Сенат США прийняв резолюцію, що закликає до звільнення колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко та введенню візових санкцій проти осіб, відповідальних за її ув’язнення. Остаточний текст відповідної резолюції опублікований на офіційному сайті Сенату США. Співавтори резолюції - республіканець Джеймс Інхоф і демократ Дік Дурбін.
Сенат США прийняв резолюцію, що закликає до звільнення колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко та введенню візових санкцій проти осіб, відповідальних за її ув’язнення. Остаточний текст відповідної резолюції опублікований на офіційному сайті Сенату США. Співавтори резолюції - республіканець Джеймс Інхоф і демократ Дік Дурбін.
Читайте також: Конгресу США пропонують заборонити Януковичу і Пшонці в'їзд в країну
"Сенат засуджує виборче та політично мотивоване переслідування і тюремне ув'язнення колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко; висловлює свою глибоку стурбованість тим, що політизоване переслідування і утримання під вартою пані Тимошенко та інших членів її партії відбулося в країні, головування якої в ОБСЄ планувалося на 2013 р .; висловлює свою глибоку стурбованість тим, що триваюче утримання під вартою пані Тимошенко може поставити під загрозу майбутнє відносин між Сполученими Штатами та Україною; закликає уряд України звільнити Тимошенко, щоб забезпечити її своєчасний доступ до медичної допомоги, а також для проведення жовтневих парламентських виборів в відповідності зі справедливими і прозорими стандартами ОБСЄ; закликає Державний департамент порушити візові санкції щодо осіб, відповідальних за позбавлення волі та жорстоке поводження з пані Тимошенко і більш, ніж десятком політичних лідерів, пов'язаних з Помаранчевою революцією 2004 р.", - сказано в резолюції Сенату.
З остаточної версії резолюції зникли пункти, які закликають: засудити Адміністрацію Президента Віктора Януковича; відкликати посла США з України до звільнення Тимошенко; вести візові санкції щодо Януковича і генерального прокурора Віктора Пшонки; негайно випустити Тимошенко - за медичними показаннями; закликати ОБСЄ позбавити Україну права головувати в цій організації в 2013 р.; призупинити всі угоди між НАТО і Україною до звільнення Тимошенко.
Читайте також: США "поставили на паузу" відносини з Україною
Резолюція, проте, носить лише рекомендаційний характер і не має обов'язкової сили для адміністрації. По суті документ став лише відображенням точки зору американських законодавців.
Адміністрація США раніше також висловлювала стурбованість у зв'язку з судовим процесом над Тимошенко і її тюремним ув'язненням. У травні держсекретар Хілларі Клінтон заявила, що штати наполягають на звільненні не тільки екс-прем'єра, а й "інших ув'язнених членів її уряду, а також на відновленні їхніх громадянських і політичних прав у повному обсязі".
Зазначимо також, що відповідно до щорічного заявою Держдепартаменту США, найбільшою проблемою у сфері захисту прав людини в Україні в 2011 р. було засудження Тимошенко.
Читайте також: Комітет Сенату США рекомендує Держдепу заборонити в'їзд українським чиновникам, причетним до ув'язнення Тимошенко
Кілька днів тому помічник державного секретаря США з європейських та євразійських справах Філіп Гордон повідомив, що відносини Сполучених Штатів Америки з Україною на сьогоднішній день "поставлені на паузу" через переслідування українською владою колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко та інших діячів опозиції. Він підкреслив, що політика США щодо України не передбачає повного переривання зв'язків з українською владою для того, щоб все ж впливати на неї і домогтися, щоб Київ "вчинив як треба" у справі переслідування опозиції, а також проведення парламентських виборів.
Юлія Тимошенко згідно з вироком Печерського суду м. Києва від 11 жовтня 2011 р., відбуває семирічне ув'язнення у Качанівській жіночій виправній колонії в Харкові. Тимошенко засудили до семи років позбавлення волі і виплати 1,5 млрд грн (близько 189 млн дол) штрафу за перевищення повноважень при підписанні газових контрактів з Росією в 2009 р. Законність цього засудив 29 серпня підтвердив Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ України.
Читайте також: Вирок Тимошенко по "газовій справі" остаточно визнаний законним (відео)
Також у суді перебуває справа щодо діяльності корпорації "Єдині енергетичні системи України" (ЄЕСУ). Загальна сума завданих державі збитків незаконними діями Тимошенко, відповідно з матеріалами кримінальної справи, становить кілька десятків мільйонів гривень. Вчиненню зазначених дій передувало неповернення в державу валютної виручки від експорту металу корпорацією ЄЕСУ в сумі понад 160 млн дол.
Крім того, Тимошенко обвинувачується в тому, що, будучи президентом і фактичним власником корпорації ЄЕСУ, за попередньою змовою з колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком вчинила замах на розтрату коштів державного бюджету України в особливо великих розмірах шляхом покладання на КМУ зобов'язань корпорації ЄЕСУ перед Міністерством оборониРФ на суму 405,5 млн дол і організувала ухилення від сплати податків на суму майже 10,7 млн грн.
Генеральна прокуратура України 20 жовтня 2011 р. скасувала постанову про закриття відповідної кримінальної справи проти Тимошенко. У грудні 2011 р. Шевченківський суд Києва арештував вже ув'язненого екс-прем'єра ще раз - у справі про фінансові порушення ЄЕСУ. Тепер справа налічує 72 томи.
Справи проти опозиційного екс-прем'єра відбилися на зовнішній політиці України, за ініціативою ЄС призупинено укладення Договору про асоціацію між Україною та ЄС. Для укладення Угоди про асоціацію (СА) з Україною ЄС очікує від керівництва країни рішень у справах проти опозиційних політиків, а також проведення чесних виборів в український парламент восени 2012 р.