ua en ru

Відставка Яценюка відкладається. До нього приставлять "наглядача"

Відставка Яценюка відкладається. До нього приставлять "наглядача" .
У Верховній Раді не вщухають розмови про відставку Арсенія Яценюка з посади прем'єр-міністра. У його крісло пророкують і Юлію Тимошенко, і міністра фінансів Наталю Яресько. Але, швидше за все, ситуація буде вирішена, як в Кабміні Миколи Азарова, коли фактичним керівником уряду були перші віце-прем'єри - Андрій Клюєв, а потім Сергій Арбузов.

У Верховній Раді не вщухають розмови про відставку Арсенія Яценюка з посади прем'єр-міністра. У його крісло пророкують і Юлію Тимошенко, і міністра фінансів Наталю Яресько. Але, швидше за все, ситуація буде вирішена, як в Кабміні Миколи Азарова, коли фактичним керівником уряду були перші віце-прем'єри - Андрій Клюєв, а потім Сергій Арбузов.

Друге березня, понеділок. Верховна Рада. Ледве піднявшись на другий поверх, стикаюся з прес-секретарем однієї з фракцій більшості.

- Ти щось чув про відставку Яценюка? - каже прес-секретар замість "здрастє".

Навіть якщо ти не чув, головне зробити вигляд, що "так, звичайно".

- Кажуть, що "Батьківщина", "Самопоміч" та РПЛ ведуть переговори про те, щоб висунути на пост Юлію Тимошенко, - продовжує прес-секретар.

Мовчати, кажу я собі. Я чув про можливі перестановки, але прізвище Тимошенко в цьому контексті - вперше.

- Так, а ще начебто фракція "Народного фронту" розкололася: частина за Яценюка, частина - за Тимошенко, - продовжує прес-секретар.

На цьому все. Їжа для роздумів отримана. Можна йти перетравлювати.

Йде за власним бажанням

Про відставку прем'єр-міністра Арсенія Яценюка в Раді починають говорити кожен раз, коли в зал виносяться урядові доленосні законопроекти. При цьому, здається, що підстави для цих розмов дає сам прем'єр. Нібито, перед прийняттям змін до державного бюджету 2015 року та пакету законів, підготовлених для виконання вимог МВФ, глава уряду знову заявив на Раді коаліції, що, якщо Рада не підтримає ці законопроекти, він піде у відставку.

Схожа ситуація вже була влітку цього року, коли Арсеній Яценюк готовий був піти після того, як парламент спочатку провалив, але потім все ж прийняв пакет енергетичних законопроектів. Тоді, одним з документів передбачалося створення оператора єдиної газотранспортної системи України (його засновником може стати держава, або держава володіє не менше ніж 51% корпоративних прав, а також юрособа, яка є резидентом країн Євросоюзу або США). Якщо допустити, що загроза відходу з поста була, то виходить, що депутати знову піддалися шантажу.

Втім, варто визнати, що можливості відмовитися від "пропозиції" прем'єра у них не було. Зміни до держбюджету, в пенсійне законодавство - це ті документи, які були розроблені для отримання кредиту МВФ. Влада зараз робить все можливе, щоб цей кредит був виділений і намагається мінімізувати будь-які розбіжності у своїх рядах. Всі працюють на одну мету - отримати кредит. А от після цього...

Міжнародний відділ кадрів

Коли в країну зайдуть гроші МВФ, перестановки будуть неминучі. Перш за все, в Національному банку.

Так, народний депутат Олександра Кужель ("Батьківщина") заявила, що Президент Петро Порошенко попросив депутатів не поспішати з відставкою Валерія Гонтарєва. "Президент звернувся до депутатів з листом з проханням відкласти розгляд питання про відставку до рішення МВФ з приводу траншу", - сказала Кужель.

Засідання Ради директорів фонду має відбутися 11 березня. Вже в цю п'ятницю парламент має намір розглянути проект постанови авторства чотирьох депутатів РПЛ на чолі з Олегом Ляшко, яким Рада пропонує Президенту не тільки зняти Валерію Гонтарєву з поста глави Центробанку (зважаючи на "злісного невиконання Національним банком України своєю основної конституційної функції щодо забезпечення стабільності грошової одиниці України - гривні"), але і звільнити разом з нею і членів ради НБУ, призначених за президентською квотою (Ірина Акімова, Павло Гайдуцький, Віктор Федосов та Роман Шпек).

Крім того, депутати хочуть звернутися до генпрокурора Віктора Шокіна з вимогою розпочати розслідування щодо посадових осіб НБУ, що займалися, зокрема, питаннями рефінансування банків. Якщо Рада прийме відповідну постанову, то Генпрокуратура повинна буде відзвітувати про виконану роботу 16 березня.

Перестановки очікуються і в уряді. Вже два тижні кулуарами ходить слух, що наступним прем'єр-міністром стане нинішній міністр фінансів Наталія Яресько.

"В КМУ всерйоз обговорюють варіант" Яресько - прем'єр"", - написав на своїй сторінці в FB представник "Батьківщини" Ігор Луценко.

Відразу ж виникає питання: як глава Мінфіну може стати главою уряду? Теоретично є два способи.

1. Уряд відправляється парламентом у відставку, фракції визначають кандидатуру нового прем'єра і, після внесення її президентом, голосують. Спосіб складний і практично нездійсненний. Багато хто забуває, що 11 грудня 2014 Верховна Рада проголосувала за Програму діяльності уряду і тим самим забезпечила недоторканність уряду Арсенія Яценюка на рік.

2. Прем'єр-міністр йде у відставку сам, за власним бажанням, і це автоматично запускає процес формування нового складу Кабінету міністрів. Якщо цей сценарій в силі, то здавалося б, депутати, охочі позбутися Яценюка-прем'єра, упустили свій шанс, але ж могли його реалізувати, проваливши голосування за поправки до бюджету. Але, як ми з'ясували вище, бажання направити у відставку меркне перед бажанням отримати кредит МВФ.

Солодкий плід

Поки буде реалізовуватися інший сценарій. А саме - до Арсенія Петровича "приставлять" людини Президента. Відразу два джерела в "Блоці Петра Порошенка" (БПП) заявили, що найближчим часом в уряді буде введена посада першого віце-прем'єра. Займе її Ігор Кононенко, який зараз є першим заступником голови фракції БПП. Офіційно цю інформацію у фракції не підтверджують.

Ігор Кононенко - один з найближчих соратників Петра Порошенка, з яким він познайомився ще в армії. З 1994 року він працював з майбутнім главою держави в "Укрпромінвесті". До обрання в Раду Кононенко встиг побувати ще й в Київраді, куди в 2006 році пройшов від Блоку Леоніда Черновецького, а пізніше очолив свою фракцію "Ініціатива".

Фактично з його призначенням в уряді з'явиться два центри впливу - прем'єрський і президентський. Чи зможе в таких умовах працювати Арсеній Яценюк? Невідомо.

Але, якщо це станеться, то і без посади він не залишиться. Очолить, наприклад, Національний банк. І коло замкнеться.