"Газпром" навряд чи знизить ціну на газ для України, - Fitch
"Газпром" навряд чи піде на істотні цінові поступки для НАК "Нафтогаз України" найближчим часом, вважає міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings. Експерти пояснюють незговірливість російської компанії тим, що на тлі холодної погоди в Європі продовжують утримуватися високі спотові ціни на природний газ.
Посилаючись на нещодавні заяви голови правління "Газпрому" Олексія Міллера про те, що в порівнянні з поточними спотовими цінами в Європі ціни для України є досить помірними, експерти Fitch вважають, що підписання нової угоди щодо цін на газ між "Газпромом" і "Нафтогазом України "в даний час малоймовірне. Якщо тільки Україна сама не піде на суттєві поступки.
"Росія виступає за приєднання України до Митного союзу (в який в даний час входять Росія, Казахстан і Білорусь), що дозволило б Газпрому експлуатувати газотранспортну систему України або бути власником частини цієї системи. У відповідь російська влада були готові знизити ціну на газ для України і відмовитися від вимог виплати 7 млрд дол за невибрані обсяги газу в 2012 р. згідно контрактним положенням "бери або плати", - йдеться в повідомленні Fitch.
Читайте також: Ціна на російський газ, що поставляється в Україну, нижча спотової ціни, що встановилася в Європі, - Міллер
В даний час ціна для України складає близько 406 дол за 1 тис. куб. м природного газу, і Україна вважає, що вартість підвищиться до 426 дол за 1 тис. куб. м у II кварталі 2013 р.
Раніше українська влада заявляла, що хотіли б домогтися зниження ціни на газ до 250-280 дол за 1 тис. куб. м.
У середині березня 2013г. Президент України Віктор Янукович заявив, що якщо ціна на російський газ не буде знижена, Україна продовжить зменшувати обсяги його закупівель і шукати альтернативних постачальників.
Fitch як і раніше розцінює фінансові позиції і ліквідність "Нафтогазу" як дуже слабкі. Зокрема, компанії потрібна фінансова підтримка уряду України в разі оплати рахунку на 7 млрд дол від Газпрому. Українські офіційні особи заявляють, що контрактні положення не дають країні припиняти угоди достроково. При цьому в України в даний час немає реальної альтернативи російському газу, вважає Fitch.
Нещодавно "Нафтогаз" оголосив про угоди з Royal Dutch Shell на розробку родовищ сланцевого газу і на будівництво заводу СПГ з одним західним партнером, що потенційно є позитивним для профілю бізнесу компанії, оскільки Україна прагне диверсифікувати джерела отримання газу, сконцентровані на Росії. Однак для здійснення цих проектів буде потрібно кілька років. Як наслідок, агентство не враховує їх у якості позитивного чинника в прогнозах щодо "Нафтогазу", наголошується в повідомленні.
Читайте також: Прогнозна ціна російського газу в II кварталі 2013 р. складає 426 дол./тис. куб. м, - Міненерговугілля
Основним імпортером газу для України поки залишається Росія. У Росії в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол, тобто по 426 дол за тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.
РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальності і невигідності цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні. Переговори поновляться в квітні.
Однак джерела повідомляють, що Україна і Росія вже домовилися про створення СП з управління ГТС і зниження ціни на газ. "Газпром", згідно з повідомленнями джерел, вимагає від України законодавчого закріплення права оренди ГТС при будь-якій владі.
"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.
Читайте також: "Нафтогаз" заплатив "Газпрому" 162 млн дол. за лютневий газ
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменистані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.