Роман Насиров: "Хочу з 1 липня зменшити ставку ЄСВ до 20%"
У першій частині інтерв'ю голова Державної фіскальної служби Роман Насиров розповів про те, як проходив конкурс з відбору претендентів, про що він говорив напередодні призначення з прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком і що глава Адміністрації Президента Борис Ложкін ніяк не лобіював кандидатуру Насирова.
У другій частині свого першого інтерв'ю глава ДФС розповів про перспективи реформування єдиного податку, ПДВ, податку на доходи фізосіб (ПДФО) і єдиного соціального внеску (ЄСВ), а також зміни в податковій міліції.
"Забудьте про те, на чому наполягав Хоменко (екс-голова податкової міліції, - РБК-Україна). Недобре критикувати, але забудемо про це", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна голова ДФС Роман Насиров.
РБК-Україна: Як вас зустріли в ДФС? Кажуть, не дуже тепло.
Роман Насиров: Швидше з побоюванням, ніж не тепло. Багато хто в податковій мене знав як голову комітету. У нас були і Привалова, фахівці юрдепартаменту, керівник офісу по роботі з великими платниками податків, Любченко, як радник. Тобто, ця частина людей мене, так чи інакше, знала.
РБК-Україна: Деякі радники, прийшовши разом з Билоусом в ДФС, відверто йому нав'язували свою думку. Той, через незнання системи, погоджувався - за що в результаті і поплатився. Наскільки ви схильні до впливу?
Роман Насиров: Нав'язували багато речей і в комітеті. Тут можна нав'язати щось дуже велике, наприклад, призначення на якусь посаду, зміни в законодавство - це величезна річ, коли на 5% скорочуєш ставку податку або якійсь індустрії кажеш, що не буде ПДВ. Це дуже значущі речі.
І люди, хто зі мною в цьому сенсі стикався, знають, що просто нав'язати не вийде. Ми запросимо громадськість, бізнес, поговоримо, а потім нав'язати щось буде дуже складно.
РБК-Україна: Але, тим не менш, при комітеті досі не створено громадську раду.
Роман Насиров: Положення по громадській раді ми зробили, якщо не на першому засіданні комітету, то на другому. Список ради виносився на засідання комітету, тому що я його не затверджую особисто. Виносився 3-4 рази, тому що кожен раз у якихось депутатів було своє бачення і кожен раз просили переносити.
До комітету завжди мали доступ усі - і громадськість, і журналісти, і бізнес. Що хвилювало всіх в питанні громадської ради і чим нам "парили мізки"?
Потрібно було обов'язково когось поставити туди і зробити головою.
Останнє моє жорстке рішення було поставити туди головою представника Американської торгової палати, секретарем - від ЄБА. Я сказав, я більше не буду цим займатися.
Ходили люди, вмовляли депутатів, депутати приходили, розповідали, яка ж пропонована людина професіонал, тільки постав його головою громадської ради. Я питав, а в чому його професіоналізм? А мені казали, ну людина хороша і буде робити все, що ти скажеш. Ще було, напевно, 50 прохань призначити певних людей офіційними радниками комітету.
РБК-Україна: Голова громадської ради - така впливова посада, що за неї бійка йде? А що дає офіційна посада радника при комітеті?
Роман Насиров: "Корочку" теж. І, чесно сказати, вхід в податкову. Якщо ти офіційний радник, то можеш закошмарити людей в податковій.
Податківці будуть думати, що у нього є доступ до комітету, а комітет здійснює контроль. І якщо потрібно, їх можна взяти "на понт" - і вони зроблять все, що потрібно. Заради цього люди йдуть.
Були неодноразові випадки, особливо в обласних інспекціях, що дзвонила людина, представлялася моїм помічником і просила призначити когось на якусь посаду.
РБК-Україна: Назвіть їх, хто ці герої?
Роман Насиров: Я потім опублікую ці прізвища.
РБК-Україна: Кілька днів ви вже в податковій, 2,5 місяці там не було керівництва. Що там відбувається?
Роман Насиров: Катастрофа. 50% керівників податкової частині - в. о. В Києві - начальник під слідством. Митниця - така ж ситуація.
РБК-Україна: Тобто, відсутність керівництва дало свої негативні результати?
Роман Насиров: Такими дешевими нелегальні розмитнення ніколи не були. Мені від бізнесу донесли інформацію, що в минулу середу, 29 квітня, до того як Яресько винесла дві кандидатури, ніхто не проходив розмитнення, всі чистили митну базу вартості, щоб видалити специфічну вартість і тих, хто цим користувався.
Я зараз поставив завдання, щоб з цим глибоко розібралися. Буде жорстка відповідальність для тих, хто це робив, хто цим скористався. По ланцюжку все можна знайти.
РБК-Україна: Що з ними буде? У Мінфіні кажуть, що ви готові навіть показові посадки влаштовувати.
Роман Насиров: Я вам скажу навіть більше, у п'ятницю, 8 травня, в Луганській області було затримано більше 100 автомобілів-фур, які намагалися нелегально перетнути кордон. Зараз там їх будуть перевіряти, розвертати, є і продукти, і лікеро-горілчані вироби. Мій заступник Білан там працює.
РБК-Україна: Це контрабанда з боку Росії?
Роман Насиров: З України. Везли в Росію. Ми все розкопаємо.
РБК-Україна: З регіональними підрозділами все зрозуміло - там в. о. сидять. Чи варто очікувати кадрових чисток у центральному апараті? Від кого готові відмовитися, кого взяти?
Роман Насиров: Центральний рівень менш проблематичний. Велика частина призначень була зроблена ще Билоусом, тобто, там більше якісних людей.
РБК-Україна: Ви настільки довіряєте вибору Білоуса, що навіть готові працювати з його людьми?
Роман Насиров: Білоус підходив по-новому. Це не був вибір за системою "папєрєдніков", тобто, був відбір.
Нам вже доведеться посилювати IT-напрямок, тому що ми хочемо рухатися в цей бік. Нам потрібно брати концептуально людей, які розуміють, як зробити не маленьке IT-поліпшення, а глобальне, не люди, які будуть експериментувати і набивати шишки, а ті, хто вже має такий досвід, і не раз, і їх система працює.
РБК-Україна: Реформа ДФС і податкової системи. Вам дали три місяці. Зокрема, у МВФ є своє бачення реструктуризації ДФС, термін реалізації три роки та перший етап - внутрішній аудит всіх функцій, потім вже скорочення районних інспекцій, людей, створення офісів по роботі з великими платниками. Яке ваше бачення, скільки може коштувати така реформа?
Роман Насиров: Щодо вартості точно не скажу. Що ми обговорювали з МВФ? У цих переговорах я брав участь, як голова комітету.
Що ми хочемо побудувати, якою хочемо бачити ДФС? Реалістичний термін, так, напевно, три роки. Для запуску електронних сервісів дуже часто називають період в півтора роки.
Перед нами стоїть велике завдання - зробити реальну податкову реформу і на її базі сформувати бюджет. Ми розуміємо, що зараз це ділянка роботи - які податки залишаємо, які прибираємо, як покращуємо адміністрування.
До кінця року під це починаємо перебудовувати ДФС, щоб розуміти як вона буде працювати в 2016 році.
РБК-Україна: Що більш-менш швидко можна зробити, щоб бізнес вже відчув полегшення?
Роман Насиров: Перш за все, стабілізувати роботу відомства. У той же самий час, побороти корупцію. Багато хто сходиться на думці, що необхідно поміняти хоча б половину керівників в областях, районах, частково в центрі.
Я ось за ті кілька днів, що в ДФС, майже цілими днями сиджу і зустрічаюся з керівниками департаментів, одночасно інтерв'юючи, розуміючи, хто на що здатний, зустрічаюся з іншими кандидатами. І в найближчі три тижні я планую день і ніч зустрічатися з людьми, тестувати їх і робити призначення.
Тобто, люди - це номер один. За місяць ми зможемо провести досить багато кадрових змін.
Починати змінювати адміністрування, яке є, спрощувати звітність і декларації по ПДВ і по прибутку і для цього нам не потрібна Верховна Рада, це внутрішніми документами вирішується.
Паралельно з цим процесом необхідно змінювати внутрішню ментальність. Багато хто каже, що я не буду корупціонером, але нехай інші не будуть. Нехай будуть одні правила - і ні в кого не буде преференцій.
Так само і в бізнесі. Вони кажуть, що якщо будуть в таких же умовах, що і конкуренти, то нікому нічого носити не будуть. Це наше завдання. Тут потрібно жорсткі заходи: будемо показово карати тюрмою.
РБК-Україна: Яка перспектива у електронних сервісів?
Роман Насиров: Ми хочемо, щоб у системі електронного адміністрування ПДВ все вийшло супер. І ми це робили не заради назви, а для того, щоб побороти ями.
З одного боку електронне адміністрування - це невелика зміна в системі стягування податків. Але, більшою мірою, це процес, при якому ми знищуємо можливість поганих людей займатися поганими справами.
Крім того, ми введемо ще кілька нововведень в розрізі електронної реєстрації податкових накладних, що в комплексі не буде давати можливість фіктивним компаніям реєструвати фіктивні накладні.
РБК-Україна: Що за нововведення?
Роман Насиров: Ми презентуємо після 20 травня.
РБК-Україна: Чи бачите ви вже процес "відбілення" ПДВ?
Роман Насиров: Вже бачимо. Ця норма дала можливість закрити ще одне вікно, через яке пролазили. Нам стало не те, що легше знаходити, ми їх знаходимо швидше ще на етапі реєстрації податкових накладних.
РБК-Україна: Оскільки ДФС бачить весь ланцюжок, бізнес відбулюється, чи буде відшкодування ПДВ для всіх в автоматичному режимі? Чи будуть скасовані критерії?
Роман Насиров: Це те, що нам потрібно доробити. Є електронне адміністрування ПДВ і є відшкодування. Повністю перейти на автоматичне відшкодування ПДВ, думаю, ми зможемо через 6 місяців.
Але не забувайте, бувають і інші питання до компаній, що не дозволяє їм бути в режимі автоматичного повернення. І я сподіваюся, що абсолютний максимум за півроку ми переведемо в такий режим.
РБК-Україна: Без критеріїв?
Роман Насиров: Не готовий зараз сказати.
РБК-Україна: Що буде зі спецрежимом ПДВ для аграріїв?
Роман Насиров: Повинні бути більш глибокі дискусії, ніж є зараз. Я скажу своє бачення.
Для того, щоб потенційно з 1 січня 2016 року перейти на загальний режим, необхідно зараз дозволити добровільно переходити. І є законопроект на цю тему. Частина бізнесу перейде, і розвіється міф, що це неможливо.
Для великих виробників, які експортують більшу частину, вигідно бути на загальній системі та отримувати відшкодування ПДВ. Тоді економічний ефект більший за рахунок відшкодування, ніж при використанні спецрежиму для аграріїв. Цей варіант я б залишив як добровільний.
Для малих підприємств - це дійсно простий режим. Можна критерії визначити навіть за кількістю землі, наприклад, до 3 тис. га. Більше цього - все, ти вже великий, тому використовуй загальну систему. Але спецсистему я б залишив як перехідну, на рік, і це влаштує МВФ.
РБК-Україна: В даний момент стратегії податкової реформи ще немає?
Роман Насиров: Ще нічого немає, але є багато напрацювань. Одним з найбільших напрацювань буде зміна ЄСВ в істотно меншу сторону, на чому я наполягаю вже чотири місяці. В уряду завжди були побоювання зміни ставок. Для них зміна ставки з плюс-мінус 40% до 20%, як я наполягаю, щоб люди платили, вже побоювання.
РБК-Україна: І Журжій (Андрій Журжій, "Самопоміч", член комітету з питань податкової та митної політики) пропонував ставку 20% до 2017 року.
Роман Насиров: Журжій презентував зовсім інше. Він пропонує комбіновану ставку, тобто скасувати ЄСВ взагалі, залишити податок на доходи фізосіб і з цього вже робити розщеплення.
Це має право на життя, але потрібно бути реалістом. Щоб це відбулося, і люди вийшли з тіні, нам потрібно сказати, ось є ЄСВ, але є і Пенсійний фонд.
Тому ми знижуємо ставку ЄСВ до 20%. Я б це хотів зробити з 1 липня, як раз в той час, коли вводиться в повному обсязі електронне адміністрування ПДВ, або почекати ще три місяці. Крайній термін з 1 січня 2016 року.
Але краще раніше. Чому? Тому що, після введення електронного адміністрування ПДВ, людям буде майже неможливо вимивати гроші, використовувати конвертаційні центри, тобто, їм доведеться працювати в білу. Але ми повинні запропонувати і створити правильні умови роботи по-білому.
Будь ласка, ставка ЄСВ стала 20%, відкривайте зарплату - і тоді ми побачимо ефект. Ось це та найбільша частина, на якій я буду наполягати.
РБК-Україна: Коли бюджет відчує ефект? Тому що на першому етапі будуть втрати, а, з урахуванням пропозицій уряду щодо запровадження накопичувального рівня пенсійної системи, втрати будуть ще більшими.
Роман Насиров: Цей досвід пройшли багато країн за останні 20 років. Ми прораховували втрати, хоча більш глибокі прорахунки ще потрібно буде зробити. Вони складуть за перші три місяці мінус 30%.
В розрізі всіх зборів ЄСВ, які є, ми бачимо втрати в 10-15 млрд грн, але ми бачимо і те, що в наступні шість місяців ці втрати компенсуються. Один раз це потрібно зробити.
РБК-Україна: Ви озвучували свої ідеї в Кабміні? Яка реакція?
Роман Насиров: Вже не раз. Все буде прийматися на рівні Національної ради реформ.
РБК-Україна: ЄСВ знижуємо, а що з ПДФО?
Роман Насиров: ПДФО, на мою думку, можна залишати на рівні 15% і не робити ставку прогресивною. Вона, так чи інакше, буде прогресивною, так як чим більшe зарплату отримуєш, тим більше платиш. Все це популізм, коли кажуть, що чим більше дохід, тим більша ставка повинна бути. Відрахування і так більші виходять, так як дохід вище.
РБК-Україна: Ви прихильник загального декларування, "нульової" декларації, амністії капіталів?
Роман Насиров: Це більше питання до Мінфіна, ніж до фіскальної служби. "Нульові" декларації, так, важливі для нас, щоб в якийсь момент починати непрямі методи.
РБК-Україна: Потрібні непрямі методи, ви - за них?
Роман Насиров: Я - за них. Я точно за "нульове" декларування, я наполягав. І Мінфін ще повинен був до 1 березня напрацювання зробити.
Ми повинні це зробити один раз, але щоб це було правильно. При комітеті ми робили кілька зустрічей на цю тему. Моя ініціатива полягала в тому, що для фізосіб могла бути спрощена форма - можеш прийти, задекларувати та сплатити занижену ставку податку.
Але, думаю, що цим обов'язково скористаються і не так як вийшло з податковим компромісом. У мене в цьому сенсі всі задекларовано, але, якби не було, то я б прийшов, сказав, ось мої 10 млн дол. і ось я плачу 5% - на найближчі 20 років я чистий в будь-якій точці Європи.
РБК-Україна: Рента. Є шість моделей, запропонованих МВФ, наприклад, знижуємо ставку ренти, але тоді збільшує ставку прибутку або навпаки. Які моделі для України прийнятні?
Роман Насиров: Модель збільшеного прибутку в Україні ще поки не працює. Мій оптимальний варіант: все у нас має бути максимально просте, легке в адмініструванні і таке, що виключає можливості оптимізації.
Високу ставку податку на прибуток в Україні будуть обходити, створювати витрати, все це буде до "єдинників" доходити. Сьогодні є обґрунтовані ставки в районі 40-45% замість 55%, які зараз працюють.
Замість того, щоб говорити, один раз потрібно прийняти і спокійно жити далі, а ми багато часу витрачаємо на якісь складні формули, щось ще. Неважливо це все.
Є 55% - ставка необґрунтована, 45% - обґрунтована, 40% - ще краще і буде сприяти новому інвестуванню. Все. Просто потрібно визначитися.
РБК-Україна: А ви дотримуєтеся думки, що основні податки повинні бути з єдиною ставкою?
Роман Насиров: Так, але не завтра. Потрібно звикнути до того, що ми робимо прогнозовані дії. Зараз є те, що є, і не треба будоражити всю країну.
А пізніше, коли пройде час, умовно, з 1 січня 2017 року, ми приходимо до ось такого. У людей і бізнесу буде півтора року, щоб зрозуміти.
РБК-Україна: Яка реформа очікує малий бізнес?
Роман Насиров: Ми будемо максимально його підтримувати. Але реальний малий бізнес, не той бізнес, який працює великим оптимізатором для великого бізнесу. Єдиний податок залишиться.
РБК-Україна: Яку перспективу ви бачите в підрозділах податкової міліції? Чи буде вона розформована, створено департамент фінансових розслідувань або окрема структура за прикладом тієї, що пропонував Володимир Хоменко?
Роман Насиров: Забудьте про те, на чому наполягав Хоменко. Недобре критикувати, але забудемо про це.
Перед Сергієм Біланом зараз стоїть велике завдання, як нам реформувати те, що було і є в податковій міліції. Чи буде це підрозділ фінансових розслідувань, департамент при ДФС, а це має бути при податковій службі, поки не знаю. Але цей орган повинен почати обслуговувати і якісно податкову і митницю. Поступово ми будемо йти до демілітаризації, але це не завтра.
РБК-Україна: Мінфін спускає на ДФС плани по збору податків, і будь-яка реформа може бути нівельована, тому що інспектори за будь-яку ціну намагаються виконати цей план. Чи будете ініціювати відмову від цих планів?
Роман Насиров: Я наполягаю, щоб Мінфін скасував плани.
РБК-Україна: Всі говорили, що наполягали, але безрезультатно.
Роман Насиров: Я буду наполягати ще сильніше. Але це рішення уряду.
У мене є велика проблема. ДФС зараз перевиконує план зі збору ПДВ, а бюджетом передбачено конкретно обмежена цифра з відшкодування податку. І виходить, кожен місяць буде зростати борг.
Я три дні поспіль наполягав на тому, щоб ми внесли зміни до бюджету і переглянули цифру, передбачену на повернення. У нас є можливість повертати "живими" грошима. Все, що потрібно зробити, внести зміни.
РБК-Україна: А що ви будете робити з переплатами з податку на прибуток?
Роман Насиров: Є кілька способів. Найкращий, як я вважаю, з 1 січня прибирати цю практику. Це буде мати ефект на збір. Тому від цього можна відходити, коли зробимо частину реформ. Тоді скажемо, ось - реформа, ми даємо послаблення, але і ви повинні почати платити податки.
Для бізнесу це буде мати економічний ефект. За три місяці, які нам дав уряд, ми постараємося показати результати, щоб ніхто не сумнівався, що ми на правильному шляху.
РБК-Україна: Якщо не покажете?
Роман Насиров: Покажемо, навіть не сумніваємося в цьому. Думаю, ми впораємося з частиною корупції, істотно поборемо схеми, покараємо достатньо людей за три місяці, щоб неповадно було продовжувати.
РБК-Україна: Тоді питання про вашу безпеку. Чи порушували ви це питання? Тому що, як відомо з неофіційних джерел, був замах на першого заступника міністра фінансів Ігоря Уманського і людину, яка у Мінфіні кадрами займається.
Роман Насиров: Давайте про погане не говорити. Я подумаю.
Розмовляла Наталія Непряхіна