В кінці листопада в Україну з США повернувся бізнесмен Костянтин Григоришин. У США він поїхав невдовзі після того, як у своєму інтерв'ю "Українській правді" різко розкритикував прем'єр-міністра Арсенія Яценюка і голову Адміністрації президента Бориса Ложкіна. Після цього інтерв'ю співрозмовники РБК-Україна в АП стверджували, мовляв, тепер Григоришин - "збитий льотчик". Втім, сам бізнесмен запевнив РБК-Україна, що на його стосунки з Петром Порошенком публікація ніяк не відбилася. Він продовжує регулярно спілкуватися з президентом і давати йому поради. Своєї думки про Ложкіна і Яценюка він не змінив. РБК-Україна постаралося розібратися, як в оточенні Порошенка йде боротьба за "вуха президента", і яким чином вона може вплинути на долю прем'єра і уряду.
Співрозмовники РБК-Україна з різних таборів в оточенні Порошенка визнають - зараз його "політична частина", відійшла на другий план. "Політиками" в оточенні Порошенка прийнято називати людей, які до обрання президентом займалися політикою або медіа і не вели бізнес.
"Гринів (нардеп від БПП Ігор Гринів, - ред.) більше не займається виборчими кампаніями та ідеологією БПП. Власне, він відійшов на другий план після парламентських виборів. Стець (міністр інформаційної політики Юрій Стець, - ред.) теж зараз дуже рідко буває в "ситуативної кімнаті". Юра Луценко (голова фракції БПП в Раді, - ред.) хоч і ходить на засідання стратегічної ради, але у всі деталі його давно не присвячують", - заявив РБК-Україна співрозмовник в оточенні Бориса Ложкіна.
"Політиків" змінили бізнесмени - Борис Ложкін, Костянтин Григоришин, а також керуючий директор компанії ICU Пасенюк і заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко. Саме вони останнім часом мають вплив на кадрові рішення глави держави, в першу чергу, в енергетичній сфері. На цьому ґрунті в їх умовної групи вже сталося кілька серйозних конфліктів.
Головні опоненти в оточенні президента Ложкін і Григоришин. Обидва кажуть, що бачилися лише одного разу, і протягом години говорили на загальні теми. Тим не менш, вони дозволяють собі різкі публічні випади в адресу один одного. У чому причини неприязні, глава АП і бізнесмен не визнаються.
Оточення Бориса Ложкіна запевняє, що стараннями їх шефа і глави НБУ Валерії Гонтарєвої минулої зими Григоришину не вдалося "вмонтувати" афілійовану з ним компанію в схему постачань електроенергії з Росії. Оточення Григоришина парирує - бізнесмен сам відмовився від цієї ідеї, оскільки контракт передбачав також постачання електроенергії в Крим, що загрожувало міжнародними санкціями.
Григоришин визнає, що сприяв тому, щоб президент звільнив з Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) трьох із чотирьох її членів, яких рекомендував туди Ложкін. До кінця червня своїх посад у Комісії втратили Андрій Ткаченко, Андрій Герус і Юлія Ковалів. З літа у Ложкіна залишився лише один лояльний до нього представник регулятора - Валерій Тарасюк.
За версією Григоришина, люди Ложкіна в НКРЕКУ лобіювали інтереси власника корпорації СКМ Ріната Ахметова, зокрема, обстоювали ідею підвищення тарифу на закупівлю електроенергії теплової генерації, більшість підприємств якої входять в компанію ДТЕК (енергетичний дивізіон СКМ).
У оточення Ложкіна інша версія - людей глави АП прибрали з Комісії, тому що вони відмовлялися схвалити інвестиційну програму на 2015 рік для НЕК "Укренерго" (державний оператор магістральних мереж, - ред.) у розмірі близько 2,2 млрд гривень. Крім іншого, програма передбачала виділення 690 млн гривень на закупівлю рекордної кількості високотехнічного обладнання - 36 трансформаторів. Єдиний їхній виробник в Україні - ПАТ "Запоріжтрансформатор" (ЗТР), 99% акцій якої належить Костянтину Григоришину.
Після звільнення з НКРЕКУ людей Ложкіна Комісія затвердила інвестпрограму "Укренерго". Та, у свою чергу, оголосила тендер на закупівлю трансформаторів, в якому брали участь компанія Григоришина і російська "Енергомаш". Але закупівля зірвалася - тендер скасували після великого громадського резонансу, спровокованого тим, що вартість трансформаторів могла бути істотно завищена.
Зрив тендеру, за словами їхніх соратників, вважають своєю заслугою Ложкін і його ситуативний союзник Кононенко. Близькі до них люди в неформальних бесідах стверджують: обидва постаралися, щоб галас навколо покупки трансформаторів придбала максимальний резонанс.
Крім того, "палки в колеса" Григоришину вставив і прем'єр Арсеній Яценюк. Глава Кабміну неодноразово критикував ідею одномоментної закупівлі великої партії нових трансформаторів, а в кінці липня доручив Держфінінспекції провести аудит тендерів "Укренерго". Тоді ж прем'єр доручив провести службове розслідування щодо чиновників Міністерства енергетики та вугільної промисловості, які мають відношення до призначення керівників "Укренерго".
В результаті - тендер на закупівлю трансформаторів неодноразово переносився і досі так і не був проведений. В НЕК "Укренерго" РБК-Украина уточнили, що в п'ятницю, 4 грудня, компанія розкриє кваліфікаційні пропозиції учасників нової тендерної процедури.
В оточенні Бориса Ложкіна вважають, що Григоришину все ж дадуть виграти тендер, але його вартість треба знизити на 30%. До речі, знизити ціну закупівлі пообіцяв і чинний в. о. голови "Укренерго" Всеволод Ковальчук. У свою чергу, в таборі Кононенко впевнені, що держава закупить трансформатори у німецької Siemens.
Такого розвитку подій не виключає і Костянтин Григоришин. Він продовжує наполягати, що ціна закупівлі була адекватною.
"Ціна включала 15-20% прибутку, що цілком нормально. У будь-якому випадку наші трансформатори обійдуться дешевше, ніж іноземні, тому що потрібно враховувати витрати на логістику. Що стосується заяв про завищеною ціною - Ложкіну з Кононенко варто навчитися рахувати, вони порахували маржинальну прибутковість, яка становить 50%. Тільки забули, що у ці розрахунки не входять витрати на оплату праці, енергоносії тощо", - пояснило джерело з близького оточення власника ЗТР.
Через конфлікт між Ложкіним і Григоришиним позиції обох сторін ослабли. Як згадувалося вище, глава Адміністрації президента втратив вплив на державний тарифний регулятор - НКРЕКУ. У свою чергу, бізнесмен втратив лояльного до нього керівника "Укренерго". На початку жовтня з поста директора компанії був звільнений Юрій Касич, який до цього багато років працював на теплоенергетичних підприємствах, що належать Григоришину або афілійованих з його бізнесом. Він залишився працювати в "Укренерго", але на посаді першого заступника голови.
Зараз компанією в статусі в. о. директора керує Всеволод Ковальчук. Гравці ринку також вважають його людиною Григоришина. Ковальчук не заперечує, що знайомий з бізнесменом, але вважає що він "сам по собі". Водночас, співрозмовники РБК-Україна в оточенні Григоришина запевняють - Ковальчук до підприємця не має відношення, а орієнтується на Кононенко. На користь цієї версії свідчить і нещодавнє заяви Ковальчука про те, що він має намір знизити закупівельну ціну на трансформатори на 30%. Навряд чи така заява могла б собі дозволити "людина Григоришина".
Втім, оточення Кононенко вплив свого шефа на Ковальчука заперечує.
"Його Касич свого часу призначив першим заступником, а Григоришин ж визнає, що Касич його людина. Ось і подумайте", - заявило джерело, близьке до Кононенко.
Крім того, Костянтин Григоришин втратив контакт з міністром енергетики Володимиром Демчішиним. В оточенні бізнесмена кажуть, що той ніколи не вважав чиновника "своєю людиною", але визнає, що раніше той регулярно консультувався з ним, однак з вересня нинішнього року припинив це робити.
"Зараз Демчишин більше слухає Кононенко, але в першу чергу він - людина президента", - запевнили в оточенні Григоришина.
Тим не менш, Григоришин зберіг вплив на НКРЕКУ. Сам бізнесмен вважає своїми людьми голову комісії Дмитра Вовка і її члена Бориса Циганенко. Втім, учасники ринку вважають, що ще один член комісії Вікторія Морозова також лояльна Григоришину.
"Не можна сказати, що Костянтин Іванович контролює НКРЕКУ, але Вовк зміг вибудувати відносини з її членами, так що проблем з комісією немає", - зазначив співрозмовник в оточенні власника ЗТР.
Співрозмовники РБК-Україна з оточення Григоришина вважають, що після кадрових перестановок в НКРЕКУ свою людину в Комісію завів і Ігор Кононенко. Таким вони вважають Юрія Голляка, який до цього працював на підприємствах Дмитра Фірташа.
"У Кононенко немає своїх кваліфікованих кадрів. Зате він активно "контактує" з Бойко (Юрій Бойко - нардеп від "Опозиційного блоку", екс-міністр палива і енергетики, входить в умовну групу RUE Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна, - ред.). Ось той йому і "підганяє" перевірені кадри", - заявив співрозмовник РБК-Україна в оточенні Григоришина.
Команда Кононенко цю інформацію спростовує. "У Ігоря Віталійовича немає своїх людей в НКРЕКУ. Що стосується відносин з Бойком, то вони спілкуються тільки як політики на погоджувальній раді в парламенті. Це, швидше, Григоришин з ним стосунки будує", - сказав співрозмовник видання в оточенні першого заступника голови фракції БПП.
Продовження читайте у другій частині матеріалу.