ua en ru

Переговори про скорочення ядерних озброєнь неможливі, поки США розвивають систему ПРО, - віце-прем'єр РФ

Автор: RBC.UA
Віце-прем'єр Росії Дмитро Рогозін різко відреагував на пропозицію Президента США Барака Обами щодо скорочення ядерних арсеналів на третину щодо граничної величини, встановленої чинним договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО).

Віце-прем'єр Росії Дмитро Рогозін (на фото) різко відреагував на пропозицію Президента США Барака Обами щодо скорочення ядерних арсеналів на третину щодо граничної величини, встановленої чинним договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО).

Російський чиновник запідозрив американського лідера в блефі і непрофесіоналізмі. "Це (ініціатива Обами - прим. РБК) означає або не розуміти суті, або відверто брехати, блефувати, лукавити, або демонструвати глибокий непрофесіоналізм", - заявив Рогозін.

Російський віце-прем'єр вважає неможливим ведення переговорів між Росією і США з цього питання до тих пір, поки Вашингтон розвиває свою систему протиракетної оборони. "Як можна розвивати системи ПРО, здатні перехоплювати стратегічні ядерні потенціали іншої країни і при цьому ставити питання про подальше скорочення стратегічного ядерного потенціалу?" - Сказав Рогозін. Чиновник звернув увагу, що Вашингтон не має наміру відмовлятися від будь-яких обмежень своєї системи ПРО ні в географічному, ні в кількісному плані. Рогозін також вказав, що плановане в 2018 р. розгортання елементів американської ПРО в Польщі погано в'яжеться з офіційно декларованої версією про небезпеку з боку Ірану.

Читайте також: Обама запропонував на третину скоротити ядерні арсенали РФ і США

Нагадаємо, під час виступу біля Бранденбурзьких воріт у Берліні Барак Обама заявив, що США готові почати переговори з Росією про скорочення ядерних арсеналів.

Обама додав, що він має намір співпрацювати з союзниками по НАТО з метою сформувати новий механізм мирної ядерної індустрії. Вашингтон буде домагатися ратифікації США до 2016 р. Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Обама закликатиме до цього й інші країни.

У лютому в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Вашингтон має намір запропонувати Москві домовитися про скорочення наполовину ядерних боєзарядів. У Вашингтоні уклали, що в нинішніх умовах для забезпечення ядерного стримування досить арсеналу в 1-1,1 тис. боєголовок.

Проте нещодавно набув чинності договір СНО дозволяє Росії і США зберегти в своїх арсеналах куди більш значні запаси ядерної зброї. Згідно з цим документом, до 2018 г. Кожна з країн повинна залишити на бойовому чергуванні не більше 1550 боєголовок. При цьому система підрахунку припускає, що один стратегічний бомбардувальник може нести лише один боєзаряд, хоча в реальності кількість ядерних ракет на борту може доходити до 20. Така кількість у Пентагоні вважають надмірним.

Читайте також: США відмовилися від четвертого етапу розгортання ПРО в Європі

Президент США, раніше пропонував всьому світу прагнути до повної відмови від ядерної зброї, стикається з великими перешкодами як у Вашингтоні, так і в Москві для подальшого скорочення кількості озброєнь, мовиться в статті. У той час як президент РФ Володимир Путін вимагає поступок щодо ПРО до обговорення скорочення ядерних озброєнь, республіканці в Сенаті ясно дали зрозуміти, що будуть чинити опір будь-яким поправкам в договорі, підписаному в 2010 році.

Нагадаємо, що Росія і США підписали договір СНО-3 серпня квітня 2010 року. Документ був ратифікований парламентами обох держав у січні 2011 року. У порівнянні з попереднім угодою 2002 року, сторони домовилися скоротити сумарну кількість боєзарядів на третину. Крім того, Росія іСША зобов'язалися вдвічі знизити граничний рівень для розгорнутих і нерозгорнутих стратегічних носіїв.

Термін дії договору був визначений у 10 років. Він може бути продовжений за рішенням сторін на строк не більше п'яти років, якщо раніше він не замінений наступною угодою щодо СНО.

Зазначимо, що Ппротіворакетная оборона вже давно є предметом суперечок у відносинах США та Росії. США стверджують, що їх система ПРО спрямована на протидію загрозам, що надходять від Ірану і Північної Кореї і не загрожує небезпеці Росії. Росія ж неодноразово заявляла, що американська система ПРО представляє собою небезпеку для неї.

Прихильники контролю над озброєннями припускають, що розкриття інформації про характеристики ракет-перехоплювачів може стати проривом у вирішенні проблеми, яка, з точки зору Росії, є перешкодою на шляху до скорочення ядерних озброєнь. Нещодавно повідомлялося, що США можуть розсекретити ключові дані щодо системи ПРО для того, щоб передати їх Росії.

Читайте також: SIPRI зафіксував найбільші темпи зростання ядерного озброєння в 2012 р. в Китаї, Індії та Пакистані

Система ПРО США включає в себе центр управління, станції далекого виявлення і супутники стеження за запусками ракет, станції наведення ракет-перехоплювачів, самі ракети-носії для виведення протиракет у космос з метою знищення балістичних ракет супротивника.

В кінці 2006 - початку 2007 намір США розмістити елементи системи ПРО в Східній Європі. Створення системи ПРО в Європі є частиною нової стратегії НАТО під назвою "розумна оборона". У рамках нових підходів до безпеки держави альянсу прагнуть розширювати співробітництво в галузі оборони в умовах обмежених фінансових можливостей. За офіційним графіком, система протиракетної оборони повинна запрацювати До 2020 р.