Президент США Барак Обама знову закликав республіканців і демократів у конгресі США уникнути секвестру державного бюджету.
Президент США Барак Обама знову закликав республіканців і демократів у конгресі США уникнути секвестру державного бюджету, повідомляє Associated Press.
"Якщо обидві сторони погодяться піти на компроміс, секвестру можна буде уникнути", - зазначив Президент у своєму зверненні до губернаторів штатів. Говорячи про необхідність уникнути секвестру, Обама зауважив, що вже можливість його настання "створює атмосферу невпевненості на ринку, що вже зараз позначається на економіці країни". "А якщо секвестр таки настане, то його вплив на економіку буде дуже глибоким і серйозним", - уклав Обама.
У тому випадку, якщо демократам і республіканцям в конгресі не вдасться домовитися про альтернативні варіанти скорочення бюджетних видатків, 1 березня ц.р. автоматично буде задіяна програма економії 85 млрд дол. Всього, в разі секвестру, за період з 2013 р. по 2022 р. планується заощадити до 1,2 трлн дол.
Читайте також: Обама закликав відкласти автоматичне скорочення держвидатків
Раніше Обама заявляв, що Конгрес може запобігти автоматичному набуттю чинності секвестру бюджету США 1 березня 2013 р. "У тому випадку, якщо секвестр станеться, він серйозно уповільнить зростання економіки США, а це, в свою чергу, призведе до сповільнення зростання світової економіки. Однак секвестр не означає автоматичного краху - ні для США, ні для всього світу", - сказав Обама.
Проблема скорочення витрат бюджету є частиною більш глобальної проблеми "фіскального обриву" в США - одночасного скорочення витрат і підвищення податків. На початку січня 2013 р. компромісом адміністрації Президента-демократа Обами і республіканців у конгресі "фіскальний обрив" був тимчасово відкладений до початку березня.
Відкласти автоматичне скорочення бюджетних видатків Обама просив у республіканській партії в четвер, 22 лютого. У своєму виступі глава держави закликав республіканців схвалити підвищення податків і скорочення витрат на загальну суму в 110 млрд дол і розробити новий, більш помірний план скорочення витрат, ніж той, що передбачений в якості автоматичного секвестру.
Читайте також: Секвестру бюджету США можна уникнути, - Обама
За оцінками Бюджетного бюро Конгресу, автоматичне скорочення витрат призведе до уповільнення економічного зростання і перешкодить створенню приблизно 750 тис. робочих місць. Очікувалося, що відповідь на заклик Президента США послідує 25 лютого, коли Конгрес повернеться з канікул. Поки її не було, але раніше спікер Палати представників Конгресу США Джон Бейнер заявляв, що план, запропонований Президентом США Бараком Обамою щодо секвестування бюджету, не "пройде" через Конгрес.
Обама запропонував подолати проблему "фіскального обриву" шляхом збільшення доходів до бюджету за рахунок закриття податкових лазівок та обмеження податкових відрахувань. Крім цього Президент запропонував значно скоротити витрати Пентагону. Однак Бейнер відреагував на цю заяву, висловивши впевненість, що американці не підтримують заміну реального скорочення витрат новими підвищеннями податків.
Бейнер також нагадав, що Обама першим запропонував ідею секвестру і наполіг на її закріпленні в законі.
Раніше республіканці і демократи змогли уникнути "фіскального обриву", але бюджетні проблеми США далекі від вирішення. На те, щоб розібратися зі стелею держборгу залишилося всього кілька днів. Представники Республіканської і Демократичної партій на самому початку нового року все ж зуміли утвердити в обох палатах Конгресу законопроект, який рятує США від "фіскального обриву". Документ був тут же підписаний Бараком Обамою, який узаконив на постійній основі податкові пільги часів Президента Буша-молодшого і підвищення ставки прибуткового податку для найбагатших родин країни.
Читайте також: До кінця зими США повинні розібратися зі стелею держборгу, щоб уникнути краху економіки
Незважаючи на те, що прості громадяни вважають Обаму переможцем у суперечці з опонентами (в цьому впевнені 57% респондентів опитування Pew Research Cente), демократам також довелося серйозно поступитися. Так, підвищення податку торкнулося лише тих, хто заробляє більше 400 тис. дол на рік (або 450 тис. дол на сім'ю), замість запланованих раніше 250 тис. і 300 тис. дол відповідно. Такі громадяни тепер будуть виплачувати у вигляді податку не 35%, а 39,6% доходу.
Зазначимо, профіцит федерального бюджету США в січні 2013 р. склав 3 млрд дол проти дефіциту в 27,4 млрд дол в січні 2012 р. Останній раз профіцит федерального бюджету США був зафіксований у січні 2008 р. І ось через 5 років бюджет знову був виконаний з профіцитом. Аналітики прогнозували, що дефіцит бюджету США в січні 2013 р. складе 2 млрд дол.