ua en ru

Що сталося з колишніми бійцями "Торнадо" у Лук'янівському СІЗО

Що сталося з колишніми бійцями "Торнадо" у Лук'янівському СІЗО Інцидент в Лук'янівському СІЗО породив багато чуток

У середу пізно ввечері в ЗМІ з'явилося повідомлення про бунт колишніх бійців "Торнадо" в Лук'янівському СІЗО в Києві. В новинних стрічках повідомлялося про захоплення в заручники "торнадовцами" співробітників СІЗО, а представник Нацполіції України підтвердив факт нападу на охорону установи. Нагнітанню ситуації посприяло те, що поліція оточила СІЗО і заблокувала під'їзди до нього. Інформація про заручників і бунт "торнадовцев" не підтвердилася. У той же ж час ситуація в СІЗО була все ж нестандартна, зокрема, один з обвинувачених бійців – Максим Глєбов – спробував відрізати собі вухо.

Про те, що штовхнуло його на такі дії і як він зміг завдати собі каліцтва у присутності охорони – в матеріалі РБК-Україна.

Ахіллесове вухо

Суд над екс-бійцями розформованого батальйону МВС України "Торнадо" триває вже більше півроку. 12 "торнадовцев" звинувачують у низці злочинів під час їх служби в зоні АТО. А саме, створення в Луганській і Донецькій областях злочинної організації, перевищенні влади і службових повноважень, вимаганнях, незаконному заволодінні транспортом і проникнення до житла, проведення в них нелегальних оглядів, викраденні людей, тортурах, доведення їх до замаху на самогубство, а також у сексуальних злочинах. Як іде сам суд – невідомо, оскільки він проходить у закритому режимі.

11 січня відбулося чергове судове засідання по справі, на якому протягом усього робочого дня проходив допит одного з обвинувачених - Максима Глєбова з позивним "Ахіллес". Саме він і спробував пізніше відрізати собі вухо. Інцидент стався вже в СІЗО після повернення з суду.

Спочатку причини, за якими Глєбов завдав собі каліцтва, не були зрозумілі. Пізніше ситуацію прояснив заступник міністра юстиції Денис Чернишов. За його словами, після доставки в розподільне відділення Глєбов практично відрізав собі вухо з-за незгоди з ходом судового процесу. "Сказав, що його не чують, не чують його позиції, до нього ставляться незрозуміло, на його думку. Вирішив привернути увагу до себе тим, що відрізав собі частину вуха. Жодних заперечень щодо дій конвоювання або співробітників СІЗО не було", - зазначив чиновник. Він запевнив, що після надання медичної допомоги підсудного направили назад у СІЗО.

Проте на своїй сторінці в Facebook екс-командир "Торнадо" Руслан Онищенко, який також перебуває на лаві підсудних, повідомив, що Глєбов намагався відрізати заточкою собі вухо за іншою, не пов'язаною з процесом причини - протестуючи проти поганого ставлення співробітника ізолятора. Він повідомив, що адміністрація забрала їх спортивне обладнання та завісила вікна, щоб не проникали сонячні промені в камери. "Цей майор говорить про цю новину з посмішкою і радістю, йому приємно, що ми не зможемо займатися спортом і насолоджуватися сонячними променями. Кілька секунд, перекидання слів, "Ахіллес" намагається пояснити майору той факт, що ми не заслужили до себе такого ставлення. Майор захопився владою, він не бачить перед собою людину, він кричить "Ахіллесу": "Ти зек, знай своє місце". І ось "Ахіллес" підносить до свого вуха заточку і ріже свою плоть", – написав він.

Скоты,самые подлые и трусливые скоты! Сегодня продолжение спектакля под названием суд! Боец ТОРНАДО,Ахилес пытается доне...

Опубліковано Русланом Онищенком 11 січня 2017 р.

При цьому Онищенко також обурився тим, що суд, на його думку, не слухав свідчення Глібова. Прес-секретар Оболонського райсуду столиці Інна Свинаренко заявила РБК-Україна, що в суді Глібова ображав саме Онищенко. Саме це могло підштовхнути Глібова до спроби відрізати собі вухо, припустила вона. "Під час допиту командир роти неодноразово ображав його, принижував його честь і гідність. Оскільки, на думку Онищенко, Глєбов неправильно відповідав на поставлені питання. Тому ми можемо припустити, що саме приниження Глібова стало причиною його агресивної поведінки в СІЗО", - сказала Свинаренко.

В коментарі РБК-Україна адвокат обвинувачених Володимир Якимів назвав "маячнею" інформацію про те, що Онищенко ображав Глібова. За словами захисника, суд неуважно слухав Глібова, хоча той максимально точно давав свідчення. Коли це стало помітно, інші екс-бійці просили Глібова виступати скорочено. "Максим заперечив і сказав: "Хлопці, зачекайте. Я вважаю, що потрібно розповісти все повністю. Тому що дуже багато ходить чуток про те, що ми не воювали. Я хочу все це розповісти, щоб суд нарешті зрозумів і відчув у цьому, а суд не хоче слухати". Тобто, йому сказали: добре. Потім вони мовчали і слухали, які він давав свідчення", – зазначив адвокат підсудних.

На нештатну ситуацію в СІЗО правоохоронці відреагували не тільки всередині ізолятора, але і за його межами. Поліція одразу заблокувала під'їзди до Лук'янівського СІЗО. Як згодом пояснили в прес-службі Головного управління Нацполиции р. Києва, співробітники правоохоронних органів намагалися запобігти будь-які провокації і конфлікти. Було почато виробництво по 1 ч. ст. 342 Кримінального кодексу ("Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві"). І тепер Глібову може загрожувати тюремний термін до трьох років.

Ситуація - жесть

Яким чином обвинувачений «торнадовец» отримав заточку, з допомогою якої зміг практично відрізати собі вухо, невідомо. "Це розподільний відділення, в якому можна обшукати ув'язнених, які прибули із засідань суду. Я так думаю, що під час судового засідання або після нього він якимось чином отримав цей гострий предмет", - заявив Денис Чернишов. Чиновник також повідомив, що за час його роботи протягом останніх трьох місяців про факти неадекватного поведінки бійців "Торнадо" в СІЗО йому невідомо.

В Оболонському райсуді відкинули припущення про те, що заточка могла бути передана Глібову в суді, наприклад, одним з його працівників. «Коли всі вони (підсудні, - ред.) заведені, представники конвойної служби знаходяться недалеко від них у залі засідання, в коридорі і на вулиці. Тільки тоді приходить склад суду. Тобто, заходить суду і секретар, прокурори, адвокати. А потім таким же чином, коли закінчується судове засідання, суд залишає зал, секретар покидає зал, прокурори, адвокати, а вже потім конвойна служба займається вивезенням», - пояснила прес-секретар суду Інна Свинаренко.

За словами адвоката Володимира Якимова, Максим Глєбов хотів відрізати собі вухо не заточкою, а шматком жерсті. Як каже Якимів, її "Ахіллес" вирішив використовувати після того, як поліцейські в боксах почали його провокувати і словесно принижувати підзахисних. Як стверджує адвокат, у бік Глібова прозвучала фраза від співробітників СІЗО, що він навіть біль терпіти не може. "Там кімната була, він забігає в цю кімнату. І там стілець, оббитий бляхою. Він відриває невеликий шматок, вибігає і каже: «Я не можу терпіти біль?». І починає вже в шоковому стані сам різати собі вухо", – переказує адвокат слова підзахисних після зустрічі з ними у СІЗО.

Наступне судове засідання по справі «торнадовцев» призначено на 17 січня. На ньому планують допитати колишнього командира батальйону Руслана Онищенко та його заступника Миколи Цукура. Поки невідомо, чи будуть їх допитувати окремо від інших обвинувачених. У той же час суд вже задовольнив клопотання щодо утримання підсудних у різних СІЗО.