Екс-регіонал Ігор Дятлов ризикує втратити підгодований мажоритарний округ в Миколаєві. Таким буде невтішний підсумок його керівництва фракцією "Опоблоку" у міській раді. Для нього це стане ще одним ударом після програшу виборів міського голови.
До походу до міськради Миколаєва Ігор Дятлов очолював обласну раду. Він був типовим опоблоківцем і прихильником "русской весны". У розпал подій Революції гідності він навіть виступив із зверненням до жителів області. У ньому він довгі п'ять хвилин розповідав проросійські міфи про автобуси, повні сторонніх чужинців.
Традиційний для тих часів текст про "групи різних людей з інших міст, метою яких є захопити адміністративні будівлі", про необхідність захистити "спокій і стабільність", загрози "масових заворушень" та емоційні порівняння з нацистами часів війни.
На щастя "русской весны" тоді не сталося і в Миколаєві. Звернення тихенько зняли з сайту облради, Ігор Дятлов швидко зорієнтувався і вже навесні кричав у мікрофон "Банду геть!". Від крісла голови облради він відмовився, що дозволило йому частково реабілітуватися.
Як зазначають місцеві ЗМІ, до початку виборів до міської ради Миколаєва та міського голови йому вже встигли пробачити проросійські слова.
Дятлов і місцевий "Опоблок" непогано конвертували коротку пам'ять електорату. Колишні регіонали взяли 26 мандатів у міській раді з 56. Сам Дятлов висувався в мери і навіть вийшов у другий тур. Але стати міським головою у нього не склалося.
Новообраний мер - Олександр Сенкевич від "Самопомочі" отримав від "Опоблока" по повній. Їх фракція у місцевій раді за допомогою декількох депутатів від інших партій блокувала всі ініціативи нового мера і в місті запахло достроковими виборами.
Результатом став своєрідний комунальний компроміс між мером та Ігорем Дятловим. Регіоналам вдалося вибити собі кормову базу. Домовленості складалися з двох частин. Перша частина пакета стосувалася посад. Так, заступником мера з питань енергоефективності став найближчий соратник Ігоря Дятлова - Олександр Омельчук, а на посаду керівника адміністрації Інгульського району була призначена депутат від "Опозиційного блоку" Світлана Гладун. Заступником найбільшого ЖЕКу цього ж району став Артем Грозов - також депутат від "Опозиційного блоку". Ще одному регіоналу В'ячеславу Янкову, директору комунального підприємства "Дорога", був продовжений контракт.
Другою частиною домовленостей стали гроші з міського бюджету, які повинні були направлятися на проекти, які курирують місцевим "Опоблоком". Як повідомляють ЗМІ, в рамках однієї з кримінальних справ слідством було вилучено і заарештовано документ-звернення голови фракції "Опозиційний блок" Ігоря Дятлова до мера Олександра Сенкевича з переліком об'єктів по головних розпорядниках коштів на суму майже 120 мільйонів гривень.
Щоправда, фінансування даних проектів проводилося профільними департаментами міськради та адміністраціями районів. Тому підряди на поточний ремонт роздавав хто завгодно - департамент ЖКГ або адміністрації, але тільки не ЖЕКи.
Таким чином, Ігор Дятлов розставив своїх людей на грошові потоки і як керівник громадської організації "Теплий дім" отримав ресурс міського бюджету на підгортання мажоритарного округу №128, за яким збирався обратися в 2019 році в народні депутати.
Перший постріл у бік миколаївських регіоналів пролунав у серпні 2017 року. Генпрокуратура спільно з СБУ в один день провела в Миколаєві близько 90 обшуків по так званій справі Михайла Титова, більш відомого в ЗМІ як "Мультик".
Як повідомила прокуратура Миколаївської області, вони проводилися в рамках кримінальних проваджень, спрямованих на протидію злочинності у сфері заволодіння бюджетними коштами, вимагання, рейдерства, погрозі вбивством та інших тяжких злочинів. Заходи проводяться прокуратурою, Службою безпеки та Нацполіцією в області. Також до проведення заходів залучені спецпідрозділи "Альфа" і "КОРД" і правоохоронці з інших областей.
За словами генпрокурора Юрія Луценка, розслідувалася діяльність "злочинної організації, яка впродовж 2008-2017 років займалася погрозами вбивством, позбавленням волі людей, рекетом, рейдерством, викраденнями, привласненням майна державних коштів. При цьому члени ОЗГ встановили контроль за діяльністю політичних партій і впливом на прийняття рішень посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування".
Головною політсилою, що фігурувала у справі Мультика", був "Оппоблок". Слідство розглядає екс-регіонала Ігоря Дятлова як учасника злочинного угруповання Михайла Титова. Жовтневий райсуд міста Маріуполя дав дозвіл на обшук у будинку Ігоря Дятлова в Миколаєві. У документі вказується, що Ігор Дятлов причетний до скоєння ряду злочинів, які інкримінують безпосередньо Михайлу Тітову - вимагання, викрадення автомобілів, викрадення людей, зберігання наркотиків, шахрайство, створення злочинної організації і так далі.
Слідство вважало, що члени злочинної організації Михайла Титова використовували будинок Дятлова як прикриття. Слідчі стверджували, що в ньому проходили їх зборів, знаходяться документи, які підтверджують злочинну діяльність Михайла Титова, а також можуть знаходитися зброя, гроші, отримані в результаті незаконної діяльності та інші докази злочинної діяльності організації.
Ігорю Дятлову довелося захворіти і полетіти в Ізраїль, де він нібито зробив операцію і проходив тривалий курс реабілітації.
Другий постріл у амбіції Ігоря Дятлова пролунав у січні 2018 року. Тоді був затриманий депутат Миколаївської міської ради, заступник голови фракції "Опозиційного блоку" Ігор Копійка. Причому на дачі хабара співробітнику прокуратури в розмірі 250 тис. гривень. Так само в рамках цього розслідування були затримані син Копійки - Микола, помічник депутата Дмитро Рябець, директор фірми "ПІК "МГБ" Вадим Фолтин, підприємець Олег Тоболин. Так само пройшли обшуки в департаменті ЖКГ та вдома у директора департаменту Андрія Палько.
Як можна судити з визначення суду, слідство вважає, що заступник фракції "Опозиційний блок" Ігор Копійка створив угрупування і став посередником між підрядником і замовником (Департамент ЖКГ, Управління освіти і т. д.). У звинуваченнях слідчого звучить інформація, що підрядник штучно завищував ціну за виконання робіт, тим самим набуваючи надмірну вигоду, яку ділив потім з депутатом.
Затятими захисниками підозрюваного стала практично вся фракція "Опоблоку" у Миколаївській міськраді. І тому є вагомі причини. "Справа Копійки" має пряме відношення до Ігоря Дятлова.
Як з'ясувалося, особи компанії "ПІК "МГБ", ФОП Фолтин, ФОП Тоболин та ФОП Карлюка сиділи на підрядах депутатів екс-регіоналів. Їх "клієнтами" були Лариса Веселовська, Володимир Євтушенко, Андрій Яковлєв, Олег Солтис, Світлана Ласурия, Ігор Копійка і ще один фігурант справи, депутат від "Самопомочі" Олександр Рєпін.
Сумарно ці підприємці і компанії отримали підряди кілька мільйонів гривень на ремонти та реконструкції комунальних об'єктів і житлових будівель. ЗМІ вдалося з'ясувати, що всі ці підрядники пов'язані між собою. Кожного з них об'єднують або номера телефонів, або адреси електронної пошти. З якоїсь невідомої причини вони періодично з'являються на об'єктах один одного, де були не раз помічені свідками.
Фіктивність фірм-підрядників підтвердила і прокуратура, оскільки під час допитів підозрюваних було встановлено, що жоден з них не має ні офісу, ні потужностей, ні робітників. Отже, і виконувати які-небудь роботи фірми-фантоми не можуть.
Справи Ігоря Дятлова ще більше посилилися влітку поточного року. Тоді на конкурсі керуючих компаній на обслуговування багатоквартирних будинків у Інгульському і Корабельному районах Миколаїва та мікрорайоні Соляні виграла компанія "Місто для людей - Миколаїв". Це як раз території того самого 128 виборчого округу, який грів бюджетними грошима Ігор Дятлов.
І хоча нова обслуговуюча компанія заявила більш високі тариф з квадратного метра, вона виграла конкурс законно. Відразу після оголошення його результатів місцеві регіонали на чолі з Ігорем Дятловим розпочали відкриту війну проти переможця. Вони лякають мешканців міста завищеним тарифом, фіктивністю фірм, приписують "Місту для людей" навіть литовську прописку.
Насправді ж, це нова компанія, зареєстрована в червні поточного року, всього за три тижні до конкурсу. Її кінцевим бенефіціарним власником є Руслан Крамаренко, екс-заступник глави Київської міськадміністрації. В реєстрі нараховується ще 12 компаній з співзвучними назвами "Місто для людей" (Київ, Маріуполь, Миколаїв, Енергодар), а також компанії з назвами житлових комплексів у Києві (Французький квартал, Повітрофлотський). Крамаренко вважається найближчим соратником екс-мера Києва Олександра Попова. Не виключено, що це їх системний бізнес, яким вони зайнялися напередодні реформи ЖЕКів. У судовому реєстрі на компанію "Місто для людей - Миколаїв" числиться лише один адміністративний процес, який і стосується проведення конкурсу. Тому Ігор Дятлов та його соратники зараз перед обличчям дуже реальної перспективи втрати всіх передвиборних козирів і швидкого вигнання з міської влади.
Зараз перед Ігорем Дятловим малюється невтішна перспектива програти все, в тому числі, майбутні вибори до парламенту. "Справа Мультика" все так само висить над Дятловим дамокловим мечем. Обшуки, які пройшли у будинку колишнього регіонала в будинку за бажанням Генпрокуратури можуть розкрити багато цікавого і про самого лідера "Опоблоку" і його можливих спільників. Для цього йому досить просто висунутися в цьому окрузі.
З іншого боку, його технічно віджали від кормової бази - комунальні підприємства, очолювані його однопартійцями, ризикують дуже швидко втратити у вазі. І що найголовніше - будуть відсунуті від фінансових потоків ЖКГ. "Теплий дім" Ігоря Дятлова може охолонути вже цієї зими.
Без доступу до грошей міського бюджету йому не буде з чим вийти до виборця наступної весни. В його активі залишаться лише заарештовані однопартійці та можливі зв'язки з організованою злочинністю, родом з 90-х років. В такому розкладі, біографія Ігоря Дятлова може стати хрестоматією для регіональних лідерів-невдах, які за пару років розгубили весь свій вплив, розслабившись на стабільному потоці коштів з місцевих бюджетів.