Міністерство юстиції США посилило тиск на банківський сектор Швейцарії, відправивши в Берн новий запит на надання інформації про рахунки американських клієнтів. Як побоюються швейцарські банкіри, подібний інтерес до їхнього бізнесу з боку податкових органів одразу кількох країн призведе до ще більшого відтоку клієнтів з країни. У найближчі п'ять років своє існування може припинити кожен третій фінансовий інститут Швейцарії.
Міністерство юстиції США посилило тиск на банківський сектор Швейцарії, відправивши в Берн новий запит на надання інформації про рахунки американських клієнтів. Як побоюються швейцарські банкіри, подібний інтерес до їхнього бізнесу з боку податкових органів одразу кількох країн призведе до ще більшого відтоку клієнтів з країни. У найближчі п'ять років своє існування може припинити кожен третій фінансовий інститут Швейцарії.
Правоохоронні та податкові органи США не залишають спроб зібрати якомога більше інформації про рахунки своїх співвітчизників у Швейцарії. Цього разу під приціл американської Феміди потрапив банк Credit Suisse, який зумів якось уникнути видачі США даних їх податкових ухильників за рішенням місцевого суду.
Самі швейцарські банкіри попереджають, що безперервний тиск з боку податківців США, а також Німеччини і Великобританії найближчим часом призведе до серйозних негативних наслідків для всього банківського сектора країни, який вже зіткнувся з відтоком закордонних клієнтів. Згідно з останніми підрахунками Швейцарської банківської асоціації, під керуванням місцевих компаній на кінець 2011 р. перебувало близько 2,7 трлн франків (2,79 трлн дол), що належать зарубіжним клієнтам. Це близько 51% від сукупного обсягу активів швейцарських фінансових організацій. У той же час ця частка скорочується четвертий рік поспіль - в 2008 р. вона становила 55%.
Як пояснило РБК daily джерело в великому швейцарському банку, серед представників галузі панують занепадницькі настрої. "Ніхто не знає, наскільки далеко підуть розвинені країни в справі переслідування податкових ухильників і тих компаній, які їм допомагають. Враховуючи нещодавню оцінку Tax Justice Networks про те, що у світі з-під оподаткування виведено близько 20 трлн дол, я не здивуюся, якщо розвинені країни зроблять все заради того, щоб повернути ці кошти під свій контроль. Цілком можливо, що свій статус податкового раю втратить не тільки Швейцарія. Скоро в світі може взагалі не залишитися подібних місць", - вважає джерело.
У найближчі роки тенденція "відлову" податкових ухильників тільки посилиться, і їм доведеться шукати більш затишні місця для своїх заощаджень, ніж Швейцарія. За підрахунками віце-президента Cap Gemini Херберта Хенслі, одні тільки західні європейці можуть незабаром вивести зі своїх рахунків в цій країні близько 15% коштів, тобто близько 140 млрд дол.
Сукупний обсяг активів, що потрапляють в групу ризику, становить, на думку голови ради директорів Benedict Hentsch & Cie Бенедикта Хентша, близько 1 трлн франків (1,03 трлн дол) - приблизно таку суму ховають в Швейцарії податкові ухильники з інших країн. Враховуючи поступове зниження валового прибутку в секторі, настільки масштабне втеча капіталу може дорого обійтися банкам. На думку генерального директора Vontobel Holding Зено Штаубе, в найближчі п'ять років своє існування може припинити кожен третій банк у Швейцарії, тобто близько ста кредитних організацій. Деякі прояви цієї тенденції помітні вже зараз - за останній рік з країни пішло відразу дев'ять зарубіжних банків. Свою роботу в секторі, вважає глава Pictet & Cie Ніколас Пікте, в майбутньому можуть втратити до 30% працездатних швейцарців, так чи інакше пов'язаних з управлінням активами заможних клієнтів.
Зазначимо, що в квітні міністр фінансів Швейцарії Евеліна Відмер-Шлюмпф повідомила, що переговори США і Швейцарії про несплату американськими громадянами податків з рахунків у швейцарських банках зайшли в глухий кут.
Швейцарська влада наполягає на завершенні розслідування в обмін на сплату штрафів та розкриття уряду США імен власників рахунків. Крім того, Берн хоче імунітету для понад 300 банків від переслідування Вашингтоном.
В даний час діяльність 11 швейцарських банків, включаючи найбільші Credit Suisse і Julius Baer, розслідується владою США. Банки підозрюють у допомозі громадянам США в ухиленні від сплати податків.
Серйозного удару знаменитій швейцарської банківської таємниці було завдано в минулому році, коли американська влада змусила банк UBS видати дані приблизно про 4,5 тис. вкладників, підозрюваних в ухиленні від податків. Все це відбулося за згодою уряду країни. Крім того, кредитор дав згоду на виплату США 780 млн дол штрафів в рамках досудового врегулювання спору. Це створило прецедент, що істотно підірвав віру в конфіденційність заощаджень в Швейцарії, і багато вкладників того ж UBS почали масово вилучати свої гроші і переводити їх в інші країни.
Швейцарія прийняла закон про банківську таємницю, яка гарантує конфіденційність відомостей про вклади в швейцарських банках, ще в 1935 р. Тим часом Євросоюз і США тиснуть на цю країну, наполягаючи на забезпеченні більшої прозорості діяльності банків та вимагаючи розкриття інформації про ряд громадян, які використовують рахунки в швейцарських банках для ухилення від сплати податків.
За законами США, громадяни повинні надавати в податкову службу дані про всі іноземні рахунки, що перевищують 10 тис. дол. Порушникам загрожують штрафи до 50% від суми на незареєстрованому рахунку.