ua en ru

Росія гарантує Україні прокачування 60 млрд куб. м газу при створенні консорціуму, - посол

Автор: RBC.UA
Росія може гарантувати Україні прокачування 60 млрд куб. м газу на рік по газотранспортній системі (ГТС) України за умови створення двостороннього газотранспортного консорціуму. Про це сьогодні, 29 квітня, заявив посол РФ в Україні Михайло Зурабов, передає кореспондент РБК-Україна.

Росія може гарантувати Україні прокачування 60 млрд куб. м газу на рік по газотранспортній системі (ГТС) України за умови створення двостороннього газотранспортного консорціуму. Про це сьогодні, 29 квітня, заявив посол РФ в Україні Михайло Зурабов (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: Янукович у травні 2013 р. може обговорити з лідерами МС надання Україні статусу спостерігача

"Ми як найбільш перспективний розглядаємо варіант двостороннього газового консорціуму, де Росія прийме на себе зобов'язання транспортувати певну кількість газу. У попередньому плані йдеться як мінімум про 60 млрд куб. м газу для транспортування через українську ГТС", - сказав Зурабов.

Дипломат додав, що транспортування менше 60 млрд куб. м газу на рік не дозволяє утримувати ГТС в належному стані.

Раніше російський посол зазначав, що, у разі створення консорціуму, ціна газу для України буде знижена до 260-280 дол. за тис. куб. м.

Читайте також: Кабмін пропонує дозволити приватизацію "Нафтогазу"

Переговори про створення консорціуму для управління українською ГТС призупинені за ініціативою російської сторони. Про це повідомлялося на початку квітня з посиланням на високопоставленого чиновника в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України. Джерела в "Газпромі" цю інформацію також підтвердили.

Як повідомлялося напередодні, в "Газпромі" вважають, що організатори поставки природного газу з Європи до України не відреагували на критику з російського боку. "Ініціатори всіляких непрозорих, так званих реверсних схем з нашим транзитним газом, який йде через Україну, жодним чином не відреагували - очевидно, сказати нічого", - зазначив офіційний представник російського газового монополіста Сергій Купріянов.

Читайте також: Томбінські і Бакулін обговорили гарантії транзиту газу та перспективи модернізації української ГТС

Днями голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер заявляв, що "фізичний реверс з Європи в Україну просто неможливий - немає окремого газопроводу". Тому, за його словами, можна говорити "тільки про якісь паперові непрозорі операції, із законністю яких необхідно розбиратися".

Україна з листопада 2012 р. почала імпорт природного газу з Німеччини через територію Польщі, з квітня 2013 р. почалися поставки з боку Угорщини, тривають переговори з газотранспортними операторами Словаччини та Румунії.

Нагадаємо, за повідомленнями української преси, закупівлі НАК "Нафтогаз" у ВАТ "Газпром" у 2013 р. можуть знизитися до 10,5 млрд куб. м проти 52 млрд куб. м газу, передбачених контрактом. При цьому велика частина імпорту російського газу припаде на кінець року, коли ціни на паливо з РФ для України знизяться.

Читайте також: Росія приєднається до управління ГТС, тільки якщо Україна вийде з Енергетичного союзу, - Медведєв

Раніше в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України повідомляли, що імпорт газу до країни, згідно з балансом, має скласти 27 млрд куб. м. Причому обсяг імпорту з боку Ostchem Дмитра Фірташа ще остаточно не затверджений і може досягти 8,1-10,5 млрд куб. м за підсумками року.

Ще близько 5 млрд куб. м "Нафтогаз" планує закупити у RWE. Близько 1 млрд куб. м до кінця року може імпортувати компанія LLC Ukranien Oil-Gas Compani, що входить до групи СЄПЕК Сергія Курченка (закуповує газ в угорського трейдера Optenergy Kft).

Зазначимо, що "Нафтогаз" почав закуповувати газ у німецької компанії, оскільки остання має можливість купувати його в РФ дешевше. Навіть з урахуванням транспортних витрат газ, придбаний у RWE, обходиться Україні у 380-390 дол./тис. куб. м, а російський - в 406 дол./тис. куб. м.

Читайте також: Законопроект про приватизацію НАК "Нафтогаз України" не можна інтерпретувати як поступку Росії, - джерело

Прогнозна ціна російського газу, за даними Міненерговугілля України, у II кварталі 2013 р. складає 426 дол./тис. куб. м.

Додамо, що Україна в січні-лютому імпортувала з Німеччини газ по 390 дол./куб. м. Купівля 92,2 млн куб. м обійшлася у 37,9 млн дол.

При цьому "Нафтогаз" продовжує знижувати обсяги закупівлі палива в Росії. Так, напередодні глава Міненерговугілля Едуард Ставицький заявляв про параметри газового балансу на 2013 р. За його словами, проект балансу передбачає видобуток природного газу у 23 млрд куб. м за підсумками року, а загальний баланс газу (імпорт, власний видобуток і відбір з підземних сховищ) складе близько 60 млрд куб. м.

Читайте також: ВР може дозволити відчуження і приватизацію підприємств "Нафтогазу" за рішенням Кабміну

Напередодні "Нафтогаз" розрахувався з російським монополістом ВАТ "Газпром" за імпортований у березні газ, а також закупив 200 млн т газу для забезпечення транзиту до Європи.

Нагадаємо, на 3 травня 2013 р. у Брюсселі заплановано проведення саміту, який буде присвячений питанням газової співпраці України з РФ і Європою, а також модернізації української ГТС. Як відомо, Росія ще не підтвердила своєї участі в цьому форумі.

РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних у 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна стала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Київ наполягає на зміні ціни поставок російського газу до країни. Своєю чергою, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте до цих пір сторони так і не змогли дійти компромісу в цьому питанні. На даний час представники ВАТ "Газпром" проводять консультації з українськими колегами щодо створення газотранспортного консорціуму.

Читайте також: Модернізація ГТС і створення консорціуму неможливі без участі ЄС, - Янукович

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка у 100 дол./тис. куб.м.