Рокіровка в ДФС: чи зможе Гройсман втримати контроль над Фіскальною службою
В. о. голови ДФС Мирослав Продан пішов у відставку, заявивши, що буде брати участь у конкурсі з відбору нового керівника відомства. На його місце тимчасово призначили голову Одеської митниці Олександра Власова, у якого, як вважають в оточенні президента, недостатньо досвіду і компетенції для цієї посади. Для чого прем'єр-міністру Володимиру Гройсману кадрові перестановки у ДФС і як це вплине на його боротьбу за Фіскальну службу з президентською командою – в матеріалі РБК-Україна.
Кабінет міністрів на засіданні у середу, 5 вересня, прийняв рішення оголосити конкурс на посаду голови Державної фіскальної служби. У цей же день Мирослав Продан, який очолював відомство півтора року в статусі виконувача обов'язків, заявив про відставку, але сказав, що буде брати участь у конкурсі на керівника ДФС.
"Щоб виключити конфлікт інтересів і будь-які спекуляції з цього приводу, вирішив просити уряд призначити іншого виконувача обов'язків голови ДФС. Службу на цей період повинна очолити людина, яка не буде брати участь у конкурсі", - написав Продан на своїй сторінці в Facebook.
До завершення конкурсу керувати ДФС буде Олександр Власов, який із травня минулого року очолював Одеську митницю. До роботи в Одесі Власов три з половиною роки був головою підрозділу ДФС "Фантом", що діяв у зоні АТО на Донбасі.
Відставка під тиском
Крісло під Проданом хитається кілька місяців. Причина тому – непублічне протистояння за ДФС між прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом, людиною якого вважається Продан, з президентською вертикаллю – Генеральною прокуратурою і Службою безпеки.
Як писало, РБК-Україна, у червні Кабінет міністрів дозволив поліцейським перебувати в зонах митного контролю, спровокувавши тим самим негласний конфлікт з СБУ. Пізніше Кабмін зареєстрував у Раді законопроект про повернення кримінальної відповідальності за товарну контрабанду з передачею підслідності цього порушення від СБУ Нацполіції, що входить до структури МВС.
У відповідь ГПУ і СБУ активно взялася за вінницьких соратників Гройсмана. Серед іншого, Генеральна прокуратура повідомила про підозру начальнику Головного управління ДФС у Вінницькій області Руслану Осмоловскому, який раніше був першим заступником у Мирослава Продана в період його вінницької кар'єри. Осмоловського підозрюють у створенні злочинної організації, ухиленні від сплати податків і зловживанні владою.
У ГПУ також виникли питання й до самого Продана, щоправда, не за вінницькі часи, а вже щодо роботи в центральному апараті ДФС. В інтерв'ю "Українській правді" Юрій Луценко заявив, що в нього є особисті претензії до Продана. "У той момент, коли я отримаю достатню кількість доказів, зроблю процесуальне рішення. Кажу це раз і назавжди чесно - це не значить риття під Гройсмана", - говорив Луценко.
Як раніше повідомляло РБК-Україна, ГПУ вивчає питання купівлі главою ДФС нерухомості в Туреччині. "По Продану, швидше за все, буде рух. Можуть навіть браслет надіти", - запевняв співрозмовник видання з команди Порошенка, коментуючи конфлікт навколо митниці.
До Олександра Власова у Луценка також були питання. Вони стосувалися справи про викрадення 37 контейнерів із нерозмитненим товаром на загальну суму 150 мільйонів гривень. До цієї справи причетні колишні співробітники митниці, визнавали раніше у ДФС. Генеральний прокурор, коментуючи викрадення контейнерів, розкритикував роботу керівництва Одеської митниці, закликавши прем'єра і в.о. голови ГФС зробити кадрові висновки. Луценко натякав на відсторонення Власова.
Після цієї заяви генерального прокурора Власов публічно попросив Продана про відставку на час проведення службового розслідування, пов'язаного з фактами корупції на Одеській митниці. Продан прийняв прохання Власова , але заявив, що в нього є "всі підстави стверджувати про причетність до даного злочину співробітників Генеральної прокуратури".
Крім того, Продан повідомив про тиск керівництва ГПУ на нього. "Ви вже два місяці шантажуєте мене, моїх близьких і моє оточення, що у вас є інформація щодо мене. Якщо вона є, ви її пред'являйте", - говорив чиновник.
У ГПУ, не вдаючись у деталі, пояснили РБК-Україна, що всі матеріали щодо Мирослава Продана передані в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. "Минулого тижня Юрій Луценко передав частину кримінального провадження, яке стосується чиновника категорії "А" Продана, САП. Відповідно, усі матеріали в САП, і САП їх розслідує", - заявила виданню прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган. Але вона не змогла відповісти на запитання, чи фігурує у провадженнях Генпрокуратури новий в.о. голови ДФС Олександр Власов. Керівник САП Назар Холодницький відмовився від коментарів, пославшись на таємницю слідства.
Прибрати з-під удару
Заявивши про намір провести конкурс на нового керівника, і поставивши біля керма ДФС тимчасового голову, Володимир Гройсман, з одного боку, збереже за собою контроль над фіскальним відомством, з іншого, виведе з-під удару силовиків чиновника зі свого оточення. Крім того, можливо, відставка Продана саме зараз частково знизить інтерес правоохоронних органів до його персони, і він уже не буде таким слабким місцем прем'єра, як у випадку, якщо за ним збережеться крісло глави відомства.
Раптове звільнення Продана і його заміна на керівника Одеської митниці продиктовано тим, що останнім часом Продан потрапив під приціл правоохоронців, погоджується один із впливових депутатів у "Блоці Петра Порошенка". Власов ж, за словами співрозмовника, є ставлеником Продана і Гройсмана. Його призначення, на думку депутата, демонструє те, що прем'єр-міністр не хоче віддавати контроль над ДФС. "Він далі продовжує тягнути своїх", - говорить нардеп.
Голова комітету парламенту з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна (БПП), близька до оточення президента, здивована призначенням Власова. На її думку, у нового керівника недостатньо професійних навичок для продовження реформи Державної фіскальної служби.
"Вважаю, що на тому етапі реформи, яка зараз відбувається в Державній фіскальній службі, керівником має бути людина, яка розбирається саме в податковому блоці. Тому що ця структурна реформа передбачає значні зміни у функціях і процедурах, які проходять саме в податковому блоці", - пояснила Южаніна РБК-Україна.
Як і у Юрія Луценка, у Южаніної також є питання до діяльності Власова на попередній посаді. "Якщо людина виконувала обов'язки керівника митниці та допустила порушення, навіть якщо там немає його прямої вини, то все ж як керівник він не впорався зі своїми обов'язками. Тому така людина не може бути керівником, тим більше - головного органу", - вважає вона.
Голова підкомітету з питань митної справи та удосконалення Митного кодексу профільного комітету Ради Тетяна Острікова (фракція "Самопоміч") впевнена, що заява Продана про відставку з посади у зв'язку з його участю в конкурсі на голову Фіскальної служби – це не більше ніж спроба зберегти обличчя.
"Роман Насіров був звільнений з посади голови ДФС вже давно. Ніщо не заважало уряду відразу після його звільнення оголосити конкурс на цю посаду, так само як і конкурси на посади заступників голови ДФС з митного та податкового напрямів", - прокоментувала виданню депутат.
До речі, для призначення керівника ДФС проведення конкурсу необов'язкове. Положення про Державну фіскальної службу передбачає, що керівник відомства призначається Кабінетом міністрів за поданням прем'єр-міністра, внесеним на підставі пропозицій міністра фінансів. Іншими словами, Гройсману нічого не заважає призначити Продана й без конкурсу.
До того ж, якщо конкурс і буде, Продан навряд чи може якимось чином вплинути на його результати, вважає Тетяна Острікова. "Я діючий народний депутат. Наприклад, через кілька місяців будуть вибори. Який у мене конфлікт інтересів із майбутніми виборами? Хіба я можу вплинути на їх результати? Тобто, я, керуючись логікою уряду, повинна була б зараз скласти мандат у зв'язку з конфліктом інтересів, тому що я буду брати участь у наступних виборах. Як чинний глава ДФС може мати конфлікт інтересів із конкурсом? Адже він не входить навіть у конкурсну комісію", - дивується депутат.
Звільнення Продана, на думку Острікової, стало наслідком боротьби між, з одного боку, командою Гройсмана й політичною силою, на яку орієнтується прем'єр – "Народний фронт", і з іншого - президентською командою.
"Це боротьба за Державну фіскальну службу і митниці зокрема. Митні платежі забезпечують ледь не третину надходжень до Державного бюджету. І в цьому році, і в наступному році ця тенденція, очевидно, буде продовжуватися. Отже, той, хто контролює митні надходження, фактично контролює бюджет, - говорить Острікова. - Сьогоднішнє звільнення означає, що президентська сила дотиснула прем'єр-міністра, і вони про щось домовилися. Але головна їхня домовленість полягає в тому, що Продан, який вступив у боротьбу з генпрокурором і СБУ, повинен піти".