ua ru

Реформіст Хассан Рухані перемагає на виборах Президента Ірану (фото, відео)

Автор: RBC.UA
На президентських виборах в Ірані упевнено лідирує Хассан Рухані. Згідно з останніми даними з виборчих ділянок, кількість голосів, поданих за нього, склала вже 11 млн 754 тис. 013: це 51,07% оброблених до цієї години бюлетенів.

На президентських виборах в Ірані упевнено лідирує Хассан Рухані. Згідно з останніми даними з виборчих ділянок, переданим Reuters, кількість голосів, поданих за нього, склала вже 11 млн 754 тис. 013: це 51,07% оброблених до цієї години бюлетенів.

Фотогалерея "Президентські вибори в Ірані"

Найближчий суперник Рухані, Мохаммад Багер Калібаф, мер іранської столиці, отримав 3 млн 494 тис. 938 голосів (15,19%), Мохсен Резайі, що йде третім, - 2 млн 723 тис. 202 голоси (11,83%). Всього у виборах взяли участь 6 кандидатів.

У числі чинників безперечного успіху Рухані спостерігачі називають самовідвід іншого кандидата-реформіста, Мохаммада Резі Арефа, в його користь, а також підтримку колишнього Презідента Ірану Мохаммада Хаттамі.

64-річний Рухані здобув релігійну і юридичну освіту. Він вважається поміркованим кандидатом реформістом. На теледебатах в ході передвиборної кампанії він зачіпав "заборонені" теми, такі як протистояння із західними державами з питання іранської ядерної програми, плачевний стан економіки країни і відновлення дипломатичних відносин із США, перерваних в 1979 р. після захоплення посольства Сполучених Штатів в Тегерані студентами релігійних шкіл.

Раніше відразу декілька джерел - зокрема, онучка аятолли Хомейні і джерело в штабі одного з кандидатів Багера Калібафа, повідомили про те, що результат Рухані дозволить йому перемогти вже в першому турі.

Читайте також: Іран скорочує обсяги видобутку нафти через міжнародні санкції

Напередодні оголошення перших результатів виборів іранське агентство Sahan News, що дотримується поглядів реформістів, повідомило, що в штаб-квартирі Рухані поліція провела обшук.

В ході виборів час роботи виборчих ділянок продовжувався кілька разів через вкрай високу активність виборців.

Прихильники верховного релігійного лідера Ірану аятолли Алі Хомейні хотіли б бачити на посаді Президента Саїда Джалілі, що очолює переговори із Заходом за іранською ядерною програмою. Щоб забезпечити йому перемогу, деякі консерватори навіть зняли свої кандидатури. Джалілі підтримують і представники військового апарату, і, схоже, революційна гвардія Ірану. Підконтрольне їй інформаційне агентство Фарс останнім часом висловлювалося про Джалілі дуже доброзичливо.

Читайте також: В Ірані від участі в президентських виборах відмовився ще один кандидат

Експерти вважають, що вибори в Ірані пройдуть в два тури і не виключають, що переможець почне проводити гнучкішу політику відносно Заходу, проте експерти зазначають, що щодо ядерної програми Ірану всі кандидати дотримуються однієї думки.
Нинішній Президент країни - Махмуд Ахмадінежад - не має права балотуватися на посаду лідера Ісламської республіки, оскільки є Президентом вже два терміни підряд.

Згідно з Конституцією Ісламської республіки, Президент, який не є фактичним главою держави, обирається строком на чотири роки, він не може займати цю посаду більш ніж два терміни. Главою Ірану є обираний довічно верховний лідер, нині - аятолла Алі Хомейні.

Читайте також: Іран має намір запустити на орбіту черговий супутник у вересні 2013 р

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран в спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які за бажання можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. В той же час, розвідка упевнена, що Іран не почне самостійно починати або провокувати військовий конфлікт. Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і направлена на забезпечення країни електроенергією.