зустріч тривала дві години, і Президент "зрозумів, наскільки значну проблему для української мови становить цей законопроект".
Нагадаємо, сьогодні Янукович зустрівся з представниками інтелігенції для обговорення прийнятого Верховною Радою Закону "Про основи державної мовної політики", який зараз перебуває в нього на підписі, і заходів з підтримки української мови. Нагадаємо, закон був переданий на підпис Януковичу 31 липня. Саме 31 липня голова Верховної Ради України Володимир Литвин поставив свій підпис під законом через місяць після того, як заявляв, що не підпише закон ні в якому разі. При цьому 30 липня ВР відхилила пропозиції Литвина, які він пропонував внести в документ. Крім того, народні депутати розглянули і відхилили ряд проектів постанов про скасування закону про мови.
Закон "Про основи державної мовної політики" був прийнятий 3 липня 2012 р. Литвин спочатку відмовлявся підписати документ, заявляючи, що приймали його з порушеннями. Захищаючи свою позицію, Литвин навіть подав прохання про відставку, проте парламент його не прийняв, висловив спікерові вотум довіри, і Литвин слухняно поставив розчерк пера під гучним документом.
Відзначимо, що комітет з питань культури і духовності отримав близько 2 тис. поправок до проекту закону про основи мовної політики, проте жодна з них не була врахована при прийнятті закону в цілому.
Закон про мовну політику викликав бурхливу реакцію в суспільстві - відразу після його прийняття почався мітинг під стінами Українського дому в центрі Києва, спочатку під проводом опозиції, а після того, як опозиція самоусунулася, на цивільних засадах. 18 липня координатори акції під Українським домом в Києві заявили, що припиняють голодування і переходять на наступний етап боротьби.
Президент України заявив 11 липня, що закон "Про засади державної мовної політики" має відповідати нормам Європейської хартії про мови. За словами Президента, у громадян не виникає жодних проблем з використанням української та російської мов, зате політики весь час "розігрівають якісь пристрасті" навколо цієї теми. Нагадаємо, 6 липня Янукович доручив Кабінету міністрів України розглянути поправки до закону про мовну політику, щоб підготувати зміни до вже прийнятого закону. За словами представника Президента в парламенті Юрія Мірошниченка, Президент вирішить, підписувати чи ні закон про мовну політику лише після ретельного аналізу документа. При цьому, за словами голови фракції регіоналів Олександра Єфремова, у Президента не буде підстав для накладення вето на закон про мови.