ru ua

чому шанси Віктора Януковича потрапити на екрани країни прагнуть до нуля

чому шанси Віктора Януковича потрапити на екрани країни прагнуть до нуля Прокуратура обґрунтувала залучення Віктора Януковича до кримінальної відповідальності

Вчора Оболонський суд Києва продовжив засідання у справі про державну зраду колишнього президента України Віктора Януковича. Однак далі процесуальних моментів процес не просунувся. Більшу частину засідання сторони з'ясовували, чи може Віктор Янукович чи ні взяти участь у засіданні суду дистанційно, за допомогою відеоконференції.

Стороні звинувачення все ж вдалося виступити з обґрунтуванням притягнення до кримінальної відповідальності. Наостанок прокурори передали захисникам три томи обґрунтування, пообіцявши в майбутньому передати ще й список свідків, в якому, як стало відомо пізніше, понад 150 осіб.  Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Дійові особи ті ж самі

Вчора, ще до початку судового засідання, стало відомо, що Віктора Януковича допитувати допомогою відеозв'язку не будуть. Технічних перешкод для цього, в принципі, не було. Як розповіла прес-секретар суду Ірина Свинаренко, захисту було запропоновано три варіанта провести допит: використовуючи комп'ютери суду, на яких встановлена спеціальна програма TrueСonf; через комп'ютер, який можуть надати захисники, на який потрібно буде інсталювати цю програму; без додаткових програм, просто створивши окремий канал в Skype.

На сайті розробника TrueСonf говориться, що для створення закритої локальної мережі необхідно використовувати TrueConf Server. "Це рішення дозволяє організувати відеоконференцзв'язок в захищеному режимі, без доступу до Інтернету. В даному випадку знадобиться один ПК з встановленим сервером і ПК або Mac з встановленими клієнтськими додатками, веб-камери, навушники (або колонки), мікрофони", - повідомляє розробник.

Ні одне з рішень адвокатам не підійшло. І справа не в технології, а в процедурі. Перш ніж встановлювати зв'язок, необхідно звернення до російського суду, яке повинно бути сформульоване відповідно до вимог міжнародної правової допомоги. Російський - тому що там ховається Віктор Янукович. Згідно вимогам - тому що просто розмова по скайпу не може служити доказом. Все це адвокати намагалися довести більшу частину судового засідання.

Для обґрунтування своєї вимоги захисники навіть залучили експерта - члени Науково-консультативної ради при Верховному суді України, завкафедрою кримінального права та кримінології КНУ ім. Т. Шевченка, професора Петра Андрушка. З його виводу випливає, що проведення судового засідання в режимі відеоконференції не відповідає вимогам КПК України. На його думку, докази, факти, пояснення, показання, отримані таким чином, можуть бути визнані "неприпустимими", а значить, не будуть мати юридичної сили.

Під сумнів потраплять не те що докази, а проблеми можуть початися з того, що ніхто не буде твердо впевнений, дає свої показання саме Віктор Янукович, а не скажімо, хтось дуже на нього схожий. Інша справа, стверджують захисники, якщо буде дотримана процедура така, яка була при допиті Януковича в Святошинському суді. Тоді, як відомо, суд направив офіційний запит до суду Ростовської області РФ, і там погодилися забезпечити технічну сторону зняття показань з дотриманням необхідних процесуальних норм, включаючи підтвердження особи Януковича.

У звинувачення інше пояснення незговірливості захисників екс-президента. "Сьогодні вся Україна і весь український народ, побачили "щире", в лапках, бажання брати участь у судових засіданнях Януковича. Сам Янукович, як було встановлено судом, заявив, що бажає брати участь допомогою відеоконференції, але, як ми всі побачили, всі ці заяви були порожніми і спрямовані на затягування судового процесу", - заявив керівник групи звинувачення, військовий прокурор Руслан Кравченко. - Судом було надано три варіанти взяти участь у засіданні Януковичу в провадженні стосовно нього, але він не скористався своїм правом і з допомогою своїх адвокатів, направив всі свої сили тільки на затягування процесу. Все це затягування тільки ускладнює сприйняття суспільством цієї справи".

Слід сказати, що і цього разу в Ростові-на-Дону готові влаштувати сеанс зв'язку, кажуть адвокати, суду необхідно лише звернутися до нього в межах все того ж договору про міжнародну правову допомогу. Однак суд чітко дав зрозуміти - робити цього він не має наміру. "Янукович обвинувачується у державній зраді на користь Російської Федерації, а також у пособництві у веденні агресивної війни з боку РФ. При такому звинуваченні суд вважає, що звернення за міжнародною правовою допомогою у рамках цієї справи до РФ буде суперечити цілям і завданням тих конвенцій, які були раніше підписані між Україною і РФ", - заявив головуючий на процесі суддя Владислав Дев'ятко.

"Захист доб'ється того, щоб участь Віктора Януковича було забезпечено, і він мав можливість прийняти участь у допиті. Провести процес без Віктора Януковича Генпрокуратурі не вдасться, - заявив після засідання суду адвокат екс-президента Віталій Сердюк. - Чому прокурори не хочуть почути людину, якого звинувачують у всіх тяжких злочинах? На наступні моменти захист відреагує відповідним чином. Будемо готувати апеляційну скаргу, будемо направляти у ЄСПЛ-Європейський суд з прав людини, - ред.) відповідну скаргу, яку нещодавно Янукович підписав. Сьогоднішнє засідання буде одним з приводів для оскарження порушення судом прав людини на участь в судовому засіданні. Ми зробимо все, щоб на наступному засіданні відеоконференція відбулася і пройшла в установленому законом порядку".

Події за кадром

На тлі обговорення питання дистанційної участі Януковича в процесі, інші теми, безпосередньо пов'язані з процесом, відійшли в сторону. Наприклад, перспектива винесення вироку колишньому президентові України судом присяжних. Для цього, згідно з вітчизняним законодавством, необхідна згода самого підсудного. "Розгляд судом присяжних дало б можливість суспільству, правозахисним організаціям зробити висновок про справедливий суд, а підозрюваному представити свої докази. Рішення про суд присяжних може прийняти тільки Янукович і ніхто інший", - заявив військовий прокурор Руслан Кравченко. Як стверджує захист, Віктор Янукович готовий до такого процесу, але говорити про це, до тих пір, поки не буде вирішено питання про те, як спілкуватися з не знаходяться в країні підсудним, рано.

Кульмінацією ж вчорашнього засідання стало обґрунтування необхідності залучення колишнього глави держави до кримінальної відповідальності. Цю промову прокурор Руслан Кравченко приготував ще до першого засідання по справі Януковича, яке відбулося 4 травня. Але тоді зачитати його не зміг, оскільки було багато клопотань з боку захисту. "Всю промову я писав сам. До чотирьох ранку", - зізнався під час перерви прокурор, у відповідь на запитання журналістки про те, доклав до тексту руку генпрокурор Юрій Луценко.

Виступаючи Кравченко нагадав, що Віктор Янукович обвинувачується в скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу ("Державна зрада"), ч. 3 ст. 110 ("Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України"), ч. 2 ст. 437 ("Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни").

За словами прокурора, угода з підсудним не було (та й не могло, оскільки статті "не договірні"), "він (Віктор Янукович - ред.) не вмер" (це до того, що небіжчиків не судять), вироків за висунутими звинуваченнями немає (не можна двічі судити за одне і теж злочин), а попередня міра припинення не обрана (оскільки обвинувачений перебуває за межами країни). Янукович, за версією слідства, чому, як каже прокурор, є докази, "допомагав в проведенні підривної діяльності" в Україні. А він ховається за межами країни, тому що "є безсумнівні докази вважати, що Янукович ховається на території РФ з метою ухилення від кримінальної відповідальності".

На закінчення Руслан Кравченко попросив суд розпочати спеціальне судове провадження по справі Януковича. Відмінність "спеціального провадження" від "звичайного", по суті, одне - обвинуваченого можна судити заочно, без присутності у суді. Це дозволяє 323 стаття Кримінально-процесуального кодексу, в якій навіть міститься спеціальний термін для таких процесів - in absentia (заочне засудження). Правда, так можна судити не за всі злочини, а лише за ті, які вказані в статті 297-1 КПК. Статті, за якими пред'явлено обвинувачення Віктору Януковичу є в цьому списку.

Пропозицію прокурора обурило захисників. Вони були готові до такого повороту, і відразу ж заявили, що приймати таке рішення суду ще рано і почали наполегливо просити перерву в засіданні. Після декількох спроб суд оголосив перерву, але тільки лише тому, що захист, отримавши від обвинувачення три томи документів, попросила час для їх ознайомлення. У цих трьох томах, які, за словами Віталія Сердюка, "налічують 700 сторінок" міститься документальне обґрунтування того, чому Генпрокуратура вважає можливим висунути звинувачення у державній зраді колишньому президенту Віктору Януковичу і чому правило in absentia застосовано саме до цього процесу. Прокуратура також пообіцяла передати захисту список свідків, яких вони мають намір допитати. У ньому понад 150 осіб. Суд пішов назустріч захисникам і оголосив перерву до 29 травня.