ua en ru

Україна продовжить переговори з РФ з приводу газотранспортного консорціуму

Автор: RBC.UA
Представники ВАТ "Газпром" наступного тижня проведуть у Києві консультації зі створення газотранспортного консорціуму. Про це повідомив сьогодні журналістам міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький. "Наступного тижня спілкуватимуться експерти, їх група приїжджає до нас", - сказав він.

Представники ВАТ "Газпром" наступного тижня проведуть у Києві консультації зі створення газотранспортного консорціуму. Про це повідомив сьогодні журналістам міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький (на фото). "Наступного тижня спілкуватимуться експерти, їх група приїжджає до нас", - сказав він.

Міністр не підтвердив інформацію ЗМІ, що Росія вийшла з переговорів. "Мені це невідомо", - повідомив Ставицький. "Вони продовжуються, зрештою листування відомства, яке я очолюю, продовжується дуже активно", - додав він. За його словами, російська сторона пропонує формат двостороннього консорціуму, а Україна "бачить цю ситуацію ширше". "Ми ведемо консультації з європейськими колегами, і з російськими. Яким буде кінцевий варіант - він прийматиметься публічно і прозоро", - сказав міністр.

Ставицький не коментував ситуацію з реверсними поставками газу в Україну з Европи, в прозорості яких сумнівалася російська сторона. "Це їх припущення. Я припущення коментувати не хочу, тому що реальних звинувачень я не почув, а те, що люди допускають, - це їхня особиста справа", - сказав він.

Читайте також: Переговори про створення консорціуму для управління української ГТС припинені за ініціативою російської сторони, - джерело

Міністр також додав, що Україна дала обгрунтовану відповідь і на рахунок Росії на 7 млрд дол. за недобір російського газу в 2012 р. "З нашого боку ми вважаємо, що повністю адекватно відповіли на це питання. Поки що інших новин немає", - сказав він.

Нагадаємо, сьогодні видання "Комерсант-Україна" з посиланням на високопоставлене джерело в Міністерстві енергетики і вугільної промисловості повідомило, що переговори про створення консорціуму для управління української ГТС припинені за ініціативою російської сторони. Джерела в "Газпромі" підтвердили виданню цю інформацію.

Читайте також: Будівництво газопроводів в обхід України - "Газпром" планує другу гілку коридору Ямал - Європа

Нагадаємо, з кінця 2012 р. сторони намагаються домовитися про створення консорціуму для управління української ГТС. У березні 2013 р. це обговорювали Президенти двох країн, наголошувалася позитивна динаміка. Разом з тим з початку 2013 р. Україна різко скорочує закупівлі російського газу, нарощуючи реверсні постачання з Європи.

Раніше повідомлялося, що "Газпром" готовий вступити в консорціум з управління ГТС України, якщо в цьому консорціумі не братиме участь Євросоюз, на чому наполягає Україна. Крім того, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв говорив про те, що Росія приєднається до управління ГТС, тільки якщо Україна вийде з Енергетичного союзу.

Посол Росії в Україні Михайло Зурабов повідомив недавно, що Україна і Росія обговорюють створення консорціуму на паритетних началах. "Газпром" повинен отримати в управління ГТС, при цьому зобов'язується транспортувати не менше 60 млрд куб. м газу в рік і гарантує оплату послуг з транзиту. Ціна газу для України при цьому має бути понижена до 260-280 дол. за тис. куб. м. Більш того, за даними джерел, близьких до переговорного процесу, "Газпром" зажадав внести до українського законодавства зміни, які б гарантували йому оренду газотранспортної системи за будь-якої влади.

Читайте також: Росія приєднається до управління ГТС, тільки якщо Україна вийде з Енергетичного союзу, - Медведєв

Президент України Віктор Янукович неодноразово заявляв, що модернізація газотранспортної системи і створення консорціуму неможливі без участі ЄС. У ЄС у свою чергу відзначали, що домовленості по ГТС повинні відповідати зобов'язанням України перед Енергетичним співтовариством. На саміті в Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС в модернізації української ГТС.

За даними заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадима Чупруна, на модернізацію і реконструкцію української ГТС необхідно 5,3 млрд дол.