Що відбувалося за лаштунками з'їзду БПП
Президентська партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність" - найзагадковіший учасник майбутніх місцевих виборів.
Вона, єдина з серйозних політсил, досі не оприлюднила своїх кандидатів у мери - за винятком Києва, де в градоначальники офіційно йде Віталій Кличко. Публічно не оголошені і керівники регіональних штабів, а також перші номери списків на вибори до облради.
Очікувалося, що соратники Президента відкриють свої карти на черговому, третьому за рахунком етапі XII з'їзду, який відбувся у середу, 16 вересня. РБК-Україна вирушило на з'їзд БПП, щоб з'ясувати, хто поведе її на вибори, наскільки політсила готова, і як почуваються у партії Президента соратники Кличка.
Ігор та його команда
На відміну від попереднього етапу з'їзду, де БПП оголосила про об'єднання з УДАРом, вчора на зборах соратників Порошенка було малолюдно. У просторому залі "Мистецького арсеналу" зібралося понад 200 осіб.
Якщо б не логотипи партії Президента, можна було б подумати, що тут проходить з'їзд якої-небудь з дрібних регіональних політсил.
"Ми запрошували губернаторів і нардепів, але багато хто не зміг приїхати, тому що працюють ", - виправдовувався Ігор Кононенко, друг Президента і перший заступник голови фракції БПП. У підсумку на з'їзд прийшли лише три губернатори: Георгій Тука (Луганська обл.), Геннадій Москаль (Закарпатська обл.) і Михайло Саакашвілі (Одеська обл.).
До речі, на вибори партія Президента йде під звичним логотипом БПП. Жодної згадки про присутність в її лавах соратників Кличка немає. Хоча напередодні об'єднання один з найближчих соратників мера Києва Павло Рябікін говорив РБК-Україна, що після злиття єдина партія буде називатися УДАР БПП.
"Ми просто технічно не можемо змінити назву, до виборів менше двох місяців, у нас 500 парторганізацій, які в такому разі треба буде перейменувати", - пояснив нардеп Сергій Березенко.
Крім того, як пізніше відкрив журналістам Юрій Луценко, УДАРу по країні відходить не 30% місць у списках, як планувалося раніше, а всього 25%. Отже після долучення до переговорів "Народного фронту", УДАРу довелося трохи посунутися.
"З УДАРом це 50 на 50 Київ та Львів, і 25 на 75 в інших областях. Чесно кажучи, це умовні величини, бо десь ударівці мають більше яскравих кандидатів, десь менше. Те саме ми запропонували "Народному фронту", тобто десь до чверті кандидатів в областях, де вони можуть їх дати - яскравих, професійних і популярних серед людей ", - сказав Луценко.
Головною новиною з'їзду стало те, що виборчий штаб БПП на виборах очолить Ігор Кононенко. У такій ролі він виступає вперше - на президентських і парламентських виборах 2014 р. керував штабом партії Віталій Ковальчук. У чому ж причина такої заміни?
"Ковальчук - перший заступник глави Адміністрації Президента, якби штаб очолював він, це можна було б розцінити як застосування адміністративного ресурсу", - пояснив Березенко, нагадавши, що дві попередні кампанії Ковальчук проводив у статусі не чиновника, а народного депутата.
Втім, у неформальних бесідах учасники з'їзду розповідали іншу історію. Мовляв, Ковальчук і в цей раз був не проти очолити штаб, і навіть щосили вів підготовчу роботу, але після об'єднання з УДАРом ситуація змінилася. Проти кандидатури Ковальчука виступив Віталій Кличко, який офіційно очолив партію БПП.
У Кличка з Ковальчуком давній конфлікт. З 2012 р. Ковальчук був правою рукою Кличка в Ударі, але практично відразу ж після Революції гідності вони жорстко посварилися.
Через що саме сталася сварка - точно не відомо. За однією з версій, Віталій Ковальчук продав частину посад, які при формуванні першого Кабміну Яценюка відходили до УДАРу, за спиною у Віталія Кличка. За іншою, він просто вчасно зрозумів, що Кличко не стане Президентом, і своєчасно перейшов в команду Порошенко, яка завжди страждала від дефіциту кадрів. Як би те не було, але на знамениту "зустріч у Відні" Ковальчук відправився вже як соратник Порошенка.
Після об'єднання Удару і БПП колишні соратники знову опинилися в одній фракції.
"Кличко жорстко вимагав, щоб Ковальчука прибрали з посади голови штабу. Суперечки з цього питання тривали практично до дня з'їзду, але в підсумку Президент доручив цю роботу Кононенку", - розповів РБК-Україна співрозмовник в керівництві штабу БПП.
Хто ж буде допомагати другу Президента вести виборчу кампанію? Офіційно свою команду він не представляв. У коментарі РБК-Україна Кононенко повідомив, що не планує створювати технічний штаб, а замість цього буде залучати до роботи секретаріат партії БПП, який очолює Максим Саврасов. Зазначимо, ця структура налічує близько 50 осіб.
Брати участь у керівництві кампанії будуть і нові особи. Зокрема, близька соратниця голови РНБО Олександра Турчинова Вікторія Сюмар (нардеп фракції "Народний фронт").
"Вона буде відповідати за ті напрямки, якими вміє займатися, - ЗМІ, комунікації і частково політтехнології", - розповів Кононенко. За його словами допомагати Сюмар буде "медійна команда" БПП - нардепи Ірина Фриз і Олена Мотузко (обидві - БПП).
А ось давні соратники Порошенко, які багато років працювали над медійним та ідеологічними напрямками його кампаній - Юрій Стець та Ігор Гринів - за словами Кононенка і Березенка, в нинішній кампанії активної участі приймати не будуть.
"Стець повністю поглинений роботою в Міністерстві інформаційної політики, як і його заступник Артем Біденко", - зазначив Березенко. А Гринів, за словами Кононенка, "втомився", і буде залучатися максимум в ролі радника.
"Гринів до сих пір впливовий, але від роботи з виборів він фактично самоусунувся. Може, він ображений за те, що його зробили "крайнім" за результат БПП на парламентських виборах, де він був одним з ключових технологів", - заявив співрозмовник РБК-Україна в керівництві БПП.
Що стосується інших напрямків роботи штабу, то Кононенко розповідає, що за юридичний супровід буде відповідати давній соратник Кличка Сергій Алєксєєв, а роботу в "полях" буде курирувати Сергій Березенко.
Розтягнуте об'єднання
Присутність Сюмар в штабі БПП не випадкова. Фактично - це перший "дзвінок" майбутнього об'єднання партій БПП і "Народний фронт". Про те, що представники НФ отримали до чверті місць у виборчих списках партії Порошенка, зі сцени з'їзду офіційно заявив голова політради БПП Юрій Луценко.
При цьому на з'їзді була присутня Вікторія Сюмар, а також голова фракції НФ Максим Бурбак та Олена Ледовських, яка в "Народному фронті" відповідає за підбір кадрів. Правда, на заході вони були в статусі гостей. Бурбак тримався трохи оддалік від своїх колег з БПП і спілкувався в основному з Березенком.
"Ми заявили, що не йдемо на вибори. Але ми з БПП спільно підтримуємо кандидатів у місцеві ради", - окреслив рамки співпраці двох партій Максим Бурбак.
За його словами, питання про об'єднання НФ з БПП в одну партію буде вирішуватися на з'їзді "фронтовиків", який пройде вже після місцевих виборів. Бурбак також зазначив, що питання переформатування Кабміну, швидше за все, теж буде відкладено до закінчення виборчої кампанії.
Те, що партію Президента очолює Віталій Кличко, на з'їзді майже не відчувалося. Модератором заходу традиційно був Юрій Луценко. Мер Києва вийшов на сцену лише один раз і коротко розповів про те, як важливо об'єднається у непростий для країни час.
Головною зіркою дня став Михайло Саакашвілі. Його виступ делегати тричі переривали оплесками. Губернатор Одеської області хвалив український народ і лаяв олігархів, які заважають цьому народові добре жити, а от на адресу прем'єра Арсенія Яценюка, якого він жорстко критикував тиждень тому, не вимовив ні слова.
Зазначимо, днями Саакашвілі на своїй сторінці в Facebook спростував інформацію РБК-Україна про те, що він перестав критикувати главу Кабміну на вимогу Президента, але альтернативного пояснення не запропонував.
Примітно, що ще до з'їзду Саакашвілі заявив, що не прийняв пропозицію очолити виборчий список БПП в Одеську облраду. При цьому співрозмовники РБК-Україна в Адміністрації Президента розповіли, що команда Порошенка всерйоз розраховувала на допомогу Саакашвілі, на Банковій навіть провели заміри рейтингу одеського губернатора, які показали, що його поява на чолі списку принесла б партії +6% голосів виборців.
На будь-який смак
На місцеві вибори БПП йде під гаслом "Захисти країну! Збережи свій дім!" - це перший результат роботи Вікторії Сюмар. Нагадаємо, девізи на президентські і парламентські вибори "Час об'єднуватися!" і "Жити по-новому!" розробив Ігор Гринів.
Основні меседжі, на які буде робити ставку штаб, можна було прослідкувати за виступами спікерів з'їзду. По-перше, команда Президента чітко визначила, "хто винен" - це олігархи, про яких багато говорив Саакашвілі.
Є у соратників Порошенко відповідь і на питання "що робити?" - боротися з корупцією і проводити реформи. Символ на цій стезі - все той же Саакашвілі, який називає себе частиною команди Президента. При цьому головною реформою призначена децентралізація, про яку також довго говорили з'їзді, що логічно, адже вибори місцеві.
Цікаво, що вплив "Народного фронту" на партію Президента вже почало відчуватися - на з'їзді президентської партії вперше були присутні люди в камуфляжі, а зі сцени перед делегатами виступав Андрій Янченко, комбат 25-го батальйону тероборони "Київська Русь".
До старту виборів команді Порошенка залишилося зробити ключовий крок: назвати людей, які будуть проводити реформи, впроваджувати децентралізацію, боротися з олігархами і корупцією - тобто, кандидатів від БПП. Але зробити це партія президента планує вже на наступному, четвертому етапі тривалого XII з'їзду. Час його проведення поки що невідомий.