Україна розраховує на підтримку європейськими інститутами комплексної зведеної програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій і чекає надання 800 млн євро позики на реалізацію цієї програми від "Євроатому" і ЄБРР. Про це повідомив директор департаменту стратегічної політики, інвестицій і ядерно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Микита Константинов за результатами зустрічі Україна-ЄС з питань співпраці в енергетичній сфері 22 березня 2012 р. в Брюсселі.
Україна розраховує на підтримку європейськими інститутами комплексної зведеної програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій і чекає надання 800 млн євро позики на реалізацію цієї програми від "Євроатому" і ЄБРР. Про це повідомив директор департаменту стратегічної політики, інвестицій і ядерно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Микита Константинов за результатами зустрічі Україна-ЄС з питань співпраці в енергетичній сфері 22 березня 2012 р. в Брюсселі, повідомляє прес-служба Міненерговугілля.
За словами Константинова, в ході зустрічі українська сторона наголосила на важливості підтримки європейських фінансових установ у фінансуванні комплексної зведеної програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС, загальна вартість якої становить більше 12 млрд грн.
"Важливе питання, що стосується підвищення рівня безпеки українських АЕС - це підтримка "Євроатомом" і ЄБРР комплексної зведеної програми підвищення безпеки українських енергоблоків. Загальна вартість програми становить більше 12 млрд грн. І ми очікуємо, що "Євроатом" і ЄБРР спільно нададуть у другому півріччі цього року загальний позику на виконання цієї програми на рівні 800 млн євро", - повідомив він.
При цьому Константинов зазначив, що позика Україні буде надана на дуже пільгових умовах. Він також додав, що Київ приєднався до європейської ініціативи в проведенні цільової переоцінки безпеки блоків АЕС ("стрес-тестів") і зараз проводиться незалежна експертиза національних звітів, в якій також бере участь Україна.
"Одним з основних питань, яке розглядалося на експертній зустрічі було питання "стрес-тестів" - цільової переоцінки безпеки АЕС. Це європейська ініціатива, яка стосується, насамперед, країн ЄС, які експлуатують ядерні енергоблоки. Вперше українська сторона отримала можливість брати участь в оцінці звітів з ядерної безпеки країн Євросоюзу", - підкреслив він.
Нагадаємо, раніше також повідомлялося, що ЄБРР планує надати довгостроковий кредит на 300 млн євро концерну НАЕК "Енергоатом", що експлуатує атомні станції України, на програму підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС. Видача кредиту від ЄБРР планується на вересень 2012 р. Також повідомлялося, що кредитні ресурси будуть залучені також від компанії "Євроатом".
Всього в посилення безпеки на своїх атомних станціях "Енергоатом" вкладе до 2017 р. близько 1,45 млрд євро. Комплексна програма підвищення безпеки енергоблоків АЕС України (КзППБ) розроблена "Енергоатомом" з урахуванням рекомендацій спільного проекту Єврокомісії, МАГАТЕ і України.
У березні минулого року, після аварії на японській АЕС "Фукусіма", "Енергоатом" вирішив підсилити контроль за підтримкою робочого стану основних і допоміжних установок електростанцій і мереж України. Зазначимо, у звіті Державної інспекції ядерного регулювання України говорилося, що в Україні за 2011 рік було зафіксовано 38 випадків радіаційних інцидентів.
Додамо, що ЄБРР вже бере активну участь у проектах, пов'язаних з українськими АЕС. У квітні 2011 р. банк надав допомогу уряду України в організації міжнародної конференції по збору коштів для покриття відсутнього фінансування проектів Чорнобильського фонду "Укриття" і "Рахунку ядерної безпеки". Банк спільно з іншими донорами повідомив про виділення 750 млн євро на перетворення ЧАЕС в екологічно безпечний об'єкт. ЄБРР прийняв рішення про виділення 190 млн євро з власних коштів. Таким чином, загальна сума коштів, виділених ЄБРР на ці цілі, склала 325 млн євро. В цілому будівництво арки нового саркофага на ЧАЕС буде коштувати 935 млн євро.