Росія заявляє, що може приєднатися до консорціуму з управління українською ГТС тільки в тому випадку, якщо Україна вийде з Енергетичного союзу. Про це заявив прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв в інтерв'ю іноземним ЗМІ.
Росія заявляє, що може приєднатися до консорціуму з управління українською ГТС тільки в тому випадку, якщо Україна вийде з Енергетичного союзу. Про це заявив прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв в інтерв'ю іноземним ЗМІ, передає прес-служба глави російської Кабміну.
"Ця пропозиція має бути цікавою. А в якому випадку вона буде цікавою? Тільки в тому випадку, якщо ми будемо розуміти, що наші інтереси, в цьому випадку інтереси "Газпрому" і інтереси держави в цілому, гарантовані. А коли вони можуть бути гарантовані? Коли ми не потрапимо в ситуацію, при якій нас при певних подіях просто виставлять з цього консорціуму або визнають його таким, який не відповідає тим чи іншим, наприклад, європейськими правилами, або, умовно, договору, який оформляє відносини з енергетичної хартії", - сказав Медведєв.
"Тому альянс між Росією та Україною в цьому випадку може бути тільки за умови виходу України з цілої низки відповідних інститутів, включаючи договір про приєднання до Енергетичного союзу, якщо, ще раз підкреслюю, це Україні цікаво. Не цікаво, будь ласка, тому ми будемо перебудовуватися своїм шляхом, а Україна може залишатися в будь-яких міжнародних угодах, це її суверенне право. Але якщо ми про щось домовляємося, ми повинні забезпечити свої інтереси. Переговори на цю тему продовжуються, наші українські колеги нам періодично посилають сигнали, але далі цих сигналів поки процес не йде. Поживемо - побачимо", - зазначив російський прем'єр.
Читайте також: Модернізація ГТС і створення консорціуму неможливі без участі ЄС, - Янукович
"Самі українці мають зрозуміти, що їм потрібно. Якщо їм цей консорціум потрібен двосторонній, тристоронній, вони повинні нас зацікавити в тому, щоб ми в ньому брали участь. Для нас зараз це не те, що прийнято характеризувати коротким словом must. Це зовсім не те, до чого ми негайно прагнемо", - зазначив Медведєв.
Медведєв сказав, що обговорював це з українським прем'єром і з відповідним профільним віце-прем'єром. "Звичайно, ця розмова продовжується і на президентському рівні - не дуже давно Президент Янукович приїжджав до нас", - додав Медведєв.
Нагадаємо, що Президент України Віктор Янукович на прес-конференції минулого тижня заявив, що модернізація газотранспортної системи (ГТС) і створення консорціуму неможливі без участі ЄС. У ЄС у свою чергу наголошували, що домовленості по ГТС мають відповідати зобов'язанням України перед Енергетичним співтовариством.
Читайте також: "Газпром" вимагає від України законодавчих гарантій оренди ГТС, - джерело
Україна хоче залучити в процес модернізації ГТС Росію і ЄС, яким обіцяє по 33% в майбутньому консорціумі з управління "трубою". Європейський союз давно заявляє про готовність брати участь у такому підприємстві. На саміті в Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС у модернізації української ГТС. Однак Росія наполягає на тому, щоб консорціум був двостороннім, без участі ЄС. Під час "Діалогу з країною" 22 лютого Президент України Віктор Янукович заявив, що вже в першому півріччі 2013 р. ГТС можуть здати в оренду.
А от посол Росії в Україні Михайло Зурабов повідомив недавно, що Україна і Росія обговорюють створення консорціуму на паритетних засадах. "Газпром" повинен отримати в управління ГТС, при цьому зобов'язується транспортувати не менше 60 млрд куб. м газу в рік і гарантує оплату послуг з транзиту. Ціна газу для України при цьому повинна бути знижена до 260-280 дол за тис. куб. м. Більше того, за даними джерел, близьких до переговорного процесу, "Газпром" зажадав внести в українське законодавство зміни, які б гарантували йому оренду газотранспортної системи при будь-якій владі.
За даними заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадима Чупруна на модернізацію і реконструкцію української газотранспортної системи (ГТС) необхідно 5,3 млрд дол.
Читайте також: Домовленості України щодо ГТС мають відповідати зобов'язанням перед Енергетичним співтовариством, - ЄС
Зазначимо, що в лютому Україна імпортувала природний газ за середньою ціною 419,70 дол за тис. куб. м. Міненерговугілля прогнозує зростання ціни на російський газ в II кварталі 2013 р. до 426 дол за тис. куб.м. У держбюджеті-2013 ціна на газ закладена на рівні 421 дол за 1 тис. куб. м. При цьому "Газпром" ще й вимагає від України сплати 7 млрд дол за недобраний в 2012 р. газ.
Основним імпортером газу для України поки залишається Росія. У Росії в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол, тобто по 426 дол за тис. куб. м. Україна планує в 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.
РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальності і невигідності цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну.