Юрій Луценко підбив підсумки свого першого року на посаді генерального прокурора. За даними ГПУ за цей час до суду направлено 7006 обвинувальних актів, державі повернено 52 млрд грн, активно ведеться боротьба з хабарництвом, розпочат процес притягнення колишнього керівництва держави, на чолі з Віктором Януковичем, до відповідальності. Натомість критики закидають Луценко відсутність реформ, відстоювання інтересів владної верхівки, чрезмірну заполітизованість діяльність прокуратури та схильність до власного піару. Яким був перший рік Юрія Луценко на чолі ГПУ - в матеріалі РБК-Україна.
- Пшонка був кращий генеральним прокурором. Були речі, які він не дозволяв собі, бо він був правник, людина, яка працювала в Генпрокуратурі, – заявив журналістам в кулуарах заступник голови фракції «Самопоміч» Єгор Соболєв менш, ніж за годину до виступу генпрокурора Юрія Луценка перед депутатами. – Луценко робить все для обслуговування корупції, як це робив Пшонка, але закон він попирає, маніпулює набагато цинічніше, ніж це робив генпрокурор Януковича.
Голова антикорупційного комітету Соболєв ще у листопаді 2016 року почав збирати підписи з ініціативою висловити недовіру генпрокурору Юрію Луценку. Днями він виклав у вільний доступ список тих нардепів, які підтримали його. На момент виступу Луценка було тільки 44 підписи зі 150 необхідних для запуску процедури висловлення недовіри. Підписи дала майже вся фракція «Самопоміч» та майже вся фракція РПЛ, хоча лідер останніх Олег Ляшко у кулуарах чомусь переконував журналістів, що під необхідністю відставки підписалися всі члени фракції. Також Ляшко не пояснив, чому за півроку збору підписів, члени його політсили долучилися лише минулого тижня. Жодних підписів не дали у "Народному фронті", "Опозиційному блоку", "Батьківщині" та представники двох депутатських груп - "Відродження" і "Воля народу".
Депутат від "Опозиційного блоку" Юрій Павленко спростував, що його політична сила стала лояльною до генпрокурора, після того, як за час роботи Юрія Луценка корупційна схема, яка в інформаційному просторі відома під назвою "вишки Бойка" (названа на честь лідера "Опозиційного блоку" Юрія Бойка). "Якби були підстави для притягнення до відповідальності будь-кого з членів "Опозиційного блоку", це б зробили в першу чергу, це було би перше подання", – зазначив він. За його словами, фракція не розглядала рішення про підписи. "Заслухаємо звіт, поставимо запитання, почуємо відповіді, після чого будемо ухвалювати рішення, – заявив РБК-Україна Павленко. – Поки що результатів, очевидно, дуже небагато. Більше того, по основних питаннях, які цікавлять "Опозиційний блок", які ми ставили неодноразово – це притягнення до відповідальності винних в трагедії в Одесі 2 травня (під час масових заворушень 2 травня 2014 року, – ред.), цілий ряд інших".
Під час призначення на посаду, Юрія Луценка підтримали 264 народних депутата. 132 голоси дала фракція БПП, яку він очолював. "Народний фронт", група "Відродження", "Воля народу", "Опозиційний блок" та РПЛ віддали відповідно - 73, 23, 17, 3 та 1 голоси відповідно. Жодного голосу не дали у "Самопомочі" та "Батьківщині".
Заступник голови комітету з питань запобігання і протидії корупції Віктор Чумак, який доволі часто критикує генпрокурора, заявив РБК-Україна, що наразі у парламенту немає ані спроможності, ані підстав звільняти Луценка. Зіграти "злий жарт" з генпрокурором зможе провал декількох гучних розслідувань або можливі факти його корупції.
Водночас член БПП Віктор Король зазначив, що майбутнє Юрія Луценка залежатиме від Петра Порошенка. "Яке майбутнє держави – таке і його (Юрія Луценка, – ред.). Ким його бачить президент, на якому місці. Це ж командна гра", – сказав Король, при цьому заявив, що особисто бачить надалі Луценка на роботі в органах прокуратури. Член "Батьківщини" Ігор Луценко взагалі вважає, що у нинішнього генпрокурора президентські амбіції.
Сам же Юрій Луценко окреслював часові плани перебування на посаді на Різницькій вже у перший день перебування на посаді генпрокурора: «Зроблю все, що потребує суспільство і президент, але це – півтори роки».
Офіційно звіт Юрія Луценка у Верховній раді був представленням у вигляді "Інформації Генерального прокурора України про діяльність органів прокуратури". Події останніх днів заклали позитивне інформаційне підґрунтя для цього виступу. У п’ятницю, 19 травня, Луценко заявив на свої сторінці у фейсбук, що після перевірки електронних декларацій підготовлені подання на зняття депутатської недоторканності з нардепа групи "Відродження" Геннадія Бобова (ст. 212, 366-1 ККУ), "фронтовика" Євгена Дейдея (ст. 368-2 ККУ) та "радикала" Андрія Лозового ( ст. 212, 368-2 ККУ).
За словами першого заступника голови регламентного комітету Павла Пинзеника подання на зняття депутатської недоторканності та притягнення до кримінальної відповідальності Геннадія Бобова надійшло у парламент ввечері в понеділок. "У справах і Лозового, і Дейдея я виявив – мої підлеглі на це вказали, - грубі помилки при підготовці подання. Тому воно повернуто в САП. В разі його надходження я знову його скерую сюди. Щодо народного депутата Бобова таких помилок не було – і я його спрямував до Верховної ради, - заявив Луценко згодом під час виступу. – Щойно, сьогодні зранку, народний депутат Бобов повідомив мені про те, що він згоден із цим повідомленням і сплачує до державної казни понад 1 мільйон доларів несплачених податків".
Ще одним яскравим моментом, який супроводжував виступ генпрокурора, стала масштабна спецоперація –1700 співробітників Нацполиції, прокурорів, слідчих проводили більше 500 обшуків у 15 областях у колишніх чиновників Міністерства доходів і зборів часів Віктора Януковича. Трансляція наживо, під час якої можна було побачити як затриманих вертольотами доставляють до Києва, на кількох телеканалах відбувалася паралельно з трансляцією звіту Луценка у парламенті.
До парламентської трибуни Юрій Луценко вийшов під оплески. Не встиг він стати та викласти документи, як до нього підійшов один із найбільших його критиків - депутат Сергій Лещенко (БПП) та вручив текст подання на зняття депутатської недоторканності з лідера ОБ Юрія Бойка. Луценко взяв у руки документи та кинув їх на підлогу.
На початку виступу Луценко зазначив своє найбільше досягнення: початок заочного судового процесу проти екс-президента Віктора Януковича за обвинуваченням у державній зраді. Ця справа проти Януковича була однією з тих пріоритетних, про яку Луценко говорив у своєму виступі в парламенті в день призначення. "Я готовий піти в ГПУ з прийнятим вами новим законом, який нарешті дає можливість в найближчий час відкритий заочний, але відкритий суд банди Януковича і зрадників держави, які сховалися в Криму і на окупованій частині Донбасу", – заявив він тоді. Нагадаємо, що процес засудження розпочався напередодні річниці перебування Юрія Луценка на посту, 4 травня.
Начальник Департаменту спеціальних розслідувань Сергій Горбатюк в інтерв’ю РБК-Україна розкритикував діючу процедуру заочного засудження, яка, за його словами, може відкрити дорогу до позитивного оскарження заочного вироку в Європейському суді з прав людини. Пересторогу у перспективах цієї справи висловлює і експерт РПР Олександр Банчук: "Якщо не підтвердиться кілька документів, які як вважається, підписував колишній президент і направляв російському президенту, то тоді і справи немає".
12 травня, у день річниці перебування Юрія Луценка на посту генерального прокурора, відомчий сайт розповсюдив інфографіку з досягненнями ГПУ за час його керування відомством. Серед них: до суду направлено 7006 обвинувальних актів, повернення державі 52 млрд грн, повернення та попередження незаконного надання земель площею 73 328 га, задоволення вимог у земельній сфері на 8,75 млрд грн.
Під час виступу з парламентської трибуни Луценко "засипав" депутатів цифрами:
– У судовому процесі відповідають 32 екс-посадовців часів Януковича та керівники фіктивних підприємств. Уже засуджені 16 осіб, а державі відшкодовано збитки на суму майже 360 млн грн;
– З початку розслідування "майданівських" проваджень засуджено 42 особи, а направлено до суду 147 обвинувальних актів щодо 228 осіб;
– Щодня протягом року нова прокуратура приносила до державного бюджету 142 млн грн, а у народну власність поверталося 200 га землі на загальну суму понад 200 млрд грн;
Після того, як Юрій Луценко доповів про досягнення ГПУ, депутати отримали можливість поставити йому запитання. Одним із перших його задав лідер Радикальної партії Олег Ляшко. "Один відсоток громадян України довіряють прокуратурі. У мене до вас просте питання, – сказав Ляшко, який перед звітом керівника ГПУ анонсував журналістам, що "це буде таке гостре питання, що гостріше не буває". – Ви рік працюєте, а люди вам не вірять. Що ми маємо зробити, щоб допомогти вам, щоб люди вірили вам і вірили нашій прокуратурі, яка нарешті колись стане захищати права людей?".
Луценко парирував: "Заплатіть усі податки. І це буде найкращий внесок у боротьбу з злочинністю". Ляшко намагався нанести "контрудар" та двічі сказав "тільки після вас", але без мікрофону його не було чути.
Утім змагання між Ляшком та Луценком на цьому не закінчилося. Наприкінці звіту генпрокурора Олег Ляшко заявив, що керівнику ГПУ недовіряють, бо він "продемонстрував безвідповідальність, політичну заангажованість, непрофесіоналізм, упередженість і особисту політичну зацікавленість". "Дякую, пане голово фракції за те, що висловлюєте критичні зауваження, за те, що підписуєтеся повним складом, дай Бог, щоб цей склад не зменшився ближчим часом", – відповів Луценко, після чого Ляшко з однофракційцями покинули сесійну залу. Цю відповідь лідер "радикалів" розцінив як пряму погрозу, про що заявляв усім, хто був готовий його слухати.
Незважаючи на те, що дехто вважає досягнення ГПУ під керівництвом Юрія Луценко "революційними", багато є тих, хто критикує його діяльність. Й напередодні річниці перебування на посаді генпрокурора критики побільшало – Інтерпол зняв з міжнародного розшуку екс-президента Віктора Януковича і його сина Олександра, колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, народного депутата Олександра Онищенка. Під час виступу в парламенті Юрій Луценко назвав це рішення політизованим.
Протягом року не закінчилося обвинувальними вироками суду низка гучних справ, наприклад, справа «Укртелекому» щодо приватизація 92% держпакета акцій компанії за заниженою вартістю. У розслідуванні корупційних схем в енергетиці, які нібито організував бізнесмен Сергій Курченко, були затримані десятки екс-чиновників.
Рада у грудні за поданням генпрокурора зняла недоторканність з нардепа від ОБ Вадима Новинського за нібито участь у позбавленні волі секретаря колишнього митрополита Української православної церкви (МП) Олександра Драбинка у часи правління Віктора Януковича, але остаточного рішення в цієї справі немає.
Член фракції "Батьківщина" Ігор Луценко відзначає і менш відомі розслідування, які продовжують "стояти". Зокрема, вже нефінансова справа депутата Бобова, який за словами Луценка, має причетність до вбивства активіста майдану Сергієнка. "От по цій справі я до нього (Юрія Луценка, – ред.) звертався – за рік ми не побачили прогресу. Навіть по Бобову там є всі можливості пред’явити у Верховну раду матеріали, щоб ми дали погодження на притягнення до кримінальної відповідальності. Цього немає", - зазначив він.
За словами першого заступника голови парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Ігоря Мосійчука, загалом індикатором ефективність роботи правоохоронців над будь-якою справою є або ухвалений вирок, або повернуті кошти за завданні збитки держави. "Стосовно повернутих коштів є багато інформаційних заяв. Хотілося б побачити документальні підтвердження. Якщо це так – то це "плюс". Щодо вироків, ви самі знаєте, що поки що ними похвалитися ніхто не може", – зазначив він.
Заступник голови комітету з питань запобігання і протидії корупції Віктор Чумак відзначає, що "ми не бачимо кінцевих варіантів розслідування". "Ми знаємо, що Суса звільнили (старшого слідчого з особливо важливих справ ГСУ Генпрокуратури Дмитра Суса звільнив Луценко у квітні цього року за невнесення у декларацію інформації про автомобіль, – ред.), але не порушено кримінального провадження. Виникає питання: чому?", – зазначив він.
Не бачить позитиву у роботі Луценка і його попередник – Віктор Шокін. "Я не бачу роботи, тому не можу оцінити", – заявив він.РБК-Україна
Директор Інституту аналізу та прогнозування Юрій Лісничий вважає позитивом вже сам факт направлення до суду обвинувальних актів. У подальшому – "м’яч на полі судів", до яких наразі найбільше нарікань. "Справи по рефінансуванню стосовно 10 керівників банків поки що не передані до суду, але іде активне розслідування. І по «Укрнафті», і по «Укргазвидобуванню», і по «Укртрансгазу», і по «Енергоатому» – скрізь ідуть слідчі дії і прокуратура керує розслідуванням, – заявив він. – В цій системі скрупульозної юридичної роботи не можна досягти за якийсь місяць-два-три конкретних результатів, посадки чи повернення до держави значних коштів".
Частину звіту перед парламентом Луценко присвятив реформі прокуратури. За його словами, з усіх вакантних майже 600 посад 82% зайняли люди, які ніколи не працювали в прокуратурі. Водночас зарплата прокурорів підвищилася на 45 відсотків. "Тепер прокурор місцевої прокуратури має на руки від 9 до 10 тисяч гривень, а прокурор регіональної – від 11 до 12 тисяч гривень", – заявив він.
Набір нових кадрів почався з 12 вересня 2016-го, коли розпочався конкурс на вакантні посади в місцевих прокуратурах. За задумом, саме оновлення прокуратури позасистемними кадрами було передумовою створення прокурорського самоврядування – однієї із шести новацій для реформи прокуратури, згідно з ухваленим 12 травня 2016 року законом №4645.
Також згідно з планом, передбачалося і створення Генеральної інспекції, яка повинна наглядатиме за законністю дій працівників відомства. В кінці липня Луценко заявив про запуск Генінспекції у вересні. Натомість, вона почала працювати в кінці грудня минулого року. Головним внутрішнім «люстратором» Луценко призначив, після конкурсу, Володимира Уварова, у якого перед цим було 26 років стажу в органах внутрішніх справ і майже 20 - в карному розшуку. "Звичайно, я пам'ятаю і про старий принцип "довіряй, але перевіряй", – пояснив з трибуни парламенту Луценко. – Зусиллями Генінспекції уже звільнено 46 прокурорів за недоброчесність, а також недостовірні дані у електронних деклараціях".
Утім, реформа на цьому не закінчилася. Юрій Луценко має шанси ще застати запуск Державного бюро розслідування, після чого новостворений орган забере у прокуратури функцію слідства та буде розслідувати кримінальні провадження, в яких фігурують правоохоронці, судді і найвищі службовці.
Попри це, за словами Чумака, жодної реформи прокуратури не відбулося. Мовляв, філософія роботи органу не змінилася. "Прокуратура як була інструментом тиску на бізнес-конкурентів і на політичних конкурентів – вона такою і залишилася", – заявив він РБК-Україна, уточнивши, що єдиний позитив роботи прокуратури бачить більш публічну роботу відомства.
За рік роботи вистачало і тих проблем, які були серед силовіків. Йдеться, до прикладу, про непорозуміння, які час від часу виникають між ГПУ та Національним антикорупційним бюро України і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою, які у зв’язці забрали в Генпрокуратури під своє крило розслідування проваджень щодо корупції у вищих ешелонах влади. На момент приходу Юрія Луценка на пост генпрокурора антикорупційні органи вже працювали. Голова САП Назар Холодницький хоч і є заступником генпрокурора, але Юрій Луценко не має формально впливу на нього.
"Воно (напруження, – ред.) нікуди не зникло. З підслідністю питання так і не вирішено. Прокуратура порушує нашу підслідність. Це нікуди не зникло. Треба просто робити свою роботу. Я таки сподіваюсь, що будем ініціювати зміни в КПК, щоб це все врегулювати", – заявив РБК-Україна глава САП Назар Холодницький.
Напередодні звіту Юрія Луценка в парламенті відбувся черговий скандал між ГПУ та НАБУ: в прокуратурі заявили про затримання співробітника бюро та його спільника за отримання хабаря у розмірі 150 тисяч доларів. У НАБУ заявили, що йдеться про колишнього працівника бюро. Згодом Юрій Луценко зазначив, що все з’ясує слідство.
Нардеп від БПП Віктор Король відзначив, що одна з причин напруження – дух суперництва. "Це недоліки і законодавчої бази. Це і недоліки кадрові, які відбуваються. Це і дух суперництва між відомствами, – зазначив він. – Це називається – "хто краще справу зробить", а не хто кого втопить".
Дух суперництва ближче до минулої осені почало заходити у саму ГПУ. У Департаменті спецрозслідувань, який займається "справами Майдану", був суттєво урізаний штат, а окремі справи передані в новостворений департамент. "Для активізації та завершення досудового слідства і передачі в суд "Великої кримінальної справи" стосовно В. Януковича та його найближчого оточення створено Управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями", - йшлося тоді у повідомленні прес-центру, де нагадувалось, що це кримінальне провадження включає такі епізоди як узурпація влади, розвал економіки, послаблення обороноздатності країни та інформаційної безпеки, а також заволодіння державним майном.
Кадрові рішення Юрія Луценка час від часу ставали об’єктом критики. Зокрема, з його приходом на Різницьку учасник АТО Петро Шкутяк був призначений інспектором управління внутрішньої безпеки ГПУ та керівником робочої групи з перевірки доброчесності прокурорів. Утім, призначення розкритикувала колишній директор департаменту з питань люстрації Мін’юсту Тетяна Козаченко. Вона заявила, що Шкутяка потрапляє під люстраційну заборону. "Навіть статус учасника АТО не рятує від люстрації. Шкутяк був керівником райдержадміністрації за часів Януковича", – сказала Козаченко в ефірі "Громадського" у червні 2016-го.
За річної каденції Луценка в якості генпрокурора продовжилися ширитися чутки про вплив окремих нардепів від БПП - Ігоря Кононенка та Олександра Грановського - на Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури. Так, журналісти розслідувань програми "Схеми" зафіксували низку візитів депутата Грановського до ГПУ. Натомість Луценко відповів на це, що нардеп приїжджає до ГПУ на допит як свідок.
На усі критичні зауваження у Луценко є своя відповідь – йому важливо отримати результат, навіть якщо його будуть давати ті, хто не подобається окремим представникам депутатського корпусу чи громадських організацій.
- Коли я, після призначення, зайшов в кабінет генерального прокурора, то перша моя думка була така – "в цьому кріслі я зобов'язан змінити країну, люди повинні відчути справедливість" – розповів РБК-Україна Юрій Луценко. – А ще в мене з'явилось відчуття на плечах гори відповідальності.