ТОП-10 найбільших нафтових компаній за версією Forbes
Forbes склав список найбільших компаній нафтового сектора.
На першому місці виявилася Saudi Aramco з видобутком в 12,5 млн бар. в день. Saudi Aramco на сьогоднішній день є найбільшою енергетичною компанією в світі, надходження якої обчислюються більш, ніж 1 млрд дол в день. Forbes відзначає, мега-проект Шайба на родовищі в пустелі рубь аль-Халі. Планується, що видобуток на цьому родовищі може досягти 15 млрд бар. Поки що найбільше родовище Aramco, Гавар, дає 5 млн бар на добу.
Російський "Газпром" з видобутком 9,7 млн бар. на добу посів друге місце в рейтингу. "Газпром є найбільшим в світі виробником природного газу. Контрольована Кремлем, монополія "Газпром", яка постачає газ в більшу частину Європи, для Президента Володимира Путіна є важелем для проекції сили в регіоні", - пише Forbes. Прибуток Газпрому становить понад 40 млрд дол на рік.
Замикає трійку лідерів Національна іранська нафтова компанія - 6,4 млн бар. на добу. Іран був змушений скоротити видобуток нафти у зв'язку з міжнародними санкціями, але у нього залишаються величезні запаси нафти і газу. Щоб обійти санкції, Туреччина та Індія, як повідомляється, будуть платити за іранську нафту з золотом. Ормузська протока залишається найбільш значним каменем спотикання в світі нафти. Іран загрожує закрити протоку в разі нападу.
На четвертому місці розташувалася ExxonMobil - 5,3 млн бар. на добу. Exxon 40 млрд дол щорічного прибутку не здається занадто багато, якщо враховувати це разом з 400 млрд дол продажів. Компанія вживає гігантських зусиль, щоб переміститься в список найбільших. Це означає, що генеральний директор Рекс Тіллерсон повинен подружитися з деякими керівниками. У світлі цього, в квітні минулого року Тіллерсон зустрічався з Володимиром Путіним у Росії, щоб налагодити спільне підприємство між Exxon і контрольованим державою в Росії нафтовим гігантом "Роснефть".
На п'ятому місці розташувалася PetroChina - з видобутком в 4,4 млн бар. на добу найбільший з трьох контрольованих державою китайських нафтових гігантів. PetroChina також має найвищу ринкову капіталізацію. Компанія вже виробляє більше нафти, ніж ExxonMobil, а також з урахуванням оцінки запасів сланцевого газу в Китаї, може коли-небуть позмагатися з Газпромом в якості регіональної газової держави.
Шосту сходинку рейтингу окупувала BP з видобутком в 4,1 млн бар. Боб Дадлі намагається вивести компанію, раніше відому як British Petroleum з порочного кола продажу активів і врегулювання позовів, обіцяючи поліпшення. ВР не може підтримувати видобуток на рівні 4,1 млн. барелів на день занадто довгого і веде переговори про продаж 50% акцій російською підприємства ТНК-ВР, яка забезпечує чверть виробництва.
На сьомому місці розташувалася королівська голландська Shell. Компанія з видобутком в 3,9 млн бар. на добу сподівається цього літа почати буріння нафти в Чукотському морі на Алясці. Протягом багатьох років Shell вдосконалює свій план буріння і підготовки плавучої бурової установки Kulluk.
На восьме місце Forbes поставив компанію Pemex з добовим видобутком в 3,6 млн бар. Видобуток на найбільшому родовищі Мексики Кантарелла впала з 2 млн. бар. в день приблизно 600 тис. на даний час. Державний Pemex веде роботу по заміні цього спустошеного джерела чорного золота на інше. Президент Мексики, вступаючи на посаду, заявив про реформування Pemex, з метою залучення іноземних інвестицій.
На дев'ятому місці розташувалася Chevron з видобутком в 3,5 млн бар. на добу. Chevron в 2010 р. купив Atlas Petroleum за 4,3 млрд. дол, щоб отримати сланцеві області Марцелл і Utica. При низьких цінах на газ, в майбутньому також очікуються великі угоди.
Замикає десятку лідерів Кувейтська нафтова корпорація, яка видобуває 3,2 млн барелів нафти в день. Компанія була заснована в 1934 році Chevron і BP. В 1975 була націоналізована. Багато кувейтські родовища сильно постраждали від пожеж, в 1990 р. Найбільше родовище Kurwait, в Бурганов, як і раніше експлуатує Chevron.
До списку з 25 найбільших нафтових компаній також потрапили: Національна нафтова компанія Абу Дабі, алжирська Sonatrach, Total, Petrobras, Роснєфть, Міністерство нафтової промисловості Іраку, Qatar Petroleum, Luciol, італійська ENI, норвезька Statoil, ConocoPhillips, Petroleos de Venezuela, китайська Sinopec, Nigerian National Petroleum і малазійская Petronas.