ua en ru

До кінця зими США мають розібратися зі стелею держборгу, щоб уникнути краху економіки

Автор: RBC.UA
Республіканці і демократи змогли уникнути "фіскального обриву", але бюджетні проблеми США далекі від вирішення. Слідом за затяжними переговорами про збільшення податків на Конгрес і Президента чекають баталії з приводу підвищення максимального рівня запозичень і додаткового скорочення державних витрат. При цьому розібратися зі стелею держборгу необхідно вже до кінця зими.

Республіканці і демократи змогли уникнути "фіскального обриву", але бюджетні проблеми США далекі від вирішення. Слідом за затяжними переговорами про збільшення податків на Конгрес і Президента чекають баталії з приводу підвищення максимального рівня запозичень і додаткового скорочення державних витрат. При цьому розібратися зі стелею держборгу необхідно вже до кінця зими.

Представники Республіканської і Демократичної партій на самому початку нового року все ж зуміли утвердити в обох палатах конгресу законопроект, який рятує США від "фіскального обриву". Документ був тут же підписаний Бараком Обамою, який узаконив на постійній основі податкові пільги часів Президента Буша-молодшого і підвищення ставки прибуткового податку для найбагатших родин країни.

Читайте також: Рейтинг США може бути знижений, незважаючи на досягнутий компроміс по "фіскальному обриву", - Moody's

Незважаючи на те, що прості громадяни вважають Обаму переможцем у суперечці з опонентами (в цьому впевнені 57% респондентів опитування Pew Research Cente), демократам також довелося серйозно поступитися. Так, підвищення податку торкнулося лише тих, хто заробляє більше 400 тис. дол на рік (або 450 тис. дол на сім'ю), замість запланованих раніше 250 тис. і 300 тис. дол відповідно. Такі громадяни тепер будуть виплачувати у вигляді податку не 35%, а 39,6% доходу.

Щоправда, з середньою зарплатою по США приблизно в 50 тис. дол це підвищення торкнеться лише 0,6% платників податків і принесе в скарбницю 600 млрд дол протягом десяти років. Як не дивно, основне навантаження лягло на найбільш незахищені верстви населення - через автоматичного підвищення податку на заробітну плату американці з доходом 30 тис. дол на рік будуть щомісяця втрачатиме додаткові 50 дол Одне це підвищення, впевнені фахівці IHS Global Insight, з'їсть 0,4% економічного зростання США в 2013 р.

Аналітики називають законопроект великим кроком вперед, проте попереджають, що запеклі податкові спори в конгресі незабаром відновляться. "Угода залишила багато важливих питань без відповіді. В ній нічого не говориться про скорочення певних державних витрат, що стане причиною секвестрування бюджету. Законопроект лише відстрочив цей момент на два місяці, давши республіканцям і демократам час на переговори. Однак найбільшу небезпеку представляє дідлайн по підвищенню максимального рівня держборгу", - упевнений головний американський економіст IHS Global Insight Найджел Гоулт.

Читайте також: Барак Обама підписав закон про заходи із запобігання "фіскальному обриву"

На відміну від секвестрування бюджету, коли скорочення витрат розтягується на весь рік, перевищення допустимого обсягу держборгу (16,394 трлн дол), очікуване вже в березні, призведе до різкого одномоментного зниження фінансування багатьох держрограм. "Останній раз стеля запозичень піднімалася в 2011 році, і в цей раз суперечки навколо цієї теми будуть куди більш запеклими. Більше того, існує ймовірність, що сторони так і не встигнуть укласти угоду. Це негативно вплине на здатність уряду оплачувати роботу контрактників, повертати податки і фінансувати різні соціальні програми", - вважає аналітик Goldman Sachs Алек Філіпс. Подібний розвиток подій здатний поставити хрест на економічному зростанні США в поточному році. Правда, така нестача коштів зовсім не загрожує кредиторам Америки - на догоду репутації надійного позичальника Вашингтон зробить платежі з обслуговування держборгу пріоритетними в порівнянні із зобов'язаннями перед власними громадянами.

Нагадаємо, Президент США Барак Обама підписав закон про заходи, що запобігають "фіскальний обрив" 3 січня 2013 р. Закон передбачає, що ставки прибуткового податку залишаться колишніми для більшості працюючих американців: тимчасові податкові пільги, введені під час президентства Джорджа Буша-молодшого в 2001 - 2003 рр.., стають постійними. Крім того, законодавці домовилися, що не будуть продовжені і тимчасові пільги з оподаткування заробітних плат, що діють з 2011 р. В результаті 77% американських домогосподарств зіткнуться зі збільшенням податкових виплат, проте не з таким значним, як якщо б минули відразу всі податкові пільги.

Загроза "фіскального обриву" припускала одночасне автоматичне підвищення податків і скорочення держвидатків з 1 січня 2013 р. у разі відсутності компромісних заходів по скороченню бюджетного дефіциту. Більшість економістів сходилися на тому, що наступ "фіскального обриву" призведе до повторної рецесії економіки США.