ua en ru

Україна розраховує на додаткові 5 млн тонн транзиту казахської нафти

Автор: RBC.UA
Україна і Казахстан можуть домовитися про додаткові 5 млн тонн транзиту казахської нафти через Україну. Про це сьогодні, 4 квітня, заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький перед зустріччю прем'єрів двох країн Миколи Азарова і Серика Ахметова, передає кореспондент РБК-Україна.

Україна і Казахстан можуть домовитися про додаткові 5 млн тонн транзиту казахської нафти через Україну. Про це сьогодні, 4 квітня, заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький (на фото) перед зустріччю прем'єрів двох країн Миколи Азарова і Серика Ахметова, передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: Одеський НПЗ має намір у майбутньому випускати бензин "Євро-5", - СЄПЕК

"Мені хотілося б - чим більше, тим краще. Якщо ми домовимося про приблизно 5 млн тонн на рік додатково до того, що вже є, я буду вважати це досягненням", - зазначив Ставицький.

Він також додав, що зараз разом з Мінінфраструктури опрацьовується питання надання преференцій для залучення додаткових обсягів транзиту нафти.

Крім того, Ставицький зазначив, що розглядається перспектива транзиту через нафтопровід "Дружба". "Це (Одеса-Броди) середньострокова перспектива, а ми працюємо зараз над тим, щоб по "Дружбі" також пройти", - зазначив міністр.

Також він не виключив можливості поставок на Одеський НПЗ вже зараз. "Одесу можна вже зараз, тому що вони підуть до Новоросійського порту, і звідти у них новий власник може скупити. Ми як регулятор звертаємо на це увагу наших колег. Я не можу за власника вести переговори", - додав Ставицький.

Читайте також: Після засідання Міждержавної українсько-казахстанської комісії ми зможемо краще реалізувати потенціал обох країн, - Арбузов

Нагадаємо, вчора глава Міненерговугілля заявляв, що транзит казахської нафти через територію України збільшуватиметься, і в тому зацікавлена ​​не тільки Україна, а й Казахстан: "Транзит казахстанської нафти територією України на сьогодні існує. Наші колеги з Казахстану і ми зацікавлені у збільшенні транзиту, він буде зростати в міру можливості".

За словами міністра, поставки казахської нафти, скоріше за все, будуть йти залізницею.

Як повідомлялося напередодні, Україна зацікавлена ​​в поставках казахстанської нафти на українські НПЗ. "Сьогодні все залежить від казахської сторони... Ми зробили все, що від нас залежало. Вони хотіли, щоб тарифи були не більшими, ніж для російських компаній, і ми це зробили. Тепер все залежить від казахської сторони. Ми, зі свого боку , зацікавлені, оскільки обсяги російської нафти постійно падають", - заявляв голова правління ПАТ "Укртранснафта" Олександр Лазорко.

Читайте також: "Газпром" навряд чи знизить ціну на газ для України, - Fitch

Раніше Україна підвищила ціну транзиту нафти для Росії на 8,4%. При цьому транзит нафти через територію України в січні-лютому 2013 р., порівняно з аналогічним періодом 2012 р., впав на 10,7% - до 2,39 млрд куб. м.

Зазначимо, що наприкінці березня в Україні відновив роботу Одеський НПЗ. Зараз йде пошук джерел нафти, якою планується завантажити підприємство. У 2012 р. у країні було перероблено 4,57 млн т нафти при сукупній потужності вітчизняних заводів у 43,65 млн тонн. І це - один з найгірших показників за останні роки. Як заявляв Ставицький, уряд узяв курс на відновлення вітчизняної нафтопереробної промисловості.

Зараз в Україні є 7 НПЗ: Кременчуцький НПЗ (потужністю 18,6 млн т/рік), Лисичанський НПЗ (16 млн т), Одеський НПЗ (2,8 млн т), Дрогобицький НПЗ (3,2 млн т), Надвірнянський НПЗ (2,6 млн т), Херсонський НПЗ (7,1 млн т, не експлуатується з 2006 р.) та Шебелинський ГПЗ.

Читайте також: Кабмін створив робочу групу щодо співпраці з Митним союзом та ЄЕП

Крім того, Україна має намір відновити прямі поставки газу з Казахстану, повідомив на початку квітня прем'єр-міністр України Микола Азаров під час зустрічі з першим заступником прем'єр-міністра Республіки Казахстан Бакітжаном Сагінтаєвим.

Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії та її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлю газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря.

Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.