Введення візового режиму з Росією відкладається. Вчора парламент планував звернутися до уряду з пропозицією зробити це. Проект відповідної постанови був включений до порядку денного Верховної ради, але до його розгляду справа не дійшла. Замість цього народні обранці несподівано продовжили мораторій на продаж землі сільгосппризначення. Хоча саме це питання депутати розглядати не планували. Відповідний закон за підписами лідерів фракцій БПП, "Народного фронту", "Самопомочи", РПЛ і "Волі народу" може увійти в історію як найшвидший закон в історії Верховної ради. Від його реєстрації в парламенті до прийняття минуло 9 годин. В результаті коаліція БПП і НФ вбила одним пострілом двох зайців. По-перше, депутати виконали вимогу МЗС не розглядати "візове питання", оскільки він може спровокувати Росію, по-друге, союзники позбавили лідера "Батьківщини" Юлію Тимошенко ще одного приводу для критики влади. Адже вона - один з головних прихильників продовження мораторію на продаж землі. Комбінацію з голосуванням про продовження мораторію на продаж землі і не розглядом питання про візовий режим з Росією провернув спікер парламенту Андрій Парубій. За іронією саме він автор законопроекту про візовий режим з Росією, а розгляду цього питання Парубій домагався з лютого нинішнього року. Подробиці в матеріалі Максима Каменєва.
Законопроект про звернення до уряду з пропозицією запровадити візовий режим з Росією Андрій Парубій зареєстрував у парламенті 5 лютого нинішнього року. В той час він ще був віце-спікером Ради. Співавторами документа виступили 18 депутатів від "Народного фронту", "Самопомочи" і РПЛ. В березні документ схвалив профільний комітет, але далі цього справа не пішла. "Андрій Парубій – ред.) тоді пояснив нам, мовляв, у залі під це рішення немає голосів, а якщо голосування провалиться – це буде виглядати дуже негарно", - розповідає один із співавторів законопроекту.
У понеділок, 3 жовтня Парубій спробував нарешті домогтися прийняття свого дітища. Візовий режим він запропонував ввести у відповідь на арешт в Росії журналіста державного інформаційного агентства "Укрінформ" Романа Сущенко. Ініціативу спікера підтримали його колеги з НФ. "Це була особиста ініціатива спікера. Але ми проаналізували медіа-поле, зрозуміли, що тема викликала суспільний резонанс, і вирішили її підтримати", - розповідає один з нардепів від НФ. В підтримку ініціативи висловилися і багато депутати від БПП, зокрема Мустафа Джемілєв, Володимир Ар'єв та інші. Ідея візового режиму з Росією сподобалася і частини опозиційних фракцій, зокрема "Самопомочи" і РПЛ, а "Батьківщина" і зовсім запропонувала піти далі і денонсувати великий договір про дружбу і співробітництво з Росією, розірвати дипломатичні відносини з Москвою і вийти з органів СНД. Крім того ідею підтримала депутатська група "Воля народу" Ярослава Москаленка, а ще одна депутатська група "Відродження" Віталія Хомутинніка прийняла рішення про так званому "вільному голосуванні" з цього питання. Проти виступив тільки Опозиційний блок.
Законопроект включили до порядку денного засідання Ради, запланованого на четвер. У середу ввечері керівники фракцій і депутатських груп зібралися на нараду у прем'єра Володимира Гройсмана. Один з учасників зустрічі розповідає, що вона була присвячена в першу чергу законопроекту про внесення змін до закону про держбюджет, але і тему візового режиму на ній теж торкнулися, "БППшники сказали, що Павло Клімкін попросив їх не голосувати "за" і почали перераховувати аргументи "проти". У відповідь ми сказали, що за законом парламент формує Кабмін, а значить - це депутати повинні вирішувати, як діяти Мзс, а не навпаки", - розповідає один з учасників зустрічі.
Про те, що рішення про введення віз з Росією потребує "серйозної політичної обробки" Павло Клімкін, в середу, 4 жовтня заявив публічно. "У відповідь Росія почне хвилю шаленої пропаганди. Крім того, ми теж розуміємо, що в разі введення такого візового режиму Росія буде намагатися максимально ускладнити процедуру отримання віз, можливо, натомість пропонуючи якісь форми громадянства. Тому всі ці ризики повинні бути чітко нами вивчені, і на основі цього будемо приймати рішення відповідно. Саме це і є ключовим елементом нашої позиції", – сказав міністр.
На наступний день події розвивалися в кращих традиціях серіалу "Картковий будиночок".
З трибуни парламенту Олег Ляшко розповів, що вночі він розмовляв з президентом Петром Порошенком, прем'єром Володимиром Гройсманом і спікером Андрієм Парубієм. "В результаті тривалих дискусій ми досягли домовленості і добилися, що сьогодні закон про мораторій (на продаж землі – ред.) буде стояти в залі, і ми всі за нього проголосуємо", - сказав Ляшко.
Закон про мораторій на продаж землі депутати ні в четвер, ні на цьому тижні взагалі розглядати не планували. Раніше у Раді зареєстрували два законопроекти, які передбачали його продовження – один зареєстрував Олег Ляшко (№4727), другий – Юлія Тимошенко (№5123. Але, як виявилося, вранці у четвер у парламенті був зареєстрований ще один законопроект (№5123-1) про продовження мораторію на землю. Його авторами виступили лідери 5 парламентських фракцій і груп – Олег Ляшка (РПЛ), Максим Бурбак (НФ), Ярослав Москаленко ("Воля народу"), Олег Березюк ("Самопоміч") та Ігор Гринів (БПП). Документ складається з одного речення: "У пунктах 14 та 15 розділу Х "Перехідних положень" Земельного кодексу. України цифри "2017" замінити цифрами "2018". Простіше кажучи, продовжити мораторій на продаж земель сільгосппризначення ще на один рік.
Перед самим закриттям ранкового засідання парламенту Андрій Парубій запропонував по черзі включити до порядку денного спочатку законопроект про мораторій авторства Ляшко, а потім –разом законопроекти Тимошенко та імені глав п'яти фракцій. "За" проголосувало 237 депутатів з усіх фракцій і груп. У тому числі 4 голоси дав "Оппоблок" і 5 – "Відродження" Віталія Хомутинніка, які останнім часом не балують коаліцію навіть такою мінімальною підтримкою.
Після перерви, до 16.00 Парубій оголосив, що триває засідання комітету з аграрної політики, який повинен схвалити законопроект імені глав п'яти фракцій. (Спочатку в четвер комітет засідати не планував). Через годину спікер заявив, що нарешті отримав рішення комітету і законопроекти щодо мораторію на землю можна розглядати. Після чого запропонував зробити це за скороченою процедурою. Олег Ляшко тут же повідомив, що пропонує зняти з розгляду свій законопроект№№4727, оскільки його повністю влаштовує його спільний проект з головами чотирьох фракцій.
Наступної виступати стала Тимошенко. Тим часом Парубій відлучився з президії Ради. Тимошенко пояснила, у чому її переваги проекту №5123, але як тільки спробувала розповісти про недоліки законопроекту імені глав п'яти фракцій віце-спікер Ірина Геращенко, яка в той момент вела засідання, оголосила, що до кінця її виступу залишилося 30 секунд.
- ні, почекайте, у нас не було, що за скороченою процедурою. У нас не було за скороченою процедурою – намагалася протестувати Тимошенко. Тим часом в зал повернувся Андрій Парубій.
- Юлія Володимирівна, будемо вважати, виступила в обговоренні. Зараз ми голосуємо, – сказав Парубій. Він уточнив, що парламент за процедурою спочатку повинен проголосувати за зняття з розгляду законопроекту Ляшко. Після успішного голосування. Парубій знову надав слово Тимошенко.
- Можна не повторювати, те, що раніше говорила? – запитала у Парубія Тимошенко. Той похитав головою.
- Повторити. Будь ласка, на біс. Добре – роздратовано відповіла Тимошенко, і знову почала перераховувати переваги свого проекту. Але як тільки вона знову спробувала висловити думку про законопроект глав п'яти фракцій, спікер заявив, що у неї залишилося 30 секунд.
- Якщо рука не піднімається голосувати за цей правильний закон, то ми пропонуємо голосувати за будь-який інший, який подовжує мораторій навіть на рік. Але, треба зупиняти цей абсолютно неправильний стратегічний шлях для країни. Спасибі за увагу, – сказала Тимошенко.
Далі майже годину по черзі виступали представники інших фракцій, заступник голови комітету з питань аграрної політики Олександр Бакуменко созвучивал позитивний висновок комітету щодо законопроекту №5123-1, на підставі чого Парубій поставив цей документ на голосування. "За" проголосувало 297 депутатів. На цей раз "Оппоблок" дав 24 голоси, "Відродження" - 13, інші фракції і групи теж голосували по-максимуму.
Депутати розглянули ще два законопроекти, які парламент направив Кабмін, після чого Парубій закрив засідання Ради. Хоча в порядку денному ще залишалися проекти законів, в тому числі і проект постанови про візовий режим з Росією, прийняти який він особисто обіцяв в понеділок. Але про цьому документі він за весь день не згадав ні разу. Спікер міг продовжити засідання, як він це неодноразово робив раніше, але на цей раз він не став цього робити.
виходячи з парламенту, депутати від "Батьківщини" розповідали, що дізналися про голосування за продовження мораторію на землю з смс, які після обіду їм розіслав секретаріат фракції.
Тим часом керівництво БПП і НФ не приховувало посмішок. "Тепер Юлії Володимирівні потрібно буде придумувати нові гасла, щоб піднімати народ. Мораторій-то ми продовжили, а вона хотіла протести проти продажу землі організовувати", - сказав один з депутатів коаліції і підморгнув кореспонденту РБК-Україна.
А що ж рішення про візовий режим з Росією? Депутати обіцяють, що обов'язково до нього повернутися, але точно не цього тижня. Адже у п'ятницю результативні голосування в Раді з важливих питань трапляються вкрай рідко.
Ввечері кореспондент РБК-Україна написав смс одному із найближчих соратників президента Петра Порошенка: "Хто автор ідеї голосувати за землю замість віз, яку сьогодні виконали в парламенті?". І отримав відповідь: "Звичайно ж, Перший (Петро Порошенко – ред.)".
Голосування за закон про продовження мораторію на землю продемонструвало – якщо дуже треба, парламент може розробляти і приймати закони зі швидкістю світла, а опозиція – голосувати разом з більшістю. Вирішивши проблему як не проголосувати за візовий режим з Росією і, при цьому, обеззброївши Тимошенко по "земельного питання", депутати отримали проблему іншого характеру – як пояснити те, що трапилося МВФ. Адже Фонд навпаки зажадав від України до кінця року дозволити продаж землі. Це одна з вимог, які МВФ поставив Україні. Тепер доля кредиту в руках президента Петра Порошенка, він має право накласти вето на закон про продовження мораторію. По всій видимості, Юлія Тимошенко буде чекати цього кроку президента з великим нетерпінням.