Герман: "Кількість носіїв мови, необхідна для надання їй статусу регіональної, можуть збільшити до 20-30%"
Норма кількості носіїв мови для введення її як регіональної може бути підвищена до 20-30%. Про це в інтерв'ю "Ехо Москви" заявила радник Президента України Ганна Герман.
"Я вважаю, що ця норма дуже занижена. Цей рівень потрібно піднімати - 20, 30%. Це ті зміни в закон, про які ми говорили на зустрічі з Президентом, які можуть бути прийняті", - заявила Герман.
В законі "Про основи державної мовної політики", що сьогодні набув чинності передбачено, що регіональною може бути визнаний мова, що є рідною для 10% населення певної території, за даними перепису. До таких мов можуть бути віднесені російська, білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька. Законом збережений конституційний державний статус української мови.
Зазначимо, що Президент підписав закон всього два дні тому. І при цьому зазначив, що документ потребує доопрацювання і доручив створеній ним робочій групі розробити поправки, що мають бути прийняті парламентом у вересні 2012 р. Зазначимо, що коли закон ще був у парламенті, до нього вже було отримано близько 2 тис. поправок, проте жодна з них не була врахована при прийнятті закону в цілому.
Закон про мовну політику викликав бурхливу реакцію в суспільстві - одразу після його прийняття почався мітинг під стінами Українського дому в центрі Києва, спочатку під проводом опозиції, а після того, як опозиція самоусунулася, на цивільних засадах. 18 липня координатори акції під Українським домом у Києві заявили, що припиняють голодування і переходять на наступний етап боротьби.
Проти спочатку виступав і голова Верховної Ради Володимир Литвин. Він відмовлявся підписати документ, заявляючи, що приймали його з порушеннями. Захищаючи свою позицію, Литвин навіть подав прохання про відставку. На позачерговій сесії парламент його не прийняв, висловив спікерові вотум довіри, і Литвин підписав документ.