У Порошенка немає альтернативи Луценку на посаді голови фракції БПП в Раді
Хто голова у парламентській фракції "Блоку Петра Порошенка" (БПП)? Відповідь на це питання зависла після того, як Юрій Луценко у п'ятницю написав заяву про відставку.
Сам Юрій Луценко розповів РБК-Україна, що до найближчого засідання фракції в.о. голови фракції є його перший заступник Ігор Кононенко. Луценко підкреслив, що він лише юридично залишається головою фракції. Наприклад, Луценко 7 липня не брав участь у засіданні ради коаліції.
Ігор Кононенко емоційно заперечив, що він зараз очолює фракцію. "Головою фракції є Юрій Віталійович Луценко", - заявив РБК-Україна політик.
Втім, коментувати власну відставку Луценко відмовляється до найближчого засідання фракції БПП, яке заплановано на понеділок, 13 липня. Водночас, Луценко не відповів на запитання, чим займатиметься після відставки, якщо вона відбудеться.
Причини відставки
Причиною відставки Юрія Луценка називають голосування за законопроект №1558-1 про валютні кредити, яке відбулося пізно ввечері 2 липня. Тоді протестувальники оточили будинок парламенту з усіх сторін, перекрили виходи і відмовлялися випускати депутатів, доки Рада не прийме законопроект.
229 нардепів проголосували за законопроект. Але вже після голосування вісім депутатів написали заяви з проханням не зараховувати їх голоси. Нардеп від БПП Сергій Лещенко зареєстрував постанову про переголосування закону, оскільки, на його думку, мав місце факт не персонального голосування деяких депутатів.
Після голосування пізно ввечері спочатку пройшло засідання фракції БПП, а потім Луценко та Кононенко зустрілися з Президентом Петром Порошенком.
"На фракції був розбір польотів. Луценко вів себе дуже емоційно. Особливо незадоволений він був перебігом обговорення закону про прокуратуру, по якому він доповідав, а наші ж депутати, особливо Віктор Пинзеник постійно сперечались з ним. Ну, і остаточною крапкою стало голосування за закон 1558-1", - розповів РБК-Україна один з нардепів від БПП.
За його словами керівникам фракції довелось навіть дзвонити меру Києва Віталію Кличко і просити вплинути на депутатів від "УДАРу", які входять до фракції БПП.
Про свою відставку Луценко повідомив пізно вночі - після зустрічі з Порошенко. На наступний день Луценко не з'явився у Раді і не відповідав на телефонні дзвінки.
Цікаво, що ні Луценко, ані Кононенко за закон про валютні кредити не голосували. А спікер Володимир Гройсман відзначився голосом "за".
За інформацією РБК-Україна, загалом закон про реструктуризацію валютних кредитів мав бути проваленим. Саме тому Гройсман і поставив його на голосування. Але, за словами джерел у парламенті, наприклад, фракція "Самопомочі" дала голоси, щоб її "колеги по коаліції не звинувачували у провалі закону", пояснили РБК-Україна джерела у двох фракціях.
"Ви ж бачили вираз обличчя Гройсмана, коли на табло висвітилось 229 голосів? Він був не повністю розгублений", - з іронією сказав РБК-Україна нардеп від "Самопомічі".
Втім, цим голосуванням депутати дуже підставили Президента. Бо, якщо документ не буде переголосовано, Порошенко його ветує. І це не додасть голові держави і його партії "Солідарність" популярності у виборців на наступних місцевих виборах.
"Луценко не сподобалось, що він більше всіх отримав "на горіхи" від Порошенка, хоча фракція дала найменше голосів у підтримку закону, якщо брати відсоткове співвідношення між фракціями", - розповів ще один нардеп від БПП.
Розглянути питання відставки Луценка в БПП планували цього тижня напередодні позачергово засідання Ради. Однак воно не відбулось, і фракцію БПП вирішили зібрати вже в наступний понеділок.
Організаційні проблеми
До керівництва фракції у Президента давно назріли питання. Луценко з Кононенком не можуть похвалитись, щоб фракція збиралась у Раді в повному складі.
Зараз у БПП 144 депутатів. Однак, навіть у голосуваннях по принциповим питанням для голови держави голосують 110-120 депутатів.
"Розумієте, у нас є група депутатів-бізнесменів, які думали, що в парламент можна буде не ходити. Як це було у попередніх скликаннях. Заставити їх працювати дуже важко", - жалівся місяць тому РБК-Україна Кононенко.
Наприкінці травня Порошенко підняв питання дисципліни на зустрічі з фракцією. Тоді депутати розповідали, що Кононенко та Луценко підготували список прогульників, яких публічно відчитував глава держави. Проте суттєвого результату такі міри не дали.
До того ж, навіть нардепам від БПП не до кінця зрозуміло, як саме розподілені обов'язки між Кононенко та Луценко.
"Ще на першій зустрічі з фракцією, одразу після виборів, Порошенко сказав нам, що зі всіма питаннями, які у нас виникають до нього, ми можемо звертатись до Кононенка. Бачили б ви, який вираз обличчя при цьому був у Луценка", - згадав один з нардепів від БПП.
Також депутати переконують, що саме Кононенко доплачує частині депутатів зарплатню з власної кишені. "Кононенко платить зарплатню і Луценко, і одного разу весною навіть оштрафував його, коли той з дружиною на три тижні літав на Маврікій", - стверджує співрозмовник РБК-Україна у фракції БПП.
Загалом зараз у фракції БПП фактично тривладдя. Окрім Луценка та Кононенка останнім часом суттєвого впливу на депутатів добився спікер Володимир Гройсман.
Неформально від його імені з колегами по фракції спілкується Геннадій Ткачук. З ним Гройсман знайомий з часів свого мерства у Вінниці, бо тоді Ткачук був депутатом міської ради.
До парламенту Ткачук пройшов за квотою "УДАРу". Але останнім часом все більше орієнтується на Гройсмана.
Кадровий дефіцит
Чого ж депутати від БПП так не хочуть, щоб Луценко пішов з посади? В неформальних бесідах вони пояснюють - з Луценком їм комфортно працювати. А Кононенко - більш жорсткіший. До того ж, у фракції просто немає людини, яка б мала такий авторитет як у Луценко.
"Для мене той самий Кононенко - незрозуміла людина. Він більше займається усілякими лобістськими питаннями та кадровими призначеннями. Краще б його взагалі в нас не було", - сказав один з нардепів від БПП (за квотою "УДАРу").
Втім, вже восени побажання нардепа може здійснитись. Не секрет, що Кононенко зібрався до уряду. Мовляв, він має отримати посаду першого віце-премєра і буде відповідати за енергетику та АПК. Сам Кононенко цю інформацію не коментує.
Чутки про призначення Кононенка до уряду з'явились ще весною. "Тоді Президент вирішив, що Юрій Луценко один не справиться з керівництвом фракції і вирішив дочекатись, коли до Ради пройде Сергій Березенко", - сказав співрозмовник РБК-Україна в Адміністрації Президента.
Сергій Березенко, глава Державного управління справами, зараз балотується до Ради на 205 окрузі, де конкурує з Геннадієм Корбаном - колишнім заступником Ігоря Коломойського на посаді губернатора Дніпропетровської області.
Останнім часом кулуарами парламенту ширились чутки, що Березенко може змінити Луценка на посаді голови фракції. Однак нардепи від БПП це заперечують.
"Це неможливо, адже Березенко не користується авторитетом у фракції", - сказав Сергій Лещенко.
Тож наразі альтернативи Луценко, навіть при всіх проблемах, що існують у фракції, у Президента немає.
Крім того, знову актуалізувались чутки про те, що у випадку перемоги, Сергій Березенко посяде крісло спікера Ради. А сам Володимир Гройсман піде на мера Києва, сказали РБК-Україна депутати з кількох фракцій.