ua en ru

Туристи в своїй країні: що заважає активному розвитку внутрішнього туризму в Україні

Туристи в своїй країні: що заважає активному розвитку внутрішнього туризму в Україні Фото: Одеський вокзал (twitter.com/uz_gov_ua)

Українська туристична галузь продовжує стагнувати. Готелі слабо модернізуються, інфраструктура практично не розвивається, сервіс, на думку експертів туристичного ринку, поліпшується, але ці зміни не значні на тлі кардинальних проблем. Серед них – відсутність в Україні достатньої кількості мережевих готелів, різкі стрибки цін на проживання під час заходів подієвого туризму, відсутність інфраструктури автобусних перевезень і проблеми із залізничним транспортом. До того ж при безвізовому режимі з ЄС, європейські курорти частково "забирають" потік українських туристів. Втім, це не означає, що українці перестали відпочивати в своїй країні. Незважаючи на всі складнощі, готелі в українських курортах заповнені на 100%. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.

Ціна відпочинку

Незважаючи на те, що в цьому році відпочинку на українських курортах обходиться туристам дорожче ніж в минулому, заповнюваність номерів у готелях досягає 100%, розповів РБК-Україна директор Центру розвитку туризму України Володимир Царук. "Ціни на проживання зросли, порівняно з 2017 роком, як мінімум, на 10%. Готельєри хочуть за короткий сезон заробити і покрити свої витрати", - уточнив він.

Цього літа на основному чорноморському курорті країни - Одесі - проживання в тризірковому готелі, як правило, з сніданками обійдеться в середньому в 11-13 тис. гривень за тиждень на двох туристів, а готелі класу "чотири зірки" - до 18 тисяч гривень, каже Царук. "Під Одесою на популярному курорті в селищі Затока проживання коштує на три-чотири тисячі гривень дешевше. Номер в хорошому готелі там можна зняти за дев'ять-одинадцять тисяч гривень", - пояснив експерт. А номер в хорошому готелі або апартаменти в селищі Лазурне та на Арабатській стрілці в Херсонській області, а також у Бердянську та в селищі Кирилівка Запорізької області (Азовське море) обходиться туристам в 5,4-8,4 тис. гривень за тиждень.

Більш стабільна цінова ситуація, за словами керівника управління туризму і промоцій КМДА Антона Тараненко, в цьому році на відпочинок у столиці. Вартість проживання в Києві для туристів залишилася на торішньому рівні, за винятком проведення міжнародних спортивних заходів, як наприклад, фінал Ліги чемпіонів УЄФА. У травні, до моменту проведення футбольного чемпіонату, вартість номерів у столичних готелях бюджетного сегмента сягала від 5-6 тис. гривень на добу.

Антон Тараненко уточнив РБК-Україна, що в 2017 році Київ відвідали понад 2,5 млн "внутрішніх туристів", тобто, громадян, які приїхали з інших регіонів країни. "У цьому році ця цифра буде більше на 25-30%, - очікує він. - Таке зростання відбудеться за рахунок проведення в Києві заходів подієвого туризму, починаючи від світових, приміром, минулого фіналу Ліги чемпіонів, до локальних, зокрема, фестивалів і концертів відомих виконавців. Також на збільшення турпотоку позитивно впливає розширення туристичних пропозицій Києва на уїк-енд. Все частіше ми можемо бачити гостей з інших міст на вихідні".

Не особливо в цьому сезоні змінилася вартість відпочинку і в західно-українському регіоні. "Ціни за номер в готелі Карпат стартують з 600-900 гривень за добу зі сніданком на двох туристів, - каже Володимир Царук. - Готельєри вирішили зробити ставку на більш високу заповнюваність, ніж на підвищення розцінок за проживання. Хіба що трохи зросли ціни на харчування, оскільки подорожчали інгредієнти і супутні витрати на приготування їжі. Зараз триразове харчування коштує в середньому 250 гривень за людину в добу".

Проблеми галузі

Експерти вважають, що сервіс в українській туристичної галузі поступово поліпшується. "В секторі активно розвиваються малий і середній бізнес. Поступово покращується інфраструктура. Крім того, у всіх без винятку регіонах влади почали приділяти увагу туризму", - вважає президент "Національної туристичної організації України", радник першого віце-прем'єра Іван Ліптуга. Але при цьому, за його словами, українські туристичні міста "часто не дотримуються міжнародних стандартів надання послуг у сфері туризму". "Туристичний сектор потребує вдосконалення якості та детінізації", - упевнений він.

Але, незважаючи на тенденцію до поліпшення сервісу, її динаміка далеко не швидка. "Зміни відбуваються дуже повільно, тому що практично немає великих мережевих готелів, на які можна було б рівнятися", - пояснив Володимир Царук. За його словами, краще виглядає ситуація з рівнем сервісу в готелях закарпатського регіону. "Завдяки тому, що тут туристичний сезон триває весь календарний рік, місцеві підприємці змогли краще налагодити рівень сервісу в своїх готелях", - підкреслив він.

Втім, і у туристичного бізнесу Карпат є свої складності. "Зараз головна проблема полягає в можливості доїхати в цей регіон, тобто в дефіциті квитків на поїзди. Зараз дуже складно купити квитки туристам, щоб приїхати в Карпати чи на Закарпатті, - зазначив Царук. - Щоб уникнути цих труднощів, багато туристів приїжджають власним транспортом. Але поки що не в усіх регіонах Карпат відремонтовані дороги". РБК-Україна вже повідомляло про проблеми із залізничним сполученням Закарпаття з іншими регіонами країни, а також повну відсутність авіасполучення Ужгорода з обласними центрами України.

Проте директор компанії-туроператора "Відвідай" Ігор Губіліт вважає, що брак залізничних квитків можна пережити. "Якби в наявності було достатньо автобусів, українські туроператори могли б легко наростити обороти на 20-30%, - упевнений експерт. - Я знаю кілька фірм, які закрилися через те, що не було на чому возити туристів. Це зараз одна з найбільших проблем для розвитку туризму!"

Ця проблема, за словами Губилита, ускладнюється ще й тим, що в Україну можна ввозити старі (молодше 2010 року випуску), туристичні імпортні автобуси, а в нашій країні вони не виробляються. "При цьому автобуси після 2010 року стандарту Євро-5 і вище, які дозволено ввозити в Україну, в Європі коштують дорого. З розмитненням вони обходяться в середньому близько 150 тисяч доларів, - продовжує він. - В результаті вже два роки майже ніхто не ввозить нові автобуси, а наявні - зношуються. У результаті туризм страждає", - поскаржився він.

Відсутність автобусів - одна з причин, через яку в цьому році кількість українських туристів, що відвідали Карпати і Львів, залишилося на минулорічному рівні. "Мало того, можливо навіть можна відзначити невелике зниження турпотоку. Відбувається це багато в чому з-за дій уряду (мова йде про заборону на імпорт старих автомобілів, - ред.), з-за чого приблизно через рік-два нам вже не буде на чому возити туристів", - впевнений Ігор Гулибит.

Крім того, в країні немає ефективного державного регулювання туристичної галузі. "Ніхто не стежить за якістю надаваних послуг. Один з таких прикладів стосується питання надання готелям зірок, - розповів виданню Іван Ліптуга. - У відповідному реєстрі на сайті Мінекономрозвитку зазначено, що з чотирьох тисяч готелів в Україні зірки присвоєно лише 180. Тобто тільки п'ять відсотків готелів отримали ту чи іншу категорію".

В результаті, продовжує Ліптуга, у нас час від часу трапляються форс-мажори в туристичній сфері. "Але в нормальній ситуації повинна працювати система попереджень, яка охоплювала б як місця розміщення мандрівників, так і туристичну і транспортну інфраструктуру, - говорить він. - Крім того, необхідно поліпшити ситуацію з наданням туристичної інформації, зокрема, більше розміщувати туристичних стендів в місцях відпочинку".

Крім того, за словами Ігоря Губилита, ще однією причиною, яка негативно позначається на внутрішньоукраїнському турпотоці, є запровадження безвізового режиму з країнами ЄС. "Українцям стало легше поїхати в Європу, тому частина туристів, які раніше відпочивали всередині країни, вирішили з'їздити в ЄС", - говорить він.

Втім, в цьому році тенденція до переорієнтації українських туристів з вітчизняних на іноземні курорти не відзначається. "Багато налякані туристи проблемами затримки і скасування рейсів за кордон. Тому вони вирішили поїхати на українські курорти, - пояснив Володимир Царук. – Також зростає попит на відпочинок в Україні з боку іноземних туристів, зокрема, з Білорусі, Прибалтики, Польщі, Туреччини. Їх приваблює відпочинок в Україні за рахунок низьких цін, теплого моря, безліч розваг і близькості розташування курортів".