ua en ru

США можуть стати найбільшим світовим виробником нафти

Автор: RBC.UA
У США стрімко зростають обсяги видобутку нафти, повідомляє агентство Associated Press. Тільки у 2012 р. приріст, за прогнозами експертів, складе близько 7%, що буде найбільшим показником, починаючи з 1951 р. У результаті вже у 2012 р. обсяги нафтовидобутку у США можуть вирости до 10,9 млн бар. на добу. Для порівняння, у Саудівській Аравії, яка є нині світовим лідером нафтовидобутку, щодня видобувають 11,6 млн бар. чорного золота.

У США стрімко зростають обсяги видобутку нафти, повідомляє агентство Associated Press. Тільки у 2012 р. приріст, за прогнозами експертів, складе близько 7%, що буде найбільшим показником, починаючи з 1951 р. У результаті вже у 2012 р. обсяги нафтовидобутку у США можуть вирости до 10,9 млн бар. на добу. Для порівняння, у Саудівській Аравії, яка є нині світовим лідером нафтовидобутку, щодня видобувають 11,6 млн бар. чорного золота.

Читайте також: Перебої з імпортом бензину: ціни на українських АЗС можуть зрости на 15-17 копійок

Втім, якщо американська нафтова галузь і надалі розвиватиметься нинішніми темпами, то саудити недовго будуть залишатися лідерами. Вже у 2013 р., за даними Міністерства енергетики США, загальний обсяг виробництва рідких вуглеводнів і біопалива у США повинен зрости до рекордного показника в 11,4 млн бар. на добу. Аналітики Citibank пророкують, що до 2020 р. американські нафтовики доведуть добові обсяги видобутку до 13-15 млн бар., перетворивши США на "новий Близький Схід".

"Якби п'ять років тому я чи хтось інший передбачили б таке зростання видобутку, всі вирішили б, що ми збожеволіли", - зазначив аналітик нафтового ринку агентства IHS CERA Джим Бурхард.

Читайте також: "Роснєфть" купує ТНК-BP: історія епохальної угоди

Більше нафти, ніж зараз, у США востаннє видобували у 1985 р. Тоді після початку масштабної розробки родовищ Аляски рівень нафтовидобутку виріс до 11,2 млн бар. на день. Однак потім показники почали падати, і до 2008 р. кількість нафти, що видобувається у США, скоротилося майже в півтора рази, а частка імпортної нафти в загальній кількості споживаного країною чорного золота зросла до 60%. До кінця 2012 р. цей показник має знизитися до 41%.

Настільки значні успіхи американських нафтовиків пов'язують з активним впровадженням нових технологій і зростанням світових цін на нафту. "Об'єднавшись", вони дозволили почати освоєння родовищ, розробка яких раніше вважалася неможливою або нерентабельною. Тим не менш, одержувана з цих родовищ нафта, як і раніше, обходиться дорого, а тому, в разі значного зниження, нафтовидобувні компанії будуть змушені призупинити їх розробку. На думку експертів, це станеться, якщо ціна на нафту впаде нижче 75 дол. за бар.

Читайте також: ТОП-10 найбільших нафтових компаній за версією Forbes

Помітного падіння цін на бензин від зростання обсягів внутрішньоамериканського нафтовидобутку аналітики також не очікують. Зиск вони вбачають у тому, що гроші, витрачені НПЗ на закупівлю сирої нафти, не попливуть в інші країни, але залишаться у США, а нафтова промисловість, яка активно розвивається, потягне за собою й обслуговуючі її галузі економіки (металургія, трубопрокат, транспорт) і приведе до зниження безробіття.

Вже зараз у штатах, де відзначається найбільш помітне зростання нафтовидобутку (Північна Дакота, Оклахома, Вайомінг, Монтана і Техас), рівень безробіття помітно нижче, ніж у середньому по США. За прогнозами IHS CERA, завдяки нафтовому буму вже до кінця поточного десятиліття у США може бути створено понад 1,7 млн ​​нових робочих місць.

Читайте також: Ірак до 2020 р. збільшить видобуток нафти більш ніж удвічі - до 6,1 млн бар./доба, - IEA

"Водії будуть змушені й надалі дорого платити за бензин, але, принаймні, у них буде робота", - зазначає економіст Філіп Верлегер.

Нагадаємо також, що у травні 2012 р. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) опублікувало доповідь "Золоті правила золотого століття газу", у якому передбачило, що Росія поступиться США становищем лідера з видобутку газу. Згідно з прогнозом МЕА, в Росії у 2035 р. буде видобуто 784 млрд кубометрів газу, а у США - 821 млрд кубометрів. Третім по значущості виробником газу стане Китай, де видобуток блакитного палива в найближчу чверть століття зросте майже вп'ятеро.

Водночас США, згідно з прогнозами МЕА, стане одним з найбільших експортерів зрідженого газу. А от частка Росії та країн Близького Сходу у світовій газовій торгівлі впаде із 45% у 2010 р. до 35% у 2035 р. Нагадаємо, в середині жовтня стало відомо, що найбільші світові нафтові компанії вперше за десятиліття готові експортувати більші обсяги нафти зі США. Шість компаній, в тому числі Royal Dutch Shell, BP і Vitol, звернулися до влади США з проханням дозволити їм експорт надлишків місцевої нафти.

Читайте також: Іран загрожує повністю зупинити експорт нафти в разі нових санкцій

Напередодні стало відомо, що Росія стала найбільшим світовим виробником нафти, обігнавши Саудівську Аравію. Згідно з даними Joint Organisations Data Initiative (JODI), обсяг видобутку нафти в Саудівській Аравії за липень знизився до 9,8 млн бар. на добу з 10,1 млн бар. на добу в червні. Показник видобутку нафти в Росії зріс на 20 тис. бар. до 9,92 млн бар. на добу.

Раніше повідомлялося, що Саудівська Аравія почала закуповувати нафтопродукти в ЄС для задоволення внутрішнього попиту. Вчора стало відомо, що Саудівська Аравія планує повністю перейти на відновлювані джерела енергії. Також повідомлялося, що, за прогнозом аналітиків, Саудівська Аравія вже до 2030 р. стане імпортером нафти.

Розрахунки JODI засновані на даних, які уряд РФ підготував для форуму АТЕС. Зі статистики виключено газоконденсатні рідини. Згідно з даними Міненерго РФ, обсяг видобутку нафти в Росії в липні склав 10,32 млн бар. на добу.

Читайте також: Китай почав видобувати нафту в Афганістані

Як повідомлялося, нафтовидобуток у світі, за підсумками липня 2012 р., склав 90,7 млн бар./день. Первинна переробка нафти у світі, за підсумками III кварталу 2012 р., може скласти 75,8 млн бар./день. 12 жовтня експерти МЕА знизили прогноз світового споживання нафти у 2012 р. на 100 тис. бар. - до 89,7 млн ​​бар./день.

Нагадаємо, раніше Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) зберегла свій прогноз попиту на нафту у 2013 р. на колишньому рівні - 89,55 млн бар./доба.

Як повідомлялося, ціна нафти Brent у Лондоні, за підсумками торгів 19 жовтня, знизилася на 2,28 дол. - до 110,24 дол./бар. У той же час ціна нафти WTI у Нью-Йорку по завершенні торгів 19 жовтня знизилася на 2,05 дол. - до 90,05 дол./бар.