В той час як в Україні 3G-мережі тільки починають з'являтися в містах, сусідні країни Східної Європи вже давно освоїли цю технологію. У деяких з них історія 3G нараховує 15 років. Британський телекомунікаційний холдинг Vodafone зіграв важливу роль у розвитку нових мереж наших західних сусідів. Особливо цікавими виявилися історії 3G в Румунії, Угорщині та Польщі.
В той час як в Україні 3G-мережі тільки починають з'являтися в містах, сусідні країни Східної Європи вже давно освоїли цю технологію. У деяких з них історія 3G нараховує 15 років. Британський телекомунікаційний холдинг Vodafone зіграв важливу роль у розвитку нових мереж наших західних сусідів. Особливо цікавими виявилися історії 3G в Румунії, Угорщині та Польщі.
Мобільний інтернет в Румунії пройшов довгий шлях, перед тим як стати по-справжньому технологію швидкісної передачі даних. Історія 3G в цій країні починається з 2005 року. Тоді місцевий мобільний оператор Connex запустив першу в країні UMTS-мережу. Запуск збігся зі ще однією важливою подією на ринку: британський телекомунікаційний гігант Vodafone викупив Connex.
Вже в наступному році телекомунікаційну галузь Румунії чекало безліч якісних змін. Connex був перейменований в Vodafone. Всі вивіски змінили. А ближче до кінця року оператор вирішив прискорити мережу. У столиці країни, Бухаресті, була запущена оновлена HSDPA-мережа, здатна забезпечувати максимальну швидкість в 1,4 Мбіт/сек. Зараз, за нинішніми мірками, ця швидкість здається смішною, але тоді це був прорив. Технологію охрестили 3,5G.
У 2007 році 3G в країні покривало вже 58 міст (40% населення). Керівництво компанії знову вирішило прискорити мережу - на цей раз до 3,6 Мбіт/сек. Наступав на п'яти основний конкурент на ринку - мобільний оператор групи Orange. Компанії прискорювали мережі практично синхронно.
У наші дні 3G мережу Vodafone в Румунії вже можна назвати зрілою та впевненою. Вона забезпечує покриття послуги передачі даних на території, на якій проживає 90% румунів. Під 3G використовується два діапазони частот: 900 МГц в сільській місцевості та приватному секторі забезпечує швидкість передачі даних до 21 Мбіт/сек, а смуга 2,1 ГГц гарантує покриття в містах на швидкості до 43 Мбіт/сек.
Vodafone - другий гравець на ринку Румунії за кількістю абонентів. Йому належить 38% ринку (7,9 млн абонентів). Orange контролює 43%. Зараз обидві компанії активно конкурують вже в новому стандарті зв'язку - 4G (LTE). Vodafone почав розвивати його у 2012 році. Зараз компанія використовує під зв'язок четвертого покоління два спектри: 800 МГц (технологічний максимум - 75 Мбіт/сек) і 1800 МГц (до 150 Мбіт/сек). І це ще далеко не верхня швидкісний межа для LTE - технологія продовжує розвиватися.
Історія Vodafone в Угорщині ще більш тривала. Сам бренд з'явився в країні ще в 1999 році. Тоді місцевий консорціум компаній V.R.A.M. і Primatel, що використовує бренд Vodafone, придбав на аукціоні одну з трьох ліцензій на GSM-частоти в діапазоні 900/1800 МГц. Основними його конкурентами на ринку мобільного зв'язку Угорщині, що тільки зароджувався, стали місцеві бренди Westel (зараз - T-Mobile) і Pannon (зараз Telenor).
На наступному аукціоні у 2004 році всі три учасники ринку отримали ліцензії на 3G (UMTS). В кінці 2005 року зв'язок третього покоління запрацював в першому місті - Будапешті. Базові станції забезпечували покриття поки що тільки в центральних районах міста. Приблизно в цьому ж стані розвиток мережі завмер аж до початку 2007 року. Тоді Vodafone оголосив про те, що інвестує 100 млн доларів на покриття новою мережею територій, де проживає 30% населення країни. Крім того, тоді ж компанія перейшла на новий стандарт - HSDPA (3,5G).
Зараз Vodafone забезпечує в країні 3G покриття для 97,4% населення. Vodafone Hungary - третій гравець на ринку. Він обслуговує 2,6 млн абонентів. Якщо проводити аналогію з Україною, то його частка зараз порівнянна з часткою "Астеліт" (life:)), який в нашій країні контролює близько 20% абонентів.
Але, незважаючи на відносно невеликі масштаби, Vodafone в Угорщині йде в ногу з більш великими гравцями. У 2014 році компанія нарівні з Telenor і T-Mobile брала участь в 4G тендері і отримала ліцензію на смуги частот в діапазоні 800/900 МГц і 2,6 ГГц за приблизно 122 млн доларів.
Історія Vodafone на польському ринку - мабуть, одна з самих складних. У березні 2013 року група компаній Vodafone і польський мобільний оператор Polkomtel уклали партнерський договір. Згідно з цією угодою, місцевий гравець отримав доступ до всієї експертизі британського гіганта на різних ринках, а також спільні продукти і сервіси, включаючи міжнародні послуги.
Polkomtel працює під брендом Plus. Це другий гравець на ринку, що обслуговує близько 14 млн абонентів.
Цікаво, що Vodafone вже не в перший раз опинився на польському ринку мобільного зв'язку. Британська компанія аж до 2011 року володіла 24,4% акцій в Polkomtel. Але вирішила розпрощатися з ними за дуже солідну суму. Польські бізнесмени викупили частку британців за 1,3 млрд доларів.
Історія з впровадженням 3G почалася в Польщі дуже давно. Ще в 2000 році відбувся відповідний аукціон на ліцензії в діапазоні 2,1 ГГц. Це був один з перших 3G-аукціонів у Східній Європі. Кожен з трьох операторів-переможців, включаючи Polkomtel, виклав за ліцензії по 650 млн євро.
Про те, наскільки це велика сума, можна судити по конкурсів, які проходили пізніше в сусідніх країнах і були вже набагато скромніше. У Румунії, наприклад, лише три роки потому ліцензія коштувала близько 35 млн євро. А українському оператору "МТС Україна" вже в лютому 2015 року 3G ліцензія обійшлася приблизно в 120 млн доларів (2,7 млрд грн).
У зв'язку з тим, що 3G-ліцензії ліцензії в Польщі продавалися за дуже високою ціною, оператори, що купили їх, ще довго не могли оговтатися від фінансової шоку. Технологічно старе 3G забезпечувало мало не таку ж низьку швидкість, як нинішня технологія GPRS (2,75G). До того ж у 2000 році смартфонів ще не було на ринку. У підсумку перша 3G-мережу у Варшаві з'явилася тільки в 2004 році. І тільки до кінця 2007 року покриття мережі досягло 20% країни.
Зараз 3G-мережі в Польщі вже покривають практично 100% населення. А компанії працюють над розвитком нових 4G-мереж.