ua en ru

чому "справу Януковича" ніяк не почнуть розглядати по суті

чому "справу Януковича" ніяк не почнуть розглядати по суті Віталій Сердюк впевнений, що обвинувальний висновок у "справі Януковича" треба повернути до прокуратури (Фото - Віталій Носач)

Оболонський районний суд у черговий раз переніс попереднє засідання по справі Віктора Януковича, який звинувачується в державній зраді. Учора ж на засіданні сторони знову вирішували, як потрібно допитувати екс-президента, чи готовий він до суду присяжних, чи погрожує судам генпрокурор Юрій Луценко і ще багато інших нюансів. Про що ще говорили вісім годин (з перервою) в Оболонському суді - в матеріалі РБК-Україна.

Лід і полум'я

Суд за обвинуваченням колишнього президента України Віктора Януковича стає все більш занудним. Коло тем, які вивчають судді, адвокати та прокурори залишається незмінним. Вже третє засідання почалося з того, що сторони знову почали обговорювати як їм бути з допитом колишнього глави держави.

Якщо коротко, то звинувачення наполягає на простому відео допиті, скажімо, через Skype. Можна його провести і через систему відеоконференції, яка встановлена ​​в Облонському райсуді. Звинувачення ж вимагає дотримання не тільки технічних процедур (ніякого скайпу, тільки відеоконференція), а й юридичних. Захист наполягає на тому, що суд повинен звернутися до російського мін'юстю з проханням (згідно договору про міжнародну правову допомогу), організувати в РФ "точку виходу" - місце, куди б Янукович прибув для надання свідчень (якщо це станеться, швидше за все це буде суд в Ростові), пройшов перевірку особистості, і показання якого були б офіційно зафіксовано Україною, яка його звинувачує і РФ, що дала тимчасовий притулок екс-президенту.

Цього вимагає не тільки сторона захисту, але вже і сам Віктор Янукович. Вчора він звернувся до Оболонському суду з листом, в якому повідомив, що "вимушено перебуває за межами території України на території Російської Федерації, що унеможливлює моє прибуття на судове засідання". "У зв'язку з вищевказаним, наполягаю на необхідності забезпечення моєї участі саме тим шляхом, який визначений українським і міжнародним законодавством", - вимагає екс-президент.

alt

alt

Якщо уважно вчитатися в цей лист, то стане зрозуміло, що Віктор Янукович, за його словами, навіть не сповіщений про те, що проти нього йде суд. Тобто, де-факто, він, звичайно, в курсі, що його судять і навіть делегує на процес своїх захисників. Але де-юре Янукович своєї участі не визнає, оскільки не був сповіщений так, як того вимагає договір про міжнародну правову допомогу.

Розмаїття процесу надають публічні заяви, які звучать від його учасників. Ось де добра можливість оцінити таланти сторін, одним з яких, мабуть доведеться вважати й дотепність. Адвокатська група екс-президента уважно стежить за тим, що говорить, зокрема, генпрокурор Юрій Луценко. Захист впевнений, що вся справа проти Віктора Януковича є політичною, а його замовником виступає саме керівник ГПУ. Тому будь-яка його заява, в якому є слова "Янукович" і "суд" стає базою для клопотань і звинувачень у тиску на судову гілку влади. Втім, потрібний підтекст адвокати знаходять навіть тоді, якщо цих слів немає.

Як відомо, минулого тижня ГПУ провела масштабну операцію по затриманню колишніх співробітників податкової адміністрації. "Податківців", які за версією ГПУ, були у фінансових схемах колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка, збирали по всій країні, відправляли вертольотами в аеропорт "Київ", а звідти, автобусами, - в Печерський суд. Прокурори вимагали для затриманих запобіжного заходу або великих застав. Суди ж почали випускати "податківців" під набагато менші суми, а іноді і просто "під чесне слово". Коли черговий колишній співробітник ДПАУ вийшов під невелику заставу, на своїй сторінці в Фейсбук Юрій Луценко написав: "Ще одне милосердне рішення і я почну переживати за пожежний стан на Печерську".

Ще одне милосердне рішення і я почну переживати за пожежний стан на Печерську.

Опубліковано Юрієм Луценком 25 травня 2017 р.

У цьому записі адвокат Віталій Сердюк побачив пряму загрозу суддям. Він попросив суд не тільки дати оцінку цій заяві генпрокурора, а й звернутися в Державну службу з надзвичайних ситуацій з проханням "забезпечити належні норми пожежної безпеки" для проведення судових засідань.

Прямою загрозою адвокати вважають не тільки заяву помічника глави МВС Іллі Ківи про "судову зраду" в країні, а й міркування головного військового прокурора Анатолія Матіоса про те, що в повсякденній свідомості українців месією стане той, хто зможе "повісити будь-якого чиновника будь-якої державної інституції, хоча б за ноги, на ліхтарях".

Суд прислухався до доводів захисників. Будь-який тиск, не тільки на себе особисто, а й на всю систему, колегія суддів на чолі з головуючим на процесі Владиславом Дев'ятко вважають неприйнятними. "Такі дії генерального прокурора та інших посадових осіб, такі висловлювання, якщо вони мали місце, є неприпустимими. Тому певні матеріали суд направить до Вищої ради правосуддя, у якого є повноваження реагувати, в тому числі щодо генерального прокурора України", - заявив суддя Дев'ятко, вислухавши доводи захисту.

Клопотань мало не буває

Минуле засідання завершилося передачею прокурорами стороні захисту трьох томів справи, в яких ГПУ обґрунтовувала необхідність заочного засудження екс-президента. Нагадаємо, що такий процес, крім інших правових нюансів, відрізняється від звичайного тим, що на ньому не обов'язкова присутність обвинуваченого (але захисники повинні бути обов'язково).

Про кращий подарунок адвокати, яких прокурори постійно звинувачують у затягуванні процесу, не могли і мріяти. Три томи - це 731 сторінка. Коли захист отримав можливість виступити по цим документам, вони вирішили, що розібрати доводи прокурорів треба в повному обсязі. Пройтися по тексту посторінково. Розбираючи кожну пропозицію і тезу. І не просто розібрати, а щоб це робили самі представники ГПУ. Для цього Віталій Сердюк подав клопотання, щоб прокурори, чию групу очолює військовий прокурор Руслан Кравченко самі, факт за фактом, обгрунтували необхідність заочного засудження Віктора Януковича. Але ось цього суд адвокатам вже не подарував. Навпаки, колегія суддів постановила, що адвокати повинні самі назвати ті факти і документи, з якими вони не згодні. Віталій Сердюк до такого повороту був готовий.

Майже три години захисники зачитували прокурорські доводи, які, на їхню думку, не мають відношення до того, як саме потрібно судити екс-президента. Через годину Віталій Сердюк мабуть втомився і передав слово своєму колезі, адвокату Ігорю Федоренко. Коли втомлювався той, Сердюк знову брав слово. Так вони і змінювалися. І іноді з ними важко було не погодитися. Наприклад, не зовсім зрозуміло, яке відношення до процесу і процедури засудження має особиста справа адвоката Сердюка (адвокат впевнений, що дані на нього збиралися таємно і в обхід законодавства) або його листування з прокурорами? Чому в томах, в якості доказів, додаються ксерокопії статей Кримінального кодексу і Конституції України? Про що можуть говорити усі версії складу групи прокурорів, які брали або беруть участь в процесі? Захисники також проти залучення листування ГПУ з кур'єрськими фірмами, які доставляли, на прохання слідства, деякі документи в РФ. Але це хоча б можна пояснити - по ній можна підтвердити, за якою адресою Януковичу відправляли ті ж самі повістки. Але ось яка користь від документів, в яких міститься "умовна ідентифікація особистості", тобто, не розкриваються імена, а фігурант проходить під номером ( "Особа 1" або "Особа 2") - невідомо.

- Таке відчуття, що всі папери, які були на той момент в ГПУ, вирішили зібрати під однією обкладинкою і долучити в якості доказів провини Віктора Януковича, - поскаржився Віталій Сердюк.

Мужньо вислухавши всі претензії до наданих прокуратурою документам, суд попросив захисників дати відповідь на просте запитання - чи готові вони до того, щоб Оболонський суд прийняв "справу Януковича" до розгляду чи ні. Однозначної відповіді не прозвучало, і, зізнатись, на те була причина. Справа в тому, що адвокатам треба було бути присутнім на іншому процесі. Він теж пов'язаний зі "справою Януковича" - в Апеляційному суді Києва було призначено слухання скарги про зміну підсудності справи. Спочатку, ще в березні, судити Віктора Януковича мав Печерський райсуд Києва, але там від цієї "честі" відмовилися, пославшись на те, що всі судді брали участь в розгляді клопотань прокуратури на стадії досудового розслідування. Простіше кажучи, судді послалися на конфлікт інтересів, який деякі спостерігачі пояснили просто небажанням вплутуватися в "процес століття".

Всім свій термін

Опинитися в апеляційному суді адвокатам не судилося. "Ви вже два рази пропускали засідання Апеляційного суду, так що нічого страшного, якщо пропустите і в третій", - сказав суддя. Після цього була оголошена перерва, а потім почалася чергова пікіровка між адвокатами і прокурорами. Доводи сторін були приблизно ті ж, що і на попередніх засіданнях і навіть вранці. Слід зауважити на два моменти.

Перше. Адвокати Віктора Януковича відмовилися від того, щоб справу екс-президента розглядав суд присяжних. Цей факт цікавий тим, що ще на минулому засіданні захист був не проти такого сценарію. Суд присяжних - ініціатива прокуратури. "Розгляд судом присяжних дало б можливість суспільству, правозахисним організаціям зробити висновок про справедливий суд, а підозрюваному представити свої докази", - заявляв раніше прокурор Руслан Кравченко. Захист допускав такий варіант, але для остаточного рішення їм було необхідне рішення Януковича, оскільки за законом тільки від обвинуваченого залежить, як його судити. Очевидно, що за 11 днів адвокати зв'язалися зі своїм підзахисним і, судячи з усього, він від суду присяжних відмовився. "Захист наполягає на тому, щоб розгляд цієї справи проходив в складі колегії з трьох професійних суддів", - заявив Віталій Сердюк. Правда, послався він не на думку Януковича, а на те, що, за його словами, зі списку можливих присяжних 70% в минулому були співробітниками правоохоронних органів.

Друге. Захист зажадав, щоб обвинувальний висновок було повернуто прокуратурі. Такого рішення варто було очікувати. Віталій Сердюк "тримав туза" до останнього моменту - за інформацією РБК-Україна з подібною пропозицією він був готовий виступити ще на першому засіданні, яке відбулося 4 травня. І можливо він би його і зараз не пред'явив, погодься суд з його попередніми клопотаннями. Але цього не сталося, а значить, час настав. "Терміни досудового розслідування, яке за Кримінальним процесуальним кодексом може тривати два місяці з дня повідомлення особи про підозру, минули 27 грудня 2016 року, а не 28 січня 2017 року, як помилково вважає Генеральна прокуратура. І все процесуальні дії, які звинувачення здійснювало після 27 грудня 2016, в тому числі і складання обвинувального акта 14 березня 2017, були поза його компетенцією і є незаконними ", - заявив Віталій Сердюк.

Тут важливо розібратися з хронологією. Отже, за версією захисту розслідування справи про держзраду, то в чому зараз звинувачують Януковича, почалося влітку минулого року. Тобто тоді, коли почалась розслідуватися справа №42016000000001594. На початку екс-президент проходив по неї як свідок. Йшли слідчі дії і ось, заявляють адвокати, 27 грудня 2016 року закінчився термін розслідування. Далі, стверджують захисники, звинувачення могло продовжити термін розслідування, але з якоїсь причини цього не зробило і склало звинувачувальний акт тільки 14 березня, порушивши всі терміни, передбачені КПК.

Це версія захисту. Вона не бездоганна. Наприклад, адвокати виходять з того, що оскільки в справі "фігурує ще кілька людей", то значить термін розслідування почався з моменту "оголошення першого повідомлення про підозру того, хто фігурує в справі". Першими, кому були пред'явлені підозри у справі №42016000000001594 були військові, в тому числі і російські. Зокрема, заступник міністра оборони РФ генерал армії Булгакову, начальнику Берегові військ Чорноморського флоту РФ Острикова, статс-секретарю міністерства оборони РФ Панкова, замглавкома Південного військового округу ЗС РФ Турченюк. Усі вони підозрюються у порушенні територіальної цілісності України, а саме у захопленні Криму. Підозри їм були підготовлені ще 8 серпня 2016 року.

Прокуратура зрив термінів категорично відкидає. "Ніяких порушень не було. Янукович з 28 листопада мав статус підозрюваного, а після направлення обвинувального акта до суду (14 березеня 2017-го до Печерського суду - ред.) став обвинуваченим", - заявив Руслан Кравченко, в черговий раз повторивши, що "на думку сторони звинувачення, більшість з них (клопотань захисту, а всього їх було подано понад 200 - ред.) ґрунтуються не на дійсності і подавалися тільки для того, щоб затягнути час".

Так би сторони сперечалися і далі, якби одному з адвокатів - Ігорю Федоренко - не знадобилося відпроситися. У відрядження. В Москву. Захист попросив перенести засідання, і судді (як здалося - з готовністю) з цим погодилися. Правда, з початку вони вирішили перенести його на 9 червня, але тут голос подав адвокат Віталій Сердюк (саме подав, тому що він почав його втрачати і до кінця восьмигодинного засідання адвокат мало не хрипів), який попросив суд перенести засідання на 16 червня, оскільки він відправляється у відпустку з сім'єю. Так і вирішили. Засідання продовжиться 16 червня в 9.00.