Домовленості України щодо ГТС мають відповідати зобов'язанням перед Енергетичним співтовариством, - ЄС
В суверенних інтересах України - щоб будь-яка досягнута домовленість щодо ГТС відповідала зобов'язанням України перед Енергетичним співтовариством. Таку думку виданню "Дзеркало Тижня. Україна" висловили в представництві Єврокомісії в Україні.
"ЄС постійно наголошує на тому, що Україна сама повинна вирішувати, як управляти своєю газотранспортною системою ... ЄС твердо вірить, що в суверенних інтересах України - ще раз переконатися, що будь-яка досягнута домовленість відповідає зобов'язанням України перед Енергетичним співтовариством. Членство в Енергетичному співтоваристві полягає у проведенні роботи в напрямку досягнення економічно життєздатних, конкурентоздатних, відкритих, стабільних та інтегрованих енергетичних ринків, які будуть залучати необхідні інвестиції ", - йдеться в повідомленні.
Європейська комісія також висловила готовність надалі надавати активну підтримку Україні для поліпшення її газотранспортної інфраструктури, а також сприяти Україні в тому, щоб вона залишалася головною частиною пан-європейської енергетичної мережі.
Читайте також: Україна і РФ ведуть переговори про створення двостороннього консорціуму з управління ГТС без ЄС, - джерело (відео)
"Європейська комісія вже багаторазово декларувала готовність ЄС в будь-який момент вступити в тристоронні консультації з питань транзиту газу, якщо Україна і Росія висловлять таке бажання. Європейська Комісія також підтвердила готовність грати роль посередника у можливому тристоронньому консорціумі ЄС-Україна-Росія. А тому ми очікуємо , що нам будуть повідомляти про можливі двосторонніх домовленостях між Україною і Росією загодя ", - зазначили в Єврокомісії.
Нагадаємо, що за даними джерела в російському "Газпромі", Україна і Росія приступили до переговорів про створення двостороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою (ГТС).
За словами джерела в "Газпромі", Україна зажадала від монополії, щоб майбутній консорціум був створений на паритетних засадах і не володів, а лише керував ГТС. Поки що сторони обговорюють чи застосовувати принцип ship-or-pay, а також можлива відмова української сторони від принципу рівного доступу до ГТС, закладеного в її угоді з Енергетичним співтовариством (ЕС). Росія наполягає, що вирішувати, як і чий газ буде прокачуватися, слід майбутнього консорціуму. Ціна газу для України при цьому повинна бути знижена до 280 дол за тисячу кубометрів.
Офіційно сторони не коментують переговори. Але джерело в Міненерго пояснив, що Україна змушена піти на створення консорціуму без участі європейської сторони. Це викликано тим, що в Європейському банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) посилили умови видачі кредиту на модернізацію ГТС.
Нагадаємо, в 2009 р. Україна, Єврокомісія, ЄБРР, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) і Світовий банк підписали угоду про можливість багатостороннього фінансування модернізації. Загальний обсяг програми оцінювався в 5 млрд дол, причому перші 300 млн дол пообіцяли виділити ЄБРР і ЄІБ. Раніше в ЄБРР неодноразово підкреслювали, що готові фінансувати модернізацію ГТС лише за умови проведення масштабних реформ в енергетичному секторі.
Читайте також: Україні як члену Європейської енергетичної хартії не вдалося вирішити практично жодного питання, - Азаров
У розпорядженні видання опинилися спрямовані ЄБРР 19 січня в адресу Міненерго умови надання фінансування. У документі вказується, що для виділення кредиту в 308 млн дол необхідне підписання урядом України угоди про проведення багаторічної програми реформ, погодженої з Єврокомісією та міжнародними фінансовими організаціями, а також відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом.
Необхідно також виділити позичальника - "Укртрансгаз" - зі складу НАК "Нафтогаз України", прийняти Кодекс газових мереж, в якому буде зафіксовано принцип рівного доступу до ГТС, відповідний директиві Євросоюзу 2003/55/ЄС та регламенту ЄС N1775/2005. У кодексі потрібно прописати механізм встановлення недискримінаційних тарифів на використання ГТС. Крім того, ЄБРР вимагає прийняти закон про Нацкомісію з регулювання енергоринку та погодити з МВФтаріфи на природний газ і центральне теплопостачання.
Нагадаємо, в грудні минулого року Європейський союз підтвердив свою підтримку процесу модернізації української ГТС.