Лауреатами Нобелівської премії з фізіології і медицини за 2012 р. за рішенням Шведської королівської академії наук стали британець Джон Гердон і японець Сін'я Яманака. Почесна нагорода була присуджена дослідникам за відкриття в перепрограмуванні стовбурових клітин.
Лауреатами Нобелівської премії з фізіології і медицини за 2012 р. за рішенням Шведської королівської академії наук стали британець Джон Гердон і японець Сін'я Яманака. Почесна нагорода була присуджена дослідникам за відкриття в перепрограмуванні стовбурових клітин.
Лауреати порівну розділять між собою грошову винагороду.
Читайте також: Шнобелівську премію миру 2012 року отримав російський інженер (відео)
Премія присуджена за "відкриття, згідно з яким дорослі клітини можуть бути перепрограмовані в плюрипотентні". Мова йде про генетичну трансформацію звичайних клітин у плюрипотентні стовбурові клітини, здатні ставати клітинами будь-якого типу. "Ці відкриття привели до революційної зміни нашого розуміння того, як розвиваються клітини і організми", - йдеться у прес-релізі Нобелівського комітету.
Гердон ще у 1962 р. зумів клонував жабу з ядра клітини кишечника пуголовка, показавши, що спеціалізовані ембріональні клітини здатні дати початок новому організму. Через більш ніж 40 років - у 2006 р. - японський дослідник Яманака вперше у світі отримав індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPS-клітини), які можуть розвиватися у клітини будь-якого типу.
Завдяки відкриттям Гердон і Яманака, що надають можливості для перепрограмування людських клітин, вчені отримали нові методи вивчення хвороб і розробки нових способів їх діагностики та лікування. Зазначимо, що перепрограмування клітин називалося в числі областей досліджень, які заслуговують бути відзначеними Нобелівською премією в цьому році.
Нагадаємо, у Норвегії сьогодні, 8 жовтня, із премії з фізіології і медицини відкривається 111-й "Нобелівський тиждень", передає "Росія 24". Нобелівська премія в галузі фізики буде присуджена 9 жовтня 2012 р., у галузі хімії - 10 жовтня 2012 р., в області економіки - 15 жовтня 2012 р. Лауреата премії миру назвуть в Осло у п'ятницю, 12 жовтня.
Читайте також: Названо ймовірних претендентів на Нобелівську премію за 2012 рік
Дата присудження Нобелівської премії в галузі літератури стане відома пізніше.
Раніше експерти вже озвучили ймовірних претендентів на "Нобелівку". Серед них фізики Чарльз Беннет, Жиль Брассард і Вільям Вутерс, що брали активну участь у створенні практичної методики квантової телепортації.
Нобелівську премію з хімії може отримати Акіра Фудзісіма за відкриття нового способу застосування діоксиду титану, а по економіці - Роберт Шиллер, що передбачив колапс ринку нерухомості США. Імовірними кандидатами на отримання премії також є Девід Елліс і Майкл Гранштейн, які зробили низку відкриттів у галузі зміни експресії генів без зміни самої послідовності ДНК.
Читайте також: Нобелівську премію скоротили на 20% - до 1,1 млн дол
Фонд Нобеля був створений у 1900 р. на кошти знаменитого винахідника Альфреда Нобеля. У заповіті засновника йшлося, що Нобелівська премія повинна присуджуватися за видатні дослідження, відкриття, винаходи або внесок у культуру чи розвиток суспільства. Історично премію присуджують кращим із найкращих за п'ятьма напрямками: література, фізика, хімія, фізіологія і медицина, а також сприяння встановленню миру в усьому світі (Премія миру). Нагадаємо, Нобелівську премію миру 2011 року отримали Президент Ліберії Еллен Джонсон Серліф, ліберійська правозахисниця Леймах Гбоуі, а також єменська активістка "арабської весни" Таваккул Карман.
Нобелівський тиждень 2011 року увійшов в історію премій конфузом, що стався всього лише за три години після оголошення перших лауреатів у галузі фізіології та медицини. Володарями нагороди стали Брюс Бойтлер (США), Жюль Хофман (Люксембург, Франція) і Ральф Стайнман (Канада). Перші два вчених отримали премію за "відкриття в області активації вродженого імунітету", останній - за "відкриття дендритної клітини і її ролі в набутому імунітеті".
Після оголошення їх імен Нобелівський комітет Каролінського інституту з'ясував, що канадський професор Стайнман вже три дні як помер. Фонду, що стежить за виконанням волі засновника премій Альфреда Нобеля, довелося терміново збиратися на екстрену нараду, оскільки отримати нагороду може лише живий вчений. У підсумку після чотиригодинних дебатів члени правління фонду постановили рішення Нобелівського комітету не переглядати.
Зазначимо, що екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, яка зараз відбуває тюремний термін, потрапила до списку із 231 номінанта на Нобелівську премію миру 2012 року.
Початковий розмір Фонду перевищував 31 мільйон шведських крон, (в перерахунку на нинішній курс - це 250 млн дол.). Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить у день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Всі премії вручаються у Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.