ua en ru

В Ірані продовжили роботу виборчих дільниць через високу явку на виборах Президента

Автор: RBC.UA
В Ірані час роботи виборчих дільниць, що діють в день президентських виборів, продовжується на кілька годин у зв'язку з високою явкою виборців, заявив міністр внутрішніх справ Ірану Мустафа Мухаама-Найяр. Про це повідомляє іранський телеканал Press TV.

В Ірані час роботи виборчих дільниць, що діють в день президентських виборів, продовжується на кілька годин у зв'язку з високою явкою виборців, заявив міністр внутрішніх справ Ірану Мустафа Мухаама-Найяр. Про це повідомляє іранський телеканал Press TV.

В одинадцятих по рахунку президентських виборах країни поспішили взяти участь як представники релігійних меншин, так і громадяни, які на даний момент перебувають за межами країни.

Експатріанти проголосують з понад 90 країн світу, для чого на закордонні виборчі дільниці відправлені понад 850 тис. бюлетенів. Влада заявляє, що в разі необхідності готова надіслати додаткову партію бюлетенів. Так, тільки в США іранці можуть віддати свій голос на 18 виборчих дільницях по всій країні.

Офіційно стартували вибори в 6:30 за київським часом, їх закриття очікувалося в 16:30. Про новий час офіційного закриття дільниць не повідомлялося. У голосуванні візьмуть участь понад 50 млн іранців, з них близько 1,6 млн проголосують вперше. Вони оберуть нового Президента, який буде займати свій пост протягом чотирьох років.

На посаду Президента Ірану претендують шість кандидатів. Серед фаворитів - головний переговірник з питань іранської ядерної програми Саїд Джалілі, мер Тегерана Багер Калібаф і колишній міністр закордонних справ Алі Акбар Велаяті. Також серед претендентів фігурують реформатор Хасан Роханы, секретар Ради політичної доцільності Мохсен Резаї і незалежний кандидат Мохаммад Гаразы.

Читайте також: Іран скорочує обсяги видобутку нафти через міжнародні санкції

Також наголошується, що прихильники верховного релігійного лідера Ірану аятолли Алі Хаменеї хотіли б бачити на посаді президента Саїда Джалілі, який очолює переговори з Заходом щодо іранської ядерної програми. Щоб забезпечити йому перемогу, деякі консерватори навіть зняли свої кандидатури. Джалілі підтримують і представники військового апарату, і, схоже, революційна гвардія Ірану. Підконтрольне їй інформаційне агентство Фарс останнім часом висловлювалося про Джалілі дуже доброзичливо, зазначає Deutsche welle.

Експерти вважають, що вибори в Ірані пройдуть у два тури і не виключають, що переможець почне проводити більш гнучку політику щодо Заходу, однак Експерти відзначають, що відносно ядерної програми Ірану всі кандидати дотримуються однієї думки.

Нинішній президент країни - Махмуд Ахмадінежад - не має права балотуватися на пост лідера Ісламської республіки, оскільки є президентом вже два терміни поспіль.

Читайте також: В Ірані від участі у президентських виборах відмовився ще один кандидат

Згідно з конституцією Ісламської республіки президент, який не є фактичним главою держави, обирається строком на чотири роки, він не може обіймати цю посаду більше ніж два терміни. Главою Ірану є обраний довічно верховний лідер, нині - аятолла Алі Хаменеї.

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. У той же час, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно начінат провокувати військовий конфлікт.

Читайте також: Іран має намір запустити на орбіту черговий супутник у вересні 2013 р

Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і спрямована на забезпечення країни електроенергією. Міжнародне співтовариство систематично вводить проти Ірану економічні санкції. Нещодавно повідомлялося, що обсяги видобутку нафти в Ірані продовжують скорочуватися. Згідно ряду оцінок, у травні цього року видобуток може знизитися до свого мінімального рівня з 1989 р. Основна причина цього - зберігається режим фінансово-економічних санкцій з боку США та ЄС.