Виробники сигарет лобіюють зміна моделі сплати акцизного податку. Якщо їх пропозиції підтримає Верховна рада, різниця в ціні між дешевими і дорогими цигарками різко скоротиться. З одного боку, це відповідає вимогам ЄС, з іншого - може призвести до засилля контрафакту через подорожчання тютюнової продукції. Незважаючи на ризики, компанії наполягають на податкових змін через багатомільйонних збитків, отриманих у "тютюнових війнах". Єдиної думки серед виробників і чиновників, як бути з акцизами, немає. Як немає сумнівів, що ставки податку все одно будуть рости. Питання в тому - як саме. У ситуації розбиралася РБК-Україна.
Великі тютюнові компанії придумали спосіб, як підвищити вартість дешевих сигарет. Для цього кілька гравців у галузі лобіюють зміни механізму сплати акцизного податку. Ідея в тому, що якщо в роздробі ціна пачки сигарет зазначається нижче, ніж мінімальний акциз, помножений на коефіцієнт 1,85, тоді доведеться сплатити мінімальний акциз із застосуванням цього коефіцієнта.
На перший погляд механізм дещо заплутаний. У цифрах це виглядає так: мінімальний акциз на сигарети зараз становить 11,92 гривні за пачку (596,05 гривень за тис. сигарет). З застосуванням коефіцієнта сума зросте до 22,05 гривень за пачку. У роздробі продавати сигарети можна буде лише зі знижкою не більше 5% від вказаної на пачці ціни.
Так тютюнові компанії намагаються компенсувати багатомільйонні збитки, які викликані вимушеним стримуванням цін при різкому зростанні ставок акцизного збору. Виробники тютюнової продукції стримували зростання вартості сигарет для того, щоб споживачі не перейшли на більш дешеві марки. А з введенням коефіцієнта до мінімального акцизу частки виробників на ринку можуть змінитися - одні втратять, інші зміцнять свої позиції.
В один момент ціни на сигарети не стануть 30 гривень і вище. Застосування коефіцієнта до нинішнього мінімального акцизу відразу вдарить по сигарет в ціновому сегменті до 22 гривень. Якщо ставка акцизу зросте на 20%, це ще плюс 4,4 гривні. В такому випадку в зоні ризику опиняться популярні марки цигарок вартістю до 26,4 гривні. Якщо на 30% - ліміт допустимої до декларування ціни складе 28,6 гривень. Дорогі сигарети з умовного преміум-сегмента також будуть дорожчати у разі підвищення специфічної ставки і мінімального акцизу. Тільки перші рік-два, поки істотно не виростить мінімальне акцизне обов'язково, коефіцієнт на дорогі сигарети застосовуватися не буде. Це значить, що таким чином виробники дорогих сигарет, як і раніше, будуть мати можливість для поетапного підвищення ціни, щоб не відлякувати покупців. Щоб мінімальна ціна вперлася в позначку, скажімо, 35 гривень, нинішній мінімальний акциз повинен збільшитися приблизно на 60%. Цього можна досягти за три роки, щорічно підвищуючи ставку на 20%.
Ідею з підвищувальним розмір акцизу коефіцієнтом підтримала група депутатів, запропонувавши парламенту законопроект №6683 з відповідними нормами. Один з його авторів, заступник голови комітету з питань промислової політики і підприємництва Олександра Кужель ("Батьківщина") у коментарі РБК-Україна сказала, що документ повністю погоджений з виробниками. "Робоча група з представниками тютюнової продукції. Кожна цифра була узгоджена з галуззю", - запевнила вона.
У трьох з чотирьох великих компаніях повідомили виданню про підтримку цієї ініціативи. "Вважаємо, що механізм, запропонований законопроектом №6683, має істотні переваги, оскільки не позбавляє виробників права самостійно встановлювати будь-які ціни, захищаючи при цьому бюджетні інтереси держави. Цей фіскальний механізм - прозорий, прив'язаний до ставок акцизного податку, і його застосування не залежить від впливу тих чи інших органів влади", - упевнений начальник відділу по роботі з державними органами "Брітіш Американ Тобакко Україна" Юрій Рилач.
Директор з корпоративних зв'язків "Філіп Морріс Україна" Наталія Бондаренко назвала ідею з підвищенням мінімального акцизу "ефективним способом зниження ризику недонадходжень до держбюджету із-за того, що окремі гравці ринку продають продукцію нижче собівартості". "Поки що складно прогнозувати, як може змінитися кон'юнктура ринку тютюнових виробів. Ми вважаємо, що внаслідок запровадження нового фіскального механізму ціни на продукцію буду рости поступово, а ринок - розвиватися гармонійно", - говорять в компанії.
"Ця модель - не українське ноу-хау, вона використовується в Європейському Союзі. На нашу думку, вона може бути ефективною і в Україні", – прокоментував РБК-Україна менеджер з питань фіскального регулювання JTI Україна Андрій Фіта. Зараз же, за його словами, після підвищення ставок акцизу вартість сигарет або зростає із запізненням на 3-6 місяців, або на ринку відбуваються необґрунтовані коливання цін. "Впровадження механізму призведе до більш швидкого та гарантованої передачі зростання ставок в ціну тютюнових виробів. А це, в свою чергу, сприятиме зростанню тих надходжень в бюджет, які безпосередньо залежать від цін: ПДВ, 5% роздрібний акциз, частково податок на прибуток", - додав Фіта.
Не всі гравці ринку одностайні в підтримку нової акцизної моделі. "З-за такого коефіцієнта вартість сигарет низьких цінових сегментів різко і одномоментно злетить. Якщо припустити, що тютюновий акциз в наступному році піднімуть на 30% (а може і більше), то найдешевша пачка легальних сигарет з фільтром буде коштувати 28,6 гривень, - пояснив РБК-Україна директор з корпоративних та правових питань Imperial Tobacco в Україні Олег Стрекаль. - Без коефіцієнта ціна такої пачки буде на три гривні нижче. Таким чином, коефіцієнт забезпечує додаткову "легку" прибуток виробникам".
У разі запровадження нової моделі мінімального акцизу недорогі українські марки сигарет будуть продаватися за тією ж ціною, що і розкручені міжнародні бренди. Отже, виробники більш дешевих сигарет втратять частку ринку, вважають в Imperial Tobaccо. "Споживач теж програє - він буде або переплачувати "на рівному місці" або палити неякісну контрабанду", - додав Олег Стрекаль.
Слід уточнити, що Imperial Tobacco виробляють переважно недорогі марки сигарет в порівнянні з конкурентами.
Найбільше застосування коефіцієнта до ставки мінімального акцизу невигідно "Львівській тютюновій фабриці" (ЛТФ). Сигарети цього виробника одні з найбільш доступних у легальній роздробі - близько 18-20 гривень за пачку. За інформацією учасників ринку, частка ЛТФ наближається до 10% в роздробі. У червні інтернет-видання "Економічна правда" з посиланням на свої джерела писало, що частка цієї компанії в 2017 році досягла 6,3% з 1% у другому півріччі минулого року.
Втім, РБК-Україна не отримала достатньо інформації, щоб стверджувати, що ініціатива з підвищеним мінімальним акцизом безпосередньо пов'язана з активною експансією ринку львівським виробником. ЛТФ запит видання проігнорувала.
Міністерство фінансів документ не підтримує, принаймні в нинішній редакції. Як повідомили виданню в Мінфіні, введення коефіцієнта 1,85 не відповідає міжнародним зобов'язанням, які взяла на себе Україна перед ЄС. "У разі застосування коефіцієнта 1,85 питому вагу акцизу в ціні сигарет буде завжди менше 54%. Разом з тим, згідно з Угодою про асоціацію, Україна повинна досягти рівня не менше 60% акцизу в ціні за графіком, узгодженим з ЄС", - пояснили у відомстві.
Примітно, що автори проекту використовують ту ж аргументацію, що і Мінфін, посилаючись на зобов'язання перед ЄС. У пояснювальній записці до проекту йдеться про європейську директиву, яка передбачає, що мінімальне акцизне зобов'язання на сигарети не має становити менше 90 євро за тис. сигарет. Тому законопроектом пропонується щорічно підвищувати мінімальний акциз і специфічну ставку як мінімум на 20%, до того моменту, поки не буде взята планка 90 євро/тис. сигарет. Ця ж директива містить норму, на яку вказує Мінфін. Директива одна, трактування різна.
Раніше в Міністерстві фінансів повідомляли РБК-Україна, що дійсно розглядається можливість підвищення специфічної ставки акцизу на тютюнові вироби на 20% з 2018 року.
Щорічний різке зростання ставок більш ніж на 20%, в галузі не підтримують. "В умовах низької купівельної спроможності населення така політика спричинить за собою розвиток "чорного" та "сірого" ринків тютюнових виробів, зростання контрабанди та контрафакту", - говорить Наталія Бондаренко з "Філіп Морріс Україна".
Голова профільного підкомітету комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики Михайло Кобцев (БПП) вважає, що поетапно підвищувати специфічну ставку до 90 євро потрібно. Тільки, на його думку, це треба робити, паралельно спостерігаючи за зміною ставок акцизів в сусідніх країнах. У Білорусі, Молдові та Росії акцизне навантаження на тис. сигарет становить 20-21 євро, приблизно так само, як в Україні, зазначив Михайло Кобцев
Якщо ставки в Україні будуть рости швидше, ніж у сусідів, то наша країна замість "експортера" контрабанди сигарет стане "імпортером". "Якщо ми побіжимо попереду паровоза (швидко підвищимо ставки до рівня країн ЄС, - ред.), не зміцнивши кордону, ми будемо читати не про те, як українські сигарети успішно атакують "чорний" ринок в ЄС, а про те, як білоруські, молдавські та російські сигарети атакують наш ринок", - упевнений народний депутат.
Зростанню частки нелегального ринку сприяє підвищення акцизу. За словами представника "Брітіш Американ Тобакко Україна" Юрія Рилача, останній приклад - збільшення ставки відразу на 40% з 1 січня. "Якщо в 2016 році частка нелегальної продукції на ринку України складала приблизно 1,1%, то вже в травні 2017 року вона досягла 1,7%, а в червні 2017 року - всі 2,6%", - повідомив він.
В Imperial Tobacco, в свою чергу, вважають, що зростання нелегального ринку буде сприяти застосування коефіцієнта 1,85 до мінімального акцизу. "Коефіцієнт відкриє широку дорогу нелегалам, оскільки істотно збільшить розрив між цінами "білого" і "чорного" ринків. Скорочення легального сектору призведе до втрат бюджетних надходжень та подальшої криміналізації тютюнової сфери", - вважає Олег Стрекаль.
Михайло Кобцев вже зараз прогнозує, що швидко розглянути документ в податковому комітеті Ради не вдасться. За його словами, можливо, обговорення проекту почнеться в жовтні-листопаді.