Віктора Януковича почали судити за підозрою в держзраді
В Оболонському районному суді Києва почався судовий процес у справі про звинувачення колишнього президента України Віктора Януковича у державній зраді. Перше засідання було підготовчим і зайняло менше години. Суд частково задовольнив кілька клопотань захисту і призначив наступне засідання на 18 травня.
Адвокати колишнього президента впевнені, що процес носить політичний характер, і заявили, що на суд чиниться тиск з боку Генеральної прокуратури і особисто генпрокурором Юрієм Луценком. Звинувачення, в свою чергу, ніякого тиску не бачить і має намір домогтися для Віктора Януковича вищої міри покарання - довічного ув'язнення.
Про те, як пройшло перше засідання в українському "процесі століття" - у матеріалі РБК-Україна.
Ввідні дані
- А на значках у них обличчя, ну... диктатора їхнього, як його... Кім Чен Ина! І ось вони всі йому вклоняються! - розповідає один поліцейський іншому, стоячи в черзі за кавою в прилеглому до Оболонського райсуду, магазині. На годиннику 8.30, до засідання по справі Віктора Януковича ще півтори години, так що поліцейські можуть дозволити собі розслабитися і поговорити на вільні теми, які, втім, все одно зводяться до політики і політиків. Поліцейські, а їх було не менше сотні, стояли біля суду групками і готувалися до забезпечення порядку. Відразу треба сказати, що роботи у них вчора вранці було небагато - всього лише один мітинг біля воріт суду, учасники якого вимагали справедливого суду для екс-президента.
З 9.00 журналістів почали запускати в будівлю суду. Посвідчення, дані заносяться в журнал реєстрації, "вам на 5 поверх, зал № 15, він праворуч", підйом по сходах - і ось ти опиняєшся там, де в найближчі місяці будуть судити колишнього президента України.
Віктор Янукович обвинувачується Генеральною прокуратурою у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу ("Державна зрада"), ч. 3 ст. 110 ("Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України"), ч. 2 ст. 437 ("Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни"). По справі він також проходить як "пособник", тобто "особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками, а також особа, яка заздалегідь обіцяла приховати злочинця..." (ч. 5 ст. 27 КК).
До 10.00 та частина зали суду, яка відведена для спостерігачів за процесом, виявляється битком забита журналістами і операторами. Всім місця не вистачає, і дехто для своїх професійних потреб вирішив задіяти столи, на них ставляться штативи з відеокамерами, тому що в першому (та й у другому і третьому рядах) місця вже немає. В коридорі проходжується, періодично радячись про щось з помічниками, Віталій Сердюк, керівник групи захисників екс-президента. Настрій у нього бадьорий.
- Цікавий матеріал! - посміхаючись, каже Сердюк кореспонденту РБК-Україна, характеризуючи всю "справу Януковича", в рамках якого він має намір довести, що ніякої державної зради екс-президент не скоював. - Почнеться все з клопотань. Десять ми вже подали, ще 36 - готуємо. І це все "для всебічного з'ясування обставин"!
Вже після засідання представник обвинувачення, військовий прокурор Руслан Кравченко заявить, що захисники "затягують справу", а їх клопотання - позбавлені юридичних підстав.
Захист взяв слово
Колегія суддів з'являється в залі вчасно і якось непомітно. Головує на процесі суддя, голова Оболонського райсуду Владислав Дев'ятко. Разом з ним в колегії - судді Костянтин Васалатій та Максим Тітов.
Їх участь у процесі і стала предметом одного з перших клопотань захисників Януковича. Віталій Сердюк попросив суд відкласти засідання суду, оскільки, за його словами, відбулося незаконне втручання в автоматизовану систему розподілу справ між суддями. Це - злочин, передбачений ст. 376-1 КК, карається, максимально, обмеженням волі на шість років.
На думку захисту, "втрутилися в процес розподілу справ Генеральна прокуратура, і особисто генпрокурор, в результаті чого, добір суддів був не автоматичний, а ручний, тобто, судді були відібрані не шляхом сліпого жеребу, а призначили самі себе. У зв'язку з цим адвокати, через Печерський райсуд Києва, домоглися проведення Нацполіцією розслідування, і поки не стануть відомі результати, запропонували процес перенести.
- Ви довіряєте цьому складу суду? - поцікавився головуючий у адвоката.
- Так. Але є факти втручання в автоматичну систему і їх треба перевірити, - відповів той.
З початку на засіданні, а потім в коментарі РБК-Україна, Віталій Сердюк заявив, що втручання, на думку захисту, було не тільки в систему - на суд чинився прямий тиск, оскільки генпрокурор назвав крайній термін, коли суд повинен винести вирок Віктору Януковичу. Так захисники розцінили слова керівника ГПУ, які він сказав в одному зі своїх інтерв'ю. 29 березня "Укрінформу" Юрій Луценко дослівно сказав наступне: "Враховуючи невелику кількість обсягу доказів - 25 томів і близько 50 свідків - ми зможемо вже в цьому році, сподіваюся, до Дня Незалежності, отримати судовий вирок".
- Заяву генпрокурора та його заступника, які прямо встановлюють строк розгляду справи і винесення вироку - це грубе втручання в діяльність судової системи, - заявив виданню Віталій Сердюк. - Крім того, генпрокурор в коментарі до відомого вам запису, фактично підтвердив склад суду в той момент, коли справа ще не приходила в Оболонський суд. Це не вигадка, це свідчить про те, що він знав про цей склад суддів, а знати він міг лише у випадку прямого втручання в автоматизовану систему розподілу справ.
Йдеться про коментар генпрокурора на Facebook під інформацією, яка дійсно стала відома авторові статті щодо того, що головувати на процесі буде суддя Владислав Дев'ятко. Відома, ще до того, як система визначила саме цього суддю. Втім, зі слів генпрокурора не випливає, що він знає про склад суду.
Ще однією підставою для перенесення суду захист назвав той факт, що Віктор Янукович не був належним чином сповіщений про початок процесу над ним. Повістка Януковичу, звичайно, була виписана і відправлена за адресою його фактичного проживання.
Як повідомляло РБК-Україна, Віктору Януковичу було надано тимчасовий притулок на території Росії. Відповідне свідоцтво видано екс-президенту УФМС Росії по Ростовській області 26 листопада 2015 року на один рік. Пізніше термін його дії було продовжено до листопада 2017 року. Янукович перебуває на обліку в Радянському районі Ростова-на-Дону і проживає за адресою вул. Єременко, 81-В. Там знаходиться особняк, який екс-президент нібито орендує (вже після засідання прокурор Руслан Кравченко заявив, що Янукович в Ростові не живе). Більш того, текст повістки був опублікований на сайті Оболонського райсуду і в урядовій газеті "Урядовий кур'єр". Але цього, стверджують захисники, мало.
- Не через газету, яка в Росії не друкується, і не через сайт суду мав бути сповіщений наш підзахисний. Повістку мали б спрямовати в рамках договору про міжнародну правову допомогу, як передбачено ч. 7 ст. 135 (Кримінального процесуального кодексу, - ред.), тобто, через консульство України в РФ, - заявив адвокат.
Всього захистом було подано до п'яти клопотань, але лише два задоволені судом частково. Суд відмовився розглядати справу, не буде він чекати і закінчення розслідування про втручання в систему розподілу справ - судити і розслідувати можна паралельно, вирішила колегія. "Суд, порадившись на місці, ухвалив клопотання захисту задовольнити частково, звернутися до ДП "Інформаційні судові системи" з метою перевірки, чи було несанкціоноване втручання при автоматичному розподілі даного кримінального провадження, - заявив суддя Дев'ятко. - Якщо надійде відповідь про те, що втручання було, захист, мабуть, знає, як йому далі діяти".
Що стосується того, чи був викликаний Янукович в суд з дотриманням правил чи ні, то суд постановив, що виклик був оформлений "належним чином". "Проте, враховуючи ст. 6 Конвенції про захист прав людини ("Право на справедливий судовий розгляд", - ред.), а також враховуючи практику Європейського суду при розгляді даної категорії справ, суд вважає за необхідне надати захисту додаткові можливості для участі обвинуваченого Януковича в судовому засіданні шляхом відеоконференцзв'язку", - заявив головуючий.
Під "додатковими можливостями" мається на увазі те, що суд готовий забезпечити можливість проведення відеоконференції за участю екс-президента. Цікаво, але про це не просили ані захист, ані обвинувачення, таке рішення суд ухвалив самостійно, чим здивував обидві сторони процесу. У зв'язку з необхідністю підготуватися до відеоконференції Владислав Дев'ятко оголосив у засіданні перерву. Процес продовжиться 18 травня о 10.00
Звинувачення і вирок
Враховуючи, що більшу частину підготовчого засідання зайняв розгляд клопотань захисту, в повному обсязі сторона звинувачення продемонструвати себе не змогла. Генпрокуратуру на процесі представляє прокурор Головної військової прокуратури Руслан Кравченко.
Кравченко вже перебував в одному судовому процесі з Владиславом Дев'ятко. Саме він представляв обвинувачення у справі колишніх бійців спецпідрозділу "Торнадо". Дев'ятко ж був суддею в цій справі. Як відомо, "торнадівцев" підозрювали у створенні злочинного угруповання, мародерстві, злочинах на сексуальному підгрунті. У справі проходило 12 бійців, майже всі вони засуджені до реальних термінів, а найбільше покарання отримав їх командир Руслан Онищенко ("Фріман"), якого засудили на 11 років позбавлення волі. Слід сказати, що тоді суддя Дев'ятко виніс вироки з меншими термінами ніж ті, на яких наполягав прокурор Кравченко. Того ж "Фрімана" він пропонував засудити на 15 років.
Вчора в залі суду Руслан Кравченко (до речі, "справу Януковича" слухають в тому ж залі суду, що і "справу "Торнадо"") лише відповідав на запитання судді, чи підтримує він те чи інше клопотання захисту. Всі клопотання, крім одного, прокурор відхиляв, заявляючи протест. Захист і звинувачення зійшлися в одному - процес повинен бути публічним і відкритим, а значить - транслюватися в прямому ефірі.
Спеціально для "справи Януковича" Генеральна прокуратура відкрила окремий прес-центр. Він знаходиться за півкілометри від будівлі суду, в Оболонській районній прокуратурі. За рівнем комфорту зал у прокуратурі не йде ні в яке порівняння з залом суду: м'які крісла, кондиціонер, гарний звук і можливість не ходити журналістам по головах один одного. Вчора на екранах в прес-центрі показували докази того, що Янукович все-таки вчинив акт державної зради.
Це ролик, який починається заявою президента РФ Володимира Путіна на прес-конференції 4 березня 2014 року, де він, зокрема, сказав: "У нас є пряме звернення легітимного президента України Януковича про військову допомогу для захисту громадян України". Далі йде виступ нині покійного постпреда РФ в ООН Віталія Чуркіна, який демонструє це саме звернення, і слова Віктора Януковича. З початку він говорить, що "зробив це (звернувся з листом, - ред.) не випадково, а потім називає факт звернення "емоційним виступом".
Саме в прес-центрі прокурор Руслан Кравченко розповів про те, яким йому та ГПУ бачиться процес, і чого вони домагаються, порушуючи справу проти Януковича. За його словами, рішенням допитати екс-президента у відеорежимі сторона звинувачення незадоволена, але приймає його. "Чітка позиція сторони обвинувачення - Янукович повинен знаходитися тільки в українському суді і відповідати за свої дії, за свої вчинки перед українським народом і українською державою", - заявив Руслан Кравченко.
За його словами, прокуратура впевнена у вагомості і об'єктивності зібраних слідством даних - а це свідчення свідків (всього їх у справі близько 100 осіб), документи, висновки експертів, речові докази та інші фото та відео матеріали". І звинувачення зможе довести свою правоту не тільки в українському суді будь-якої інстанції, але й, якщо знадобиться, в Європейському суді з прав людини.
У розпорядженні РБК-Украина опинився повний текст обвинувального висновку щодо Віктора Януковича, який був поданий ГПУ до суду. З нього випливає, що "протягом 2013 року, у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників російської влади і службових осіб ЗС РФ...виник злочинний умисел реалізації протизаконних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території і державного кордону, на порушення порядку, встановленого Конституцією України" Цей план почав реалізуватися в Криму.
В документі наведена детальна хронологія введення на територію півострова російських військових частин із зазначенням родів військ і марок озброєння. Коли 20 лютого 2014 року почалося збройне вторгнення РФ на територію України, "громадянин України Янукович В. Ф., будучи главою держави, усвідомлюючи явні загрози національній безпеці України з боку Російської Федерації, в тому числі на території АР Крим р. і Севастополя, порушив дану ним присягу (президента, - ред.)...не вжив жодних заходів для забезпечення суверенітету, територіальної цілісності, державне незалежності, національної безпеки, недоторканності, обороноздатності України, а замість цього 22 лютого 2014 року самоусунувся від покладених на нього обов'язків", після чого 23 лютого втік з України в Росію. У Генпрокуратурі підрахували, що окупація, крім втрати території, призвела до збитків від втрати об'єктів держвласності на суму 1 трлн 80 млрд 352 млн гривень.
Пізніше, каже ГПУ, вже в РФ, 1 березня Янукович пише два листи. Перше - Володимиру Путіну з проханням ввести війська для "відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності і захисту населення України", друге - Ради федерацій РФ з підтримкою самопроголошеного голови Ради міністрів АР Крим Сергія Аксьонова, який в свою чергу просив Путіна "захистити" кримчан. Все це, стверджує слідство, Янукович робив, в тому числі, "сподіваючись отримати преференції від представників Російської Федерації для подальшого тривалого проживання на території цієї країни і в надії уникнути кримінальної відповідальності в Україні".
- Нами було встановлено, конкретно та точно, що тільки даний лист Януковича узаконило рішення і дії представників влади Російської федерації, а саме президента Російської федерації, Ради федерації на надання дозволу президента Російської федерації на використання російських військ на території України Тільки цей лист. Це встановлено показаннями свідків та іншими матеріалами досудового розслідування, - повідомив прокурор.
Згідно з логікою слідства, не попроси Янукович Росію ввести війська, то не було ні окупації Криму, і не з'явилися б на Донбасі російські війська. За таку зраду, впевнені в ГПУ, колишній президент України заслуговує вищої міри покарання. "Сторона звинувачення у зв'язку з тим, що обвинувачений та підозрюваний Янукович під час провадження досудового розслідування не визнав свою провину, буде клопотати тільки про вищу міру покарання - довічне позбавлення волі", - заявив Кравченко.
Головне було сказано. Після цієї заяви журналісти поставили ще кілька уточнюючих питань, після чого прокурор, який, треба сказати, вельми хвилювався перед пресою, полегшено вийшов із залу. Не змусили себе довго чекати і журналісти. Розходилися вони, опинившись перед вибором - спостерігати за наступним засіданням, сидячи в прес-центрі, або все ж поштовхатися в залі суду.