ru ua

ЦБ Кіпру встановить тимчасовий контроль над рухом капіталу

Автор: RBC.UA
Центральний банк Кіпру тимчасово встановить контроль над рухом капіталу. Про це заявив Президент Кіпру Нікос Анастасіадіс.

Центральний банк Кіпру тимчасово встановить контроль над рухом капіталу. Про це заявив Президент Кіпру Нікос Анастасіадіс.

Також Анастасіадіс сказав, що банківська система країни буде стабілізована, а слідчим за його словами доручено знайти винних у банківській кризі.

Раніше сьогодні міністри фінансів єврозони затвердили план надання фінансової допомоги Кіпру на умовах реструктуризації банківського сектору. Кіпр отримає перший транш кредиту в розмірі 10 млрд євро на початку травня 2013г. від Європейського стабілізаційного механізму (ESM).

За підсумками зустрічі Єврогрупи глава Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард повідомила, що вона винесе на раду МВФ пропозицію взяти участь у плані надання фінансової допомоги Кіпру. У той же час Лагард не уточнила обсяг можливих фінансових вливань з боку МВФ.

Читайте також: Більшість кіпрських банків відкриються 26 березня

Вкладники Bank of Cyprus можуть втратити 30% коштів на депозитах, рівних і перевищують 100 тис. євро. Відсоток втрачених коштів на депозитах у другому найбільшому банку республіки - Cyprus Popular Bank, ймовірно, виявиться ще вищою. За угодою з Євросоюзом, в якості компенсації в результаті рекапіталізації найбільшого кіпрського банку вкладники отримають частку в Банку Кіпру.

Більшість кіпрських банків відкриється у вівторок, 26 березня. Bank of Cyprus і Cyprus Popular Bank відкриються в четвер, 28 березня 2013 р. До цієї дати залишаться в силі обмеження на зняття грошей з рахунків в місцевих банкоматах (до 100 євро на добу).

Нагадаємо, уряду Кіпру необхідно самостійно вишукати 5,8 млрд євро, щоб розраховувати на отримання 10 млрд євро позикових коштів від партнерів по єврозоні та Міжнародного валютного фонду. Всього потреби острова в фінансової допомоги оцінюються в 17,5 млрд дол.

Читайте також: Податок на великі вклади в Банку Кіпру може скласти 30% (відео)

Кіпр не може більше звертатися за кредитом до інших держав, а повинен знайти спосіб зібрати до 6 млрд власними силами. Обкласти податком депозити в кіпрських банках - пропозиція, на якій спочатку наполягала Європа - парламентарії Кіпру відмовилися. Згідно з опитуванням населення 91% кіпріотів швидше погодяться вийти із зони євро, ніж підрізати депозити. Це не дивно: 48 млрд євро з 68 млрд, що лежать на депозитах кіпрських банків, є вкладами самих кіпріотів.

Читайте також: Кіпр, ЄС і МВФ погодили методи порятунку економіки острови

Раніше повідомлялося, що парламент Кіпру, якому належить прийняти рішення про заходи щодо виведення країни з банківської кризи, збереться лише після зустрічі міністрів фінансів єврозони. Крім того, до 26 березня в країні оголошені "банківські канікули". Очікується, що до того часу питання про заходи щодо подолання кризи буде вирішено. Зараз готівку на Кіпрі можна отримати через банкомати від 400 до 1 тис. євро в день, а Центральний банк Кіпру постановив встановити ліміт на отримання готівки з банкоматів до 100 євро в день для двох найбільших банків країни - Cyprus Popular Bank і Bank of Cyprus.