16 червня міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан повідомив дві новини. Як кажуть, одну хорошу, одну погану.
Роман Марченко,
старший партнер ЮФ "Ілляшев і Партнери"
16 червня міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан повідомив дві новини. Як кажуть, одну хорошу, одну погану.
Перша новина - Російська федерація припинила подачу природного газу до України. Відтепер ВАТ "Газпром" буде прокачувати через українську газотранспортну систему обсяги газу, які необхідні виключно для потреб європейських споживачів. Українські споживачі будуть змушені задовольнятися газом вітчизняного виробництва. Іншою новиною є подання НАК "Нафтогаз України" позову до ВАТ "Газпром" у Стокгольмський арбітражний суд.
Варто зазначити, що перспективи ухвалення вердикту на користь НАК "Нафтогаз України" досить високі.
Дійсно, у 2009 році Україна отримала досить високу ціну за російський газ. У 2010 році, завдяки спірним "Харківським угодам", наша країна отримала знижку на газ в обмін на тривале базування Чорноморського флоту РФ у Криму. Після окупації Криму, керівництво Росії в односторонньому порядку денонсувало "Харківські угоди", мотивуючи це тим, що територія півострову увійшла до складу федерації.
Паралельно представники "Газпрому" порахували, що з цього моменту Україна повинна купувати газ за старою високою ціною.
Слід зазначити, що переважна більшість країн світу, включаючи Швецію, арбітраж в якій буде розглядати позов НАК "Нафтогаз" до ВАТ "Газпром", визнали незаконною анексію Криму (нагадаємо, проти резолюції Генасамблеї ООН проголосувало лише 11 країн, включаючи Росію). Відповідно шанси на те, що суд визнає неправомірними вимоги РФ платити ціну газу без урахування знижки, отриманої в обмін на базування ЧФ в Криму незаконними, досить високі.
Також "Нафтогаз України" має всі шанси домогтися в суді встановлення ринкової ціни на російський газ. Подібні позови до російського монополіста неодноразово розглядалися в арбітражному порядку. Як правило, ВАТ "Газпром" не доводить судовий розгляд до кінця, погоджуючись підписати мирову угоду, щоб не допустити появи для компанії негативного судового вердикту. Так, знижки вже встигли "вибити" такі європейські компанії, як Wingas (Німеччина), GDF Suez SA (Франція), EconGas GmbH (Австрія), SPP AS (Словаччина), Sinergie Italiane Srl (Італія).
Яскравим прикладом для нас є судова тяганина Газпрому з польською державною компанією Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, яка купувала російський газ по 550 дол. Польський газотрейдер звернулася в Стокгольмський арбітраж з вимогою переглянути ціну за газовими контрактами, яка була необґрунтовано вище цін для інших держав у регіоні. Але вже в результаті переговорів сторони прийшли до згоди щодо зниження ціни на газ для Польщі, за різними даними, до 20%, і польська компанія відкликала позов з арбітражу.
При цьому окремі компанії відмовлялися від підписання мирової угоди і домагалися прийняття рішень в Стокгольмському арбітражі, які мали негативні наслідки для російського газового монополіста. Забезпечити дві такі перемоги над "Газпромом" в Стокгольмі допомагала норвезька юридична компанія, яка буде представляти інтереси НАК "Нафтогаз України". Тому українці можуть розраховувати на справедливе і позитивне судове рішення Стокгольмського арбітражу.
У той же час, я не настільки оптимістично оцінюю шанси щодо вимоги НАК "Нафтогаз України" стягнути з ВАТ "Газпром" 6 млрд. дол., які були сплачені у вигляді переплати за поставлений газ. Справа в тому, що українська сторона, перераховуючи гроші і підписуючи акти прийому-передачі газу, фактично на тому етапі погоджувалася з існуючими умовами постачання і ціною газу.
Швидше за все, тут діє стандартний \принцип будь-якого позивача - проси більше, отримаєш своє.