чому шанси Віктора Януковича потрапити на екрани країни прагнуть до нуля
Вчора Оболонський суд Києва продовжив засідання у справі про державну зраду колишнього президента України Віктора Януковича. Однак далі процесуальних моментів процес не просунувся. Більшу частину засідання сторони з'ясовували, чи може Віктор Янукович чи ні взяти участь у засіданні суду дистанційно, за допомогою відеоконференції.
Стороні звинувачення все ж вдалося виступити з обґрунтуванням притягнення до кримінальної відповідальності. Наостанок прокурори передали захисникам три томи обґрунтування, пообіцявши в майбутньому передати ще й список свідків, в якому, як стало відомо пізніше, понад 150 осіб. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.
Дійові особи ті ж самі
Вчора, ще до початку судового засідання, стало відомо, що Віктора Януковича допитувати допомогою відеозв'язку не будуть. Технічних перешкод для цього, в принципі, не було. Як розповіла прес-секретар суду Ірина Свинаренко, захисту було запропоновано три варіанта провести допит: використовуючи комп'ютери суду, на яких встановлена спеціальна програма TrueСonf; через комп'ютер, який можуть надати захисники, на який потрібно буде інсталювати цю програму; без додаткових програм, просто створивши окремий канал в Skype.
На сайті розробника TrueСonf говориться, що для створення закритої локальної мережі необхідно використовувати TrueConf Server. "Це рішення дозволяє організувати відеоконференцзв'язок в захищеному режимі, без доступу до Інтернету. В даному випадку знадобиться один ПК з встановленим сервером і ПК або Mac з встановленими клієнтськими додатками, веб-камери, навушники (або колонки), мікрофони", - повідомляє розробник.
Ні одне з рішень адвокатам не підійшло. І справа не в технології, а в процедурі. Перш ніж встановлювати зв'язок, необхідно звернення до російського суду, яке повинно бути сформульоване відповідно до вимог міжнародної правової допомоги. Російський - тому що там ховається Віктор Янукович. Згідно вимогам - тому що просто розмова по скайпу не може служити доказом. Все це адвокати намагалися довести більшу частину судового засідання.
Для обґрунтування своєї вимоги захисники навіть залучили експерта - члени Науково-консультативної ради при Верховному суді України, завкафедрою кримінального права та кримінології КНУ ім. Т. Шевченка, професора Петра Андрушка. З його виводу випливає, що проведення судового засідання в режимі відеоконференції не відповідає вимогам КПК України. На його думку, докази, факти, пояснення, показання, отримані таким чином, можуть бути визнані "неприпустимими", а значить, не будуть мати юридичної сили.
Під сумнів потраплять не те що докази, а проблеми можуть початися з того, що ніхто не буде твердо впевнений, дає свої показання саме Віктор Янукович, а не скажімо, хтось дуже на нього схожий. Інша справа, стверджують захисники, якщо буде дотримана процедура така, яка була при допиті Януковича в Святошинському суді. Тоді, як відомо, суд направив офіційний запит до суду Ростовської області РФ, і там погодилися забезпечити технічну сторону зняття показань з дотриманням необхідних процесуальних норм, включаючи підтвердження особи Януковича.
У звинувачення інше пояснення незговірливості захисників екс-президента. "Сьогодні вся Україна і весь український народ, побачили "щире", в лапках, бажання брати участь у судових засіданнях Януковича. Сам Янукович, як було встановлено судом, заявив, що бажає брати участь допомогою відеоконференції, але, як ми всі побачили, всі ці заяви були порожніми і спрямовані на затягування судового процесу", - заявив керівник групи звинувачення, військовий прокурор Руслан Кравченко. - Судом було надано три варіанти взяти участь у засіданні Януковичу в провадженні стосовно нього, але він не скористався своїм правом і з допомогою своїх адвокатів, направив всі свої сили тільки на затягування процесу. Все це затягування тільки ускладнює сприйняття суспільством цієї справи".
Слід сказати, що і цього разу в Ростові-на-Дону готові влаштувати сеанс зв'язку, кажуть адвокати, суду необхідно лише звернутися до нього в межах все того ж договору про міжнародну правову допомогу. Однак суд чітко дав зрозуміти - робити цього він не має наміру. "Янукович обвинувачується у державній зраді на користь Російської Федерації, а також у пособництві у веденні агресивної війни з боку РФ. При такому звинуваченні суд вважає, що звернення за міжнародною правовою допомогою у рамках цієї справи до РФ буде суперечити цілям і завданням тих конвенцій, які були раніше підписані між Україною і РФ", - заявив головуючий на процесі суддя Владислав Дев'ятко.
"Захист доб'ється того, щоб участь Віктора Януковича було забезпечено, і він мав можливість прийняти участь у допиті. Провести процес без Віктора Януковича Генпрокуратурі не вдасться, - заявив після засідання суду адвокат екс-президента Віталій Сердюк. - Чому прокурори не хочуть почути людину, якого звинувачують у всіх тяжких злочинах? На наступні моменти захист відреагує відповідним чином. Будемо готувати апеляційну скаргу, будемо направляти у ЄСПЛ-Європейський суд з прав людини, - ред.) відповідну скаргу, яку нещодавно Янукович підписав. Сьогоднішнє засідання буде одним з приводів для оскарження порушення судом прав людини на участь в судовому засіданні. Ми зробимо все, щоб на наступному засіданні відеоконференція відбулася і пройшла в установленому законом порядку".
Події за кадром
На тлі обговорення питання дистанційної участі Януковича в процесі, інші теми, безпосередньо пов'язані з процесом, відійшли в сторону. Наприклад, перспектива винесення вироку колишньому президентові України судом присяжних. Для цього, згідно з вітчизняним законодавством, необхідна згода самого підсудного. "Розгляд судом присяжних дало б можливість суспільству, правозахисним організаціям зробити висновок про справедливий суд, а підозрюваному представити свої докази. Рішення про суд присяжних може прийняти тільки Янукович і ніхто інший", - заявив військовий прокурор Руслан Кравченко. Як стверджує захист, Віктор Янукович готовий до такого процесу, але говорити про це, до тих пір, поки не буде вирішено питання про те, як спілкуватися з не знаходяться в країні підсудним, рано.
Кульмінацією ж вчорашнього засідання стало обґрунтування необхідності залучення колишнього глави держави до кримінальної відповідальності. Цю промову прокурор Руслан Кравченко приготував ще до першого засідання по справі Януковича, яке відбулося 4 травня. Але тоді зачитати його не зміг, оскільки було багато клопотань з боку захисту. "Всю промову я писав сам. До чотирьох ранку", - зізнався під час перерви прокурор, у відповідь на запитання журналістки про те, доклав до тексту руку генпрокурор Юрій Луценко.
Виступаючи Кравченко нагадав, що Віктор Янукович обвинувачується в скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу ("Державна зрада"), ч. 3 ст. 110 ("Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України"), ч. 2 ст. 437 ("Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни").
За словами прокурора, угода з підсудним не було (та й не могло, оскільки статті "не договірні"), "він (Віктор Янукович - ред.) не вмер" (це до того, що небіжчиків не судять), вироків за висунутими звинуваченнями немає (не можна двічі судити за одне і теж злочин), а попередня міра припинення не обрана (оскільки обвинувачений перебуває за межами країни). Янукович, за версією слідства, чому, як каже прокурор, є докази, "допомагав в проведенні підривної діяльності" в Україні. А він ховається за межами країни, тому що "є безсумнівні докази вважати, що Янукович ховається на території РФ з метою ухилення від кримінальної відповідальності".
На закінчення Руслан Кравченко попросив суд розпочати спеціальне судове провадження по справі Януковича. Відмінність "спеціального провадження" від "звичайного", по суті, одне - обвинуваченого можна судити заочно, без присутності у суді. Це дозволяє 323 стаття Кримінально-процесуального кодексу, в якій навіть міститься спеціальний термін для таких процесів - in absentia (заочне засудження). Правда, так можна судити не за всі злочини, а лише за ті, які вказані в статті 297-1 КПК. Статті, за якими пред'явлено обвинувачення Віктору Януковичу є в цьому списку.
Пропозицію прокурора обурило захисників. Вони були готові до такого повороту, і відразу ж заявили, що приймати таке рішення суду ще рано і почали наполегливо просити перерву в засіданні. Після декількох спроб суд оголосив перерву, але тільки лише тому, що захист, отримавши від обвинувачення три томи документів, попросила час для їх ознайомлення. У цих трьох томах, які, за словами Віталія Сердюка, "налічують 700 сторінок" міститься документальне обґрунтування того, чому Генпрокуратура вважає можливим висунути звинувачення у державній зраді колишньому президенту Віктору Януковичу і чому правило in absentia застосовано саме до цього процесу. Прокуратура також пообіцяла передати захисту список свідків, яких вони мають намір допитати. У ньому понад 150 осіб. Суд пішов назустріч захисникам і оголосив перерву до 29 травня.