Україна в 2012 р. експортувала на ринок ЄС зерна на суму 1,9 млрд дол, - Присяжнюк
Найбільший експорт зернових з України проводиться в країни Євросоюзу. У 2012 році на ринок ЄС поставлено 7,7 млн т зерна на суму 1,9 млрд дол. Також лідерами за обсягами імпорту українського зерна залишаються Єгипет і Саудівська Аравія. У поточному році Україна планує розширити ринки збуту хліба і збільшити обсяги експорту. Про це повідомив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк, передає прес-служба міністерства.
"Вітчизняні зернові почали активно купувати європейські країни, які ще п'ять років тому сумнівалися в їхній якості. У 2012 році ЄС придбав 7,7 млн т зерна на суму 1,9 млрд дол, ставши найбільшим імпортером українського хліба", - зазначив міністр.
На другому місці за обсягом імпорту вітчизняного зерна знаходиться Єгипет, який купив торік 5,5 млн т зерна на 1,4 млрд дол. На третьому - Саудівська Аравія, куди експортовано 1,9 млн т хліба на суму 509 млн дол.
Читайте також: Експорт зерна з України в січні 2013 р. знизиться вдвічі, - УАК
Що ж стосується соняшникової олії, то Україна продовжує посідати перше місце в світі за обсягами торгівлі цим продуктом. Частка України на світовому ринку становить 50%. Також Україна забезпечує майже 13% світового експорту кукурудзи, займаючи 4 місце. За обсягами експорту пшениці - 8 місце, ячменю - 4 місце.
Зазначимо, що за даними Центру інтеграційних досліджень Євразійського банку розвитку частка України, Казахстану і Росії у світовій торгівлі пшеницею за останні п'ять років склала в середньому 21,5%.
Раніше президент Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) Володимир Щелкунов, коментуючи негативний прогноз ООН для світової економіки, заявив, що Україна в наступні два роки може в півтора-два рази збільшити обсяги експорту зерна.
Читайте також: Україна, Росія і Казахстан забезпечують п'яту частину світового експорту пшениці, - ЄАБР
Цей прогноз дещо відрізняється від прогнозу "Української аграрної конфедерації" після рекордних показників листопада-грудня 2012 р., в січні 2013 р. експорт зерна з України знизиться майже вдвічі і досягне т.зв. "раціонального рівня". Раціональним експерти такий рівень називають, тому що він відповідає одній шостій частині припадає на другу половину (січень-липень) 2012-2013 маркетингового року обсягу експорту відповідно до балансу Міністерства аграрної політики і виробництва близько 9 млн т.
"Якщо в листопаді 2012 р. з України було експортовано 3,3 млн т зерна, в грудні - близько 2,5 млн т, що в обох випадках було досягнуто всупереч відсутності зерновозів, але завдяки практично паралельним відвантаженнях кукурудзи і пшениці, то в першому місяці нового року, швидше за все, буде експортовано близько 1,4-1,5 млн т зерна, в основному кукурудзи ", - йдеться в прогнозі УАК.
Раніше агентство Fitch прогнозувало, що сільськогосподарський сектор в Україні в майбутньому залишиться схильний до високого ризику втручання з боку регуляторів за допомогою зміни квот і мит, а також інших торгових обмежень. "Це особливо справедливо у відношенні України зважаючи на потенційний дефіцит виробництва сільськогосподарських культур і необхідності обліку особами, що приймають політичні рішення, того, що ціни на сільськогосподарську продукцію складають таку високу частку базової вартості споживчих товарів", - йшлося у звіті Fitch.
Читайте також: Україна за два роки може в два рази наростити обсяги експорту зерна, - ICC Ukraine
Урожай зернових в Україні в 2012 р. склав 46,2 млн тонн. Таку цифру озвучив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк. Раніше він заявляв, що Україна не має наміру обмежувати експорт зерна. Слід нагадати, що врожай зерна в Україні в 2011 р. перевищить 55 млн тонн, і це стало рекордним показником за всі роки незалежності.