Російська мова стала регіональною в Луганську
Луганська міська рада надала російській мові статус регіональної. За прийняття цього рішення проголосували 58 депутатів, які зареєструвалися в залі засідань, повідомляє кореспондент РБК-Україна.
Читайте також: В Україні набув чинності закон про основи державної мовної політики
Міськрада визнала, що, виходячи з даних перепису населення у 2001 році, російську мову визнали рідною понад 10% жителів міста. У зв'язку з цим російська мова є регіональною в Луганську і може використовуватися в офіційній документації нарівні з державною мовою.
З 13 серпня статус регіональної російській мові надали обласні Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Одеська, Херсонська, а також міські Ізмаїльська, Одеська, Запорізька, Севастопольська, Харківська, Херсонська та Миколаївська ради.
Як повідомлялося, вчора, 5 вересня, Запорізька міськрада надала російській мові статус регіональної.
Читайте також: Росія буде поширювати російську мову у світі з "наступальної позиції", - Медведєв
Нагадаємо, Верховна Рада 3 липня прийняла закон "Про засади державної мовної політики", що викликало хвилю протестів по всій Україні. Опозиція заявляла, що закон прийнятий з істотними порушеннями. Закон дозволяє використовувати російську мову в офіційному діловодстві в регіонах, в яких не менше 10% жителів говорять цією мовою.
Законом збережено конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 документу встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому на території України гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесені російська, білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька.
Дія цього положення поширюється на ті мови, які є рідними для не менше 10% громадян, що населяють певну територію, за даними перепису. За рішенням місцевої ради або за результатами збору підписів в окремих випадках, з урахуванням конкретної ситуації, такі заходи можуть застосовуватися до мови, регіональна мовна група якої складає менше 10 відсотків населення.
Читайте також: "Місцеві ради не мають права робити російську мову регіональною", - ПР
Відзначимо, що кількість носіїв мови, необхідна для надання їй статусу регіональної, можуть збільшити до 20-30%. Як повідомлялося, робоча група схвалила нову редакцію закону про мови. Крім того, підготовлено пропозиції щодо розвитку державної мови, що передбачають українізацію усіх сфер життя.
Новий закон про мови буде проголосований 27 вересня, заявив директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко, який входить у робочу групу з доопрацювання закону про мови.
Як повідомлялося, у ВР не зареєстровано законопроект про мови, розроблений робочою групою за дорученням Президента.
Закон про мови можна вважати упередженим, заявив голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра, чия каденція на посаді завершується.