Банківський сектор очікує покращення захисту прав інвесторів в Україні після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. Також наголошується загальне поліпшення захисту прав інвесторів в Україні. Про те, як вдається захищати свої права, в тому числі на прикладі з корпорацією АІС, у бліц інтерв'ю РБК-Україна розповів заступник голови правління - начальник юридичного департаменту ПАТ «УкрСиббанк» (BNPParibas Group) Сергій Панов.
Банківський сектор очікує покращення захисту прав інвесторів в Україні після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. Також наголошується загальне поліпшення захисту прав інвесторів в Україні.
Про те, як вдається захищати свої права, в тому числі на прикладі з корпорацією АІС, у бліц інтерв'ю РБК-Україна розповів заступник голови правління - начальник юридичного департаменту ПАТ «УкрСиббанк» (BNPParibas Group) Сергій Панов.
РБК-Україна: Як Ви оцінюєте рівень захисту прав інвесторів в Україні?
Сергій Панов: Захист прав інвесторів в Україні знаходиться не на достатньому рівні, і державі все ще необхідно зробити досить багато змін для підвищення інвестиційної привабливості України.
Мова йде не тільки про захист прав іноземних інвесторів, але і про захист прав будь-яких інвесторів і власників в Україні. У той же час, не можна не визнати намітився позитивний прогрес у цьому напрямку - і діалог між регуляторами та іноземними інвесторами стає все більш конструктивним і орієнтованими на побудову довгострокових відносин.
Державу все більше цікавлять проблеми інвесторів і питання поліпшення інвестиційного клімату України. Діяльність створених при Президенті України комітетів з економічних реформ, по боротьбі з корупцією повинна дати свої результати. Ми так само знаємо, що в найближчі дні буде проходити засідання антирейдерської комісії під керівництвом першого віце-прем'єр-міністра України Сергія Арбузова. Нам би дуже хотілося побачити ефективність роботи цих органів.
РБК-Україна: Чи сподіваєтеся Ви на на його покращення після підписання Угоди про Асоціацію України і ЄС?
Сергій Панов: Ми сподіваємося на підвищення рівня захисту прав інвесторів. В України немає іншого вибору.
Якщо не будуть послідовних кроків щодо спрощення ведення бізнесу, зниження податкового адміністрування, захисту права власності та вибудовування незалежної, ефективної та неупередженої судової системи, то, незалежно від обраного нами вектора, нам не будуть раді ні на Заході, ні на Сході.
Тим не менш, ми дуже сподіваємося на те, що підписання Угоди про Асоціацію прискорить процеси інтеграції, а відповідно і дасть більше захисту іноземним інвесторам на території України.
РБК-Україна: Можете навести приклад зі своєї практики який би свідчив про те, що ситуація із захистом прав інвесторів напередодні Вільнюського саміту починає виправлятися?
Сергій Панов: Як я вже сказав раніше, є безумовний факт поліпшення роботи таких регуляторів , як НБУ, Міністерство доходів і зборів, Міністерство фінансів. Але не тільки вони впливають на інвестиційний клімат.
Є ще правоохоронні органи, судова система. У цих сферах ще багато треба зробити, щоб відповідати сучасним вимогам.
Але те, що до іноземних інвесторів починають прислухатися, - це правда. Одним з таких прикладів є рішення щодо арешту низки активів групи компаній АІС. Ці активи були передані в заставу «УкрСиббанку» у 2007 р. Починаючи з 2009 р., коли група перестала обслуговувати кредити, ми намагалися звернути стягнення на ці активи з метою погашення заборгованості .
Але, використовуючи всілякі хитрощі , боржники , в обхід законодавства, перепродали ці активи новим власникам, які , як не дивно , ведуть підприємницьку діяльність все під тією ж торговою маркою «АІС». Суд дослухався до аргументів нашого банку і, в якості заходів щодо забезпечення позову, наклав арешт на ці активи .
РБК-Україна: Ви пов'язуєте це рішення суду з євроінтеграційним вектором ?
Сергій Панов: Я б не хотів пов'язувати це рішення з якимись глобальними трендами. На цьому етапі ми бачим , що пеермогла справедливість. Виносити правосудні рішення на підставі справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду справ - обов'язок суду. Таке рішення тільки лише підтверджує, що іноземний інвестор в Україні, як і в будь-який інший європейській країні все ж може відстоювати свої порушені права і ефективно захищати свої інвестиції.
На жаль, ще є факти не зовсім законних дій щодо іноземних інвесторів і ми не будемо сидіти, склавши руки. Те, з чим ми раніше зіткнулися, коли виявили перепродаж активів групи АІС, не повинно повторитися ні з ким з інвесторів. І ми маємо намір і далі відстоювати свої права та захищати свої інвестиції.
Ми ставили до відома правоохоронні органи про ці факти, але, оскільки не отримали будь-якого результату, плануємо звернутися з відповідними заявами до вже згадані мною органи - комітет по боротьбі з корупцією при Президенті України та антирейдерський комітет при Кабінеті міністрів України .
Ми готові використовувати весь правовий інструментарій по захисту своїх прав і впевнені, що будемо почуті.