ua en ru

Обама запропонував на третину скоротити ядерні арсенали РФ і США

Автор: RBC.UA
Президент США Барак Обама запропонував скоротити ядерні арсенали Росії та США на одну третину щодо граничної величини, встановленої чинним російсько-американським договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО).

Президент США Барак Обама запропонував скоротити ядерні арсенали Росії та США на одну третину щодо граничної величини, встановленої чинним російсько-американським договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО).

Така заява прозвучала в ході виступу в Берліні. Виступ президента відбулося біля Бранденбурзьких воріт.

Американський лідер додав, що готовий почати переговори з Росією про нове скорочення кількості розгорнутих ядерних боєголовок. "Найбільшою даниною, яку ми можемо заплатити тим, хто прийшов до нас, - це прагнути до миру і справедливості", - підкреслив Обама.

Обама запропонував на третину скоротити ядерні арсенали РФ і США

Обама додав, що він має намір співпрацювати з союзниками по НАТО з метою сформувати новий механізм мирної ядерної індустрії. Президент додав, що в 2016 р. США візьмуть саміт, присвячений питанню забезпечення безпеки ядерних матеріалів по всьому світу. Вашингтон буде домагатися ратифікації США до 2016 р. Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Обама закликатиме до цього й інші країни.

У лютому в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Вашингтон має намір запропонувати Москві домовитися про скорочення наполовину ядерних боєзарядів. У Вашингтоні уклали, що в нинішніх умовах для забезпечення ядерного стримування досить арсеналу в 1-1,1 тис. боєголовок.

Читайте також: SIPRI зафіксував найбільші темпи зростання ядерного озброєння в 2012 р. в Китаї, Індії та Пакистані

Проте нещодавно набув чинності договір СНО дозволяє Росії і США зберегти у своїх арсеналах куди більш значні запаси ядерної зброї. Згідно з цим документом, до 2018 г. Кожна з країн повинна залишити на бойовому чергуванні не більше 1550 боєголовок. При цьому система підрахунку припускає, що один стратегічний бомбардувальник може нести лише один боєзаряд, хоча в реальності кількість ядерних ракет на борту може доходити до 20. Така кількість у Пентагоні вважають надмірним.

Президент США, раніше пропонував всьому світу прагнути до повної відмови від ядерної зброї, стикається з великими перешкодами як у Вашингтоні, так і в Москві для подальшого скорочення кількості озброєнь, мовиться в статті. У той час як президент РФ Володимир Путін вимагає поступок щодо ПРО до обговорення скорочення ядерних озброєнь, республіканці в Сенаті ясно дали зрозуміти, що будуть чинити опір будь-яким поправкам в договорі, підписаному в 2010 році.

За даними джерел, в Росії дана пропозиція була зустрінута "вельми прохолодно". У Москві висловили побоювання, що подібний крок стане причиною обурення серед військових і представників ВПК, яким пообіцяли гроші на створення важкої балістичної ракети SS-27.

Читайте також: США запропонували Росії скоротити половину ядерних боєзарядів (відео)

Нагадаємо, що Росія і США підписали договір СНО-3 серпня квітня 2010 року. Документ був ратифікований парламентами обох держав у січні 2011 року. У порівнянні з попереднім угодою 2002 року, сторони домовилися скоротити сумарну кількість боєзарядів на третину. Крім того, Росія і США зобов'язалися вдвічі знизити граничний рівень для розгорнутих і нерозгорнутих стратегічних носіїв.

Термін дії договору був визначений у 10 років. Він може бути продовжений за рішенням сторін на строк не більше п'яти років, якщо раніше він не замінений наступною угодою щодо СНО.