ua en ru

Піішла від протесту: чому Юлія Тимошенко більше не закликає громадян мітингувати

Піішла від протесту: чому Юлія Тимошенко більше не закликає громадян мітингувати Юлія Тимошенко так і не вивела своїх прихильників на акції протесту в центрі Києва

Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко більше не закликає громадян виходити на вулицю. Хоча ще у вівторок вона підтримувала акції протесту вкладників банку "Михайлівський" і готова була підтримати анонсовану на 17 листопада акцію профспілок. Але перші припинили мітингувати після того, як парламент з подачі президента прийняв закон про компенсації їх вкладів з держбюджету, а другі перенесли свою акцію на початок грудня. Не виявилося на вулицях столиці і безпосередньо партійців "Батьківщини", яких в останні дні збирали в регіонах.

В команді Петра Порошенка стверджують: лідер "Батьківщини" відмовилася від підтримки протестів не з власної волі, а завдяки "спецоперації" Адміністрації президента. Про те, хто кого в результаті переграв – влада Юлію Тимошенко або навпаки - в матеріалі РБК-Україна 

Старі знайомі

Увечері в понеділок, 14 листопада один з найближчих соратників Петра Порошенка на питання РБК-Україна: "Чого ви чекаєте від акцій протесту?" лаконічно відповів: "Побачиш. Але Юля дасть маху". Подробиці контроперации по нейтралізації мітингів команда Петра Порошенка неофіційно почала розповідати тільки зараз.

"Проект локалізації протестів "під ключ" робив Олександр Турчинов (секретар РНБО - ред.)", - стверджує співрозмовник РБК-Україна в Адміністрації президента. У команді Турчинова уточнюють, що його роль була скромніше. "Олександр Валентинович як секретар РНБО відповідає за координацію силовиків. Він дійсно координував дії поліції і СБУ, щоб не допустити дестабілізації внутрішньополітичної обстановки в країні", - говорить близький соратник секретаря Радбезу, який, за інформацією РБК-Україна, до початку акцій протесту в Києві, особисто зустрічався з Юлією Тимошенко і намагався відрадити її не проводити їх..

Співрозмовники видання в оточенні глави держави розповідають, що до протестів в АП почали готуватися ще минулого тижня. Увечері в п'ятницю, 9 листопада президент провів п'ятигодинне нараду з "силовиками" і членами так званого "Стратегічного ради". Наради у Порошенка тривали і на вихідних. Весь двір АП був заставлений машинами. Наради проходили майже цілодобово. Крім того, співробітникам АП заборонили виїжджати з Києва навіть у закордонні відрядження", - розповідає співрозмовник РБК-Україна в АП.

За його словами, президент зустрічався з усіма лідерами парламентських фракцій і груп (за винятком "Батьківщини"), а також представниками партій, які не представлені в Раді, зокрема, з представниками "Свободи". "Приїжджав Ігор Кривецький (депутат VII скликання Верховної ради, в ЗМІ називається в числі фінансистів "Свободи", - ред.) і президент відмовляв його участь в акціях протесту", - говорить ще один співрозмовник видання в команді президента.

Джерела на Банковій також стверджують, що ще на вихідних дізналися про план Юлії Тимошенко спробувати запустити процедуру імпічменту Петра Порошенка. Правда, не знали точно, як саме вона це зробить.

В той день, коли в АП президент умовляв не йти на поводу у Юлії Тимошенко, СБУ виступила з офіційною заявою про те, що заплановані на 15 та 19 листопада акції протесту інспіровані Росією, а їх справжня мета – зірвати надання Україні безвізового режиму в рамках так званого плану "Шатун". Месидж про те, що за акціями протесту стоїть Росія влада постаралася максимально донести до обивателів. Так, у понеділок про це на засіданні погоджувальної ради заявила заступник голови фракції БПП Ірина Луценко, а ввечері того ж дня про це в ефірі ток-шоу "Свобода слова" довго говорив спікер Андрій Парубій.

У відповідь Юлія Тимошенко заявила, що "Шатун" написали в АП, тому що влада злякалася протестів ошуканих вкладників. "За нашими даними, навіть готувалося кілька терактів, щоб показати, що діє "рука Москви", - сказала Тимошенко.

Всі події тижня, що минає так чи інакше були пов'язані з акціями протесту. Деякі представники "Батьківщини" навіть впевнені, що АП виявилася причетна до бійки лідерів фракцій "Опозиційного блоку" і РПЛ Юрія Бойка та Олега Ляшка на погоджувальній раді.

Один з учасників засідання розповів РБК-Україна, що після бійки Юлія Тимошенко нібито сказала голові фракції "Самопомичь" Олегу Березюку, який сидів поруч з нею, мовляв, Бойко і Ляшко це спеціально влаштували, щоб відволікти всіх від її виступу, в якому вона говорила про безстрокових акціях протесту.

Втім, соратники Юрія Бойка наполягають, лідер їхньої фракції діяв експромтом. "Це ще відгукнеться Юрію Анатолійовичу. Коли його будуть призначати прем'єр-міністром, йому це зарахується", - чи то пожартував, чи то серйозно сказав один із впливових депутатів від ПРО.

Тема імпічменту в понеділок не прозвучала. Вона стала актуальною у вівторок. Тоді, як відомо, народний депутат Юрій Шухевич (РПЛ) спробував зачитати відповідний проект постанови, але Олегу Ляшку, за допомогою голови фракції "Народного фронту" Максима Бурбака та спікера парламенту Андрія Парубія, спочатку вдалося перешкодити колезі по фракції виступити з трибуни, а потім і зовсім відрадити його заявляти про початок процедури імпічменту.

У той же день парламент прийняв закон про виплати вкладникам банку "Михайлівського" компенсацій з держбюджету, після чого основна маса протестуючих під Радою та Національним банком розійшлися по домівках. Мітинги під Нацбанком продовжила тільки партія Вадима Рабиновича та Сергія Мураєва "За життя". У "Батьківщині" впевнені, що своєю акцією екс-нардепи від "Опозиційного блоку" фактично підіграли владі, оскільки "застовпили" за собою місце і не пускали до Нацбанку активістів, яких підтримувала Тимошенко.

Втім, ще вранці в понеділок стало зрозуміло, що масштабну акцію протесту в урядовому кварталі організувати не вдалося. За даними МВС в мітингах 15 листопада взяли участь 6,5 тис. осіб. Вони мітингували під наглядом бійців Нацгвардії, які перекрили вулицю Інститутську і виставили свої пости біля Нацбанку, Адміністрації президента та Верховної ради. Народні депутати від "Народного фронту" стверджують, що керівництво МВС на чолі з міністром Арсеном Аваковим знало про плани мітингувальників завчасно, і не допустив, щоб ті поставили сцену на Майдані Незалежності. В підтвердження чого "фронтовики" продемонстрували РБК-Україна повідомлення від голови МВС з планом дій мітингувальників від невідомого інформатора.

Бартер або сила переконання?

Після провалу "операції Шухевич" Юлія Тимошенко більше не закликала людей виходити на акції протесту, хоча на 17 листопада був запланований мітинг представників профспілок.

Але за день до цього представники ФПУ заявили, що переносять свою акцію. "Ми вважали, що 17 листопада відбудеться розгляд держбюджету, але потім влада почала маневрувати і перенесли його на початок грудня. Ми порадилися з керівниками галузевих організацій і прийняли рішення про перенесення акції", - заявив голова ФПУ Григорій Осовий.

Плани з проведення мітингу представники ФПУ змінили 16 листопада, після зустрічі зі спікером парламенту Андрієм Парубієм. За наявною інформацією він пообіцяв Осового організувати найближчим часом зустріч з прем'єром Володимиром Гройсманом, і що парламент з урядом постараються врахувати вимоги профспілок у законі про бюджет-2017.

Один з учасників зустрічі у спікера розповів РБК-Україна, що один із пунктів, який обговорювався на зустрічі – підняття мінімальної пенсії. "Ми практично домовилися, що мінімальну пенсію в 946 гривні піднімуть на 10%. Але обговорюється варіант підняти її до 1300 гривень. Уряд пообіцяв через тиждень представити свої розрахунки на предмет чи це можливо", - говорить співрозмовник РБК-Україна.

Нагадаємо, основні вимоги профспілок – підвищення зарплат і пенсій і зниження комунальних тарифів. Від ідеї провести мітинги протести лідери профспілок остаточно не відмовилися і тепер планують провести акції протестів на початку грудня – напередодні голосування в парламенті за держбюджет-2017.

Ще одне можливе збіг. Поки Андрій Парубій зустрічався з представниками ФПУ, комітет Верховної ради з питань регламенту розглядав звернення Генеральної прокуратури про зняття депутатської недоторканності з одного з лідерів "Опозиційного блоку" Вадима Новинського. Як відомо, ГПУ підозрює його у співучасті в незаконному позбавленні волі одного з ієрархів УПЦ (МП) Олександра (Драбинка).

Кримінальну справу правоохоронці порушили ще в 2014 році за заявою позафракційного депутата Андрія Деркача. Але напередодні засідання регламентного комітету ради Деркач раптом зробив заяву, що не вважає Новинського співучасником злочину: "Основою фігурант справи - Янукович Віктор Федорович і співробітники правоохоронних органів. Вважаю, що Вадим Новинський може давати свідчення в якості свідка, оскільки не ухиляється від слідства і викладає свою версію подій. Не він основний фігурант справи". В результаті комітет не схвалив проект постанови щодо зняття недоторканності з Новинського, і депутати вирішили повторно розглянути це питання, як тільки ГПУ надасть депутатам додаткову інформацію.

Те, що засідання комітету з Новинському збіглося за часом з зустріччю лідерів профспілок зі спікером Андрієм Парубієм, породило версію, що його "розміняли" на відміну акції протесту ФПУ. Нібито Деркач, який відомий своїми добрими стосунками з президентом, зробив свою заяву на прохання Петра Порошенка. А у відповідь ключові спонсори ПРО - Рінат Ахметов та Дмитро Фірташ, як власники найбільших українських фінансово-промислових груп СКМ і Group DF, вплинули на позицію ФПУ. Втім, Новинський, представники ФПУ і оточення президента цю версію спростовує. "Не варто бачити в цьому частина якогось великого плану. Швидше за все, людини (Андрія Деркача – ред.) просто замучила совість", - сказав РБК-Україна Вадим Новинський.

У свою чергу соратники президента стверджують, що домогтися перенесення акцій профспілки змогли, вплинувши на депутата від БПП Сергія Капліна, якого цього літа ФПУ офіційно обрала своїм представником у парламенті. "Каплін – наше все", - жартує один з близьких соратників Порошенко.

Продовжить Юлія Тимошенко намагатиметься вивести людей на акції протесту? Сама Тимошенко прямо на це питання не відповідає, підкреслюючи, що буде підтримувати вимоги громадян в парламенті. У свою чергу соратники президента вважають, що ліквідували загрозу вуличних акцій як мінімум до весни.