ua en ru

Переговори з МВФ: чи є в України перспективи співпраці з Фондом

Переговори з МВФ: чи є в України перспективи співпраці з Фондом Девід Ліптон і Крістін Лагард мають вирішити, якою буде подальша співпраця України з МВФ (twitter.com imfnews)

Український уряд - у складному становищі. На одній шальці терезів - необхідність у фінансуванні економіки Міжнародним валютним фондом, на іншій - населення, яке не готове сприймати непопулярні реформи. Чи є перспективи у країни успішно завершити програму МВФ і отримати черговий транш кредиту - розбиралось РБК-Україна.

У ході щорічних весняних зборів МВФ і Світового банку, які відбулися 18-22 квітня у Вашингтоні, українська делегація на чолі з міністром фінансів Олександром Данилюком провела ряд зустрічей, на яких обговорювалася подальша доля програми України і МВФ. Незважаючи на оптимізм українських чиновників, які очікують від Фонду транш у 1,9 млрд доларів вже до осені, позиція основного кредитора країни залишається незмінною. Україна отримає черговий транш, тільки коли виконає свої зобов'язання щодо створення Антикорупційного суду, збалансує бюджет і перерахує ціну на газ для населення відповідно до ринкової вартості палива.

Як стало відомо РБК-Україна, останні пропозиції українського уряду щодо зміни механізму розрахунку тарифів на газ були відхилені Фондом. При цьому в МВФ не просто очікують від України виконання взятих на себе зобов'язань щодо реформування країни, але й дають зрозуміти, що кредитор більше не готовий йти на компроміси.

Весняні збори країн-учасниць МВФ і СБ, в ході яких Фонд презентує прогноз про перспективи розвитку світової економіки на найближчі півроку, - хороший привід для зустрічей всіх міністрів фінансів і голів центробанків з провідними економістами МВФ і СБ. Український уряд, який вже майже рік не може домовитися з основним кредитором про перегляд програми, також не згаїв шанс провести переговори з топ-менеджментом Фонду про подальшу співпрацю.

Але відпустити до Вашингтона міністра фінансів Олександра Данилюка і главу Нацбанку Якова Смолія "без нагляду" ні президент Порошенко, ні прем'єр Гройсман не ризикнули. "Одного Данилюка на переговорах мало. Кожен прислав своїх довірених осіб. Їм обом (президенту і прем'єру, - ред.) здається, що міністр фінансів їм недоговорює щось, хочуть почути все "своїми вухами" і самим переконатися в позиції Фонду. При цьому ці довірені особи не розуміють, як спілкуватися з Фондом і нічого не знають про деталі переговорного процесу", - поділився з РБК-Україна представник української делегації у Вашингтоні на умовах анонімності. Так, "переконатися" і "почути" експертів МВФ також приїхали заступник глави Адміністрації президента з питань соціальних, економічних та адміністративних реформ Дмитро Шимків і радник прем'єра Володимира Гройсмана Адомас Аудіцкас. Пізніше до української команди приєднався голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Україна – країна, яка не просто знаходиться під пильною увагою МВФ, але і "парадоксальний партнер". З одного боку, ми – позитивний приклад для інших країн-учасниць Фонду. Кореспонденту РБК-Україна в ході весняних зборів неодноразово доводилося чути про успіхи українських реформ, яких вдалося досягти за останні чотири роки. У той же час в МВФ дивуються, чому розвиток країни "різко призупинився", і чому влада не хоче завершити антикорупційну реформу і реформу енергосектору. Адже перша, на думку експертів Фонду, додасть балів до політичного рейтингу президента Порошенко, а створення газового ринку в країні "назавжди дозволить позбутися від махінацій з ціною на газ" і "призведе до конкуренції за споживача".

Великі сподівання

Треба сказати, що і представники Фонду, і українські чиновники покладали на ці переговори великі сподівання. Кредитор сподівався, що українська влада, нарешті, почне виконувати закріплені в Меморандумі положення, а наша делегація як мінімум розраховувала на компроміс в питанні ціни на газ.

"Ми вже пішли на компроміс, відклавши для України терміни реалізації земельної реформи. Зняли з порядку денного для цього перегляду програми й проведення приватизації українських держактивів, обмежившись рекомендаціями щодо прийняття законодавства з приватизації, що було зроблено українським парламентом. Які ще Україні потрібні від нас компроміси, щоб, нарешті, виконати ті prior actions (першочергові для виділення траншу дії, - ред.), які закріплені в Меморандумі?", - так відреагувало на питання РБК-Україна про можливість пом'якшення позиції Фонду високопоставлене джерело в МВФ. Як відомо, політика Фонду забороняє сторонам офіційно коментувати деталі переговорного процесу.

Для того, щоб домогтися перегляду програми, Україні необхідно виконати три пункти, які чиновники вже близько року обговорюють з МВФ: створити Антикорупційний суд, деполітизувати тарифи на газ і збалансувати бюджет.

Ключовою реформою в цьому списку як і раніше є створення Антикорупційного суду. На думку експертів Фонду, робота спеціалізованого суду завершить антикорупційну реформу в нашій країні і дозволить "НАБУ і САП результативно та ефективно виконувати своє призначення". Щоб "замкнути ланцюжок", і виносити справедливі рішення з антикорупційних розслідувань, новий суд має бути незалежним від політичного впливу. Тому МВФ наполягає на дотриманні рекомендацій Венеціанської комісії, які, окрім іншого, передбачають участь Фонду та інших міжнародних організацій у відборі незалежних суддів. У президента Петра Порошенка, як відомо, своя думка про те, яким має бути Антикорупційний суд в країні. У березні він уже запропонував Верховній Раді свій варіант законопроекту про Антикорупційний суд без урахування вищевказаних рекомендацій. В інтерв'ю Financial Times глава держави заявив, що вважає неприпустимою ситуацію, "коли МВФ і інші донори диктують Україні закони".

У Фонді на подібні заяви реагують стримано, продовжуючи "стояти на своєму". За словами високопоставленого представника МВФ, кредитор "розуміє, що процес формування Антикорупційного суду затягнеться на півроку", тому для перегляду програми буде достатньо, якщо український парламент ухвалить закон, в якому враховані рекомендації експертів Венеціанської комісії".

У Кабінеті міністрів при цьому впевнені, що якщо Україна все ж ухвалить закон в редакції, яку схвалять міжнародні організації, МВФ піде на поступки по інших пунктах Меморандуму. "Зараз головне переконати парламент і президента в необхідності створення незалежного Антикорупційного суду. У нас пройшли дуже конструктивні переговори з цього питання з МВФ, і сподіваємося, що в травні у нас буде редакція закону, яка влаштує всі сторони. Якщо Рада не підведе, і ми доведемо Фонду, що можемо завершити антикорупційну реформу правильно, цілком ймовірно, що МВФ трохи пом'якшить свою позицію щодо газового питання", - розповіло РБК-Україна джерело в уряді, знайоме з ходом переговорів.

"Газовий глухий кут"

Іншими словами, від МВФ українські чиновники чекають дозволу відступити від автоматичної формули, згідно з якою зараз розраховується ціна на газ для населення. Як відомо, вартість газу для побутових споживачів не еквівалентна ринковій (не паритетна імпортній), але розраховується за формулою з урахуванням середньорічної вартості газу на європейському хабі. Якщо ціна газу на опалювальний період відхиляється від імпортної на 10%, вона на початку і в кінці сезону підлягає коригуванню. Якби Кабмін слідував цій формулі, то з 1 жовтня 2017 року вартість тисячі кубометрів газу для населення зросла б від нинішніх 4942 гривень на 17-18%. Але оскільки цього не сталося, то вже з 1 квітня підвищити ціну потрібно було на 30%.

"Напевно, в Україні багато хто думає, що МВФ просить підняти тарифи на газ для населення на шкоду українським домогосподарствам, і не всі українські споживачі розуміють, чим продиктовані наші рекомендації. Насправді, для нас вкрай важливо, щоб питання формування вартості газу для побутових абонентів не залежало від конкретних політичних рішень, а обгрунтовувалося економічними реаліями ринку", - пояснили виданню джерела в МВФ.

У Фонді заяви прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, який всупереч домовленостям з МВФ неодноразово обіцяв населенню не підвищувати ціни на газ, не розуміють. Фонд вважає, що Меморандум передбачає поетапну і продуману стратегію зростання вартості газу для населення до ринкового рівня. Якщо б Україна дотримувалася домовленості з МВФ, то вже з 1 квітня в країні діяла єдина для побутових і промислових споживачів ціна газу, яка корелює з вартістю палива на європейському ринку. Але цього, як відомо, не сталося. Уряд не тільки не підвищив тарифи на газ, але і до 1 червня продовжив спецоб`язки "Нафтогазу" (ПСО) по забезпеченню газом населення та закачуванню палива у підземні сховища. "Під час попереднього перегляду програми ми домовилися про певний деполітизований механізм розрахунку вартості газу. Володимир Гройсман, очоливши уряд два роки тому, одним з перших рішень ввів розрахунок на підставі ринкової ціни (100% паритет імпорту, - ред.). Ми думали, що в цьому питанні у нас повне порозуміння з українським урядом. Але, отримавши транш, чомусь уряд відступив від домовленостей. Нам не зрозумілі причини цих вчинків, адже малозабезпечені громадяни не постраждають від підвищення тарифів на газ – вони захищені механізмом субсидій", - пояснили РБК-Україна у Фонді.

За попередніми розрахунками уряду, при досі діючому механізмі виплат житлових субсидій підвищення тарифів на газ на майже 30% могло призвести до додаткових витрат у 20 млрд гривень. У МВФ усвідомлюють, що таких коштів у державному бюджеті України немає. Тому Фонд систематично наполягає на проведенні верифікації системи житлових субсидій, рекомендуючи більш виважено підійти до механізму їх виплат і скоротити кількість споживачів, які отримують дотації. Вказує МВФ і на необхідність монетизації субсидій до рівня населення і на несправедливість діючих спецоб`язків "Нафтогазу", оскільки вони не поширюються на газопостачальні компанії – облгази.

Досі українські чиновники підтримували ці ініціативи лише на словах, але на ділі аудит житлових субсидій сприймався як непопулярний крок. "У передвиборчий рік уряду важко пояснити людям, чому вони у минулому опалювальному сезоні отримували субсидію, а сьогодні Кабмін вважає, що вони в змозі покрити повну вартість "комуналки". "Пряником" в цій історії може стати монетизація субсидій, коли споживач буде отримувати адресну допомогу від держави грошима і почне думати, як йому заощадити на споживанні енергоресурсів, щоб частину цих грошей залишить собі", - пояснив виданню співрозмовник в Кабміні, знайомий з ходом переговорів.

Інше джерело ще 20 квітня запевнило кореспондента РБК-Україна, що "з питання субсидій вже є рішення, яке влаштує МВФ". І дійсно, через п'ять днів після переговорів у Вашингтоні, уряд 27 квітня несподівано змінив систему виплати житлових субсидій. Тепер з початком нового опалювального сезону українські споживачі будуть отримувати субсидії "живими грошима". Втім, права на держдопомогу позбавлять громадян, які здають в оренду житло, у власності яких є новий автомобіль або якщо площа квартири перевищує 120 кв. м. Однак у Кабміні не уточнили, наскільки скоротиться кількість субсидиіантов і зменшаться витрати держбюджету. "Кабмін таким чином продемонстрував МВФ, що ми готові виконувати зобов'язання", - пояснили виданню джерела в уряді.

Незважаючи на це, за інформацією РБК-Україна, механізм розрахунку ціни на газ для населення все ще залишається відкритим. За майже рік технічних консультацій Кабмін запропонував Фонду як мінімум шість варіантів розрахунків формули газу для побутових споживачів. Всі вони продумані таким чином, щоб уникнути значного подорожчання газу для населення в опалювальний період і зберегти держрегулювання вартості палива. Жоден із запропонованих варіантів кредитор не схвалив. У ході переговорів у Вашингтоні українські чиновники вкотре представили експертам Фонду нову версію "газової формули. У її розробці брав участь НАК "Нафтогаз України".

Суть ініціативи в тому, щоб виключити з постачань газу населенню дочірні компанії облгазів – облгаззбуты – і диференціювати вартість газу за обсягом споживання. Зокрема, НАК запропонував ввести певний соціальний обсяг споживання, який буде продаватися за діючою ціною (майже 7 тис. гривень за тис. кубометрів). Все, що вище цієї норми, оплачується відповідно до ринкової вартості, яка взимку, за оцінками МВФ, буде вище як мінімум на 40-50%. "Пропозицію ми взяли в роботу. Наші експерти уважно вивчать всі аспекти цієї формули і, якщо ми зрозуміємо, що вона не залишає можливості для політичного впливу на ринок газу, вона може бути схвалена. Але поки топ-менеджмент МВФ переконати в правильності цього підходу не вдалося. Ми, коли в 2014 році почали співпрацювати з Україною, рекомендували відмовитися від соціальних норм та диференціації ціни. Тепер нам нібито пропонують повернутися до того, з чого починали", - заявило виданню високопоставлене джерело у Фонді у неділю, 22 квітня.

Через тиждень стало зрозуміло, що експерти МВФ не погодили нову формулу. "Ціна на газ повинна бути єдиною для всіх споживачів та регулюватися ринком, а не державою", - заявили виданню відразу декілька джерел в Фонді. Це означає, що українському уряду або доведеться всупереч своїм обіцянкам вже влітку оголосити українцям про підвищення вартості газу для населення з 1 жовтня, або визнати невиконання програми МВФ.

Бюджетний питання

Навіть якщо український парламент схвалить закон про Антикорупційний суд з поправками Венеціанської комісії і уряд підвищить тарифи на газ для населення, це ще далеко не означає, що країна отримає черговий транш кредиту МВФ. "Фонд не дає гроші країнам, які не в змозі їх повернути. Саме тому місія Фонду, яка працювала в тій чи іншій країні, насамперед вивчає, наскільки у країни збалансований бюджет. Це не структурний маяк і не першочергова дія, бюджет – це апріорне питання для Фонду", - пояснив виданню високопоставлений чиновник МВФ.

Про те, що держбюджет-2018 "необґрунтовано оптимістичний" експерти Фонду говорили українським чиновникам ще до того, як доходи і видатки країни схвалила Верховна Рада. Як раніше повідомляло РБК-Україна, у лютому в ході технічних консультацій з експертами МВФ Кабмін отримав "наполегливу рекомендацію" збалансувати бюджет. Іншими словами, Фонд наполягає на скороченні витрат і оптимізації доходів держскарбниці. "Ми спочатку бачили загрозу зростання дефіциту бюджету. Ми про це говорили українському уряду. І, схоже, що наші прогнози починають збуватися", - уточнив співрозмовник видання у Фонді, знайомий з ситуацією.

Справді, за підсумками першого кварталу недобір по доходах перевищив 6 млрд гривень або більше 3% від плану. Виходячи з даних Держказначейства, в держскарбницю надійшло майже 194 млрд гривень при близько 200 млрд гривень запланованих. При цьому однією з основних проблем є недобір по податковим і митним платежам – 4,4 млрд і майже 2 млрд гривень відповідно. Джерела РБК-Україна в уряді запевняють, що "результати першого кварталу не є показовими", "ситуація вирівняється після сплати "Нафтогазом" дивідендів і скорочення витрат на субсидії". "Це тривожний сигнал для нас. Особливо на тлі заяв українського уряду про необхідність збільшення мінімальної зарплати з 3,7 до 4,2 тисяч гривень. Ми поки не бачимо ресурсів для цього. Разом з тим, ми розуміємо важливість збереження соціальних виплат", - пояснив виданню співрозмовник в МВФ, відмовившись при цьому уточнити, які статті витрат Фонд рекомендує урізати українському уряду.

Втім, у Кабміні шанси країни на подальшу співпрацю з Фондом оцінюють позитивно. В ході щорічних зустрічей МВФ і СБ міністр фінансів Олександр Данилюк ще раз підтвердив можливість отримання траншу в розмірі 1,9 млрд доларів вже цього літа. Якщо це станеться, то це буде останній транш за програмою EFF (програма розширеного фінансування), терміни якої закінчуються вже в 2019 році. За весь період співпраці з МВФ Україна отримала 8,2 млрд доларів. Ця сума практично ідентична тій, яку Фонд виділив Греції для подолання наслідків економічної кризи (9 млрд доларів).

"Україна досі обговорює з нами четвертий перегляд програми, при тому, що згідно з графіком, вже повинен бути 13-ий перегляд. Україна могла б отримати від нас більше допомоги, якщо б не відставала у процесі реалізації реформ, - пояснили виданню в МВФ. – Ми не можемо реформувати країну за українців або замість українців, вам доведеться робити це самостійно. Але ми готові надати Україні допомогу".

Щоб цю допомогу отримати, Україні доведеться реалізувати всі три ключові положення Меморандуму. "Країні потрібен Антикорупційний суд. Корупція і те, як вона впливає на приплив інвестицій і розвиток бізнесу, є серйозною проблемою для України. Досягнення поліпшення фінансового стану "Нафтогазу" і, отже, державних фінансів у цілому, важливий елемент, що підтримує стабільну ситуацію. Все, що руйнує її, вельми небезпечно. Ще однією запорукою для стабілізації ситуації стала нормалізація бюджетної політики. І я просто не бачу причин, за якими Україна може не виконувати всі ці три реформи", - заявив в інтерв'ю РБК-Україна перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон.

При цьому в самому Фонді не очікують від країни швидких і правильних дій. "Реформи зараз йдуть дуже повільно. Можливо, реформування країни прискоритися після проведення виборів", - на умовах анонімності сказав РБК-Україна високопоставлений співрозмовник у Фонді. Не може країна зараз і повністю відмовитися від роботи з МВФ, приміром, заявивши про дострокове завершення програми і неможливості обслуговувати свої кредитні зобов'язання перед Фондом. "Фонд не працює з країнами, які можуть довести ситуацію до оголошення дефолту за кредитними зобов'язаннями перед нами і просити про реструктуризацію. Важливо розуміти, що відмова від співпраці з МВФ - це негативний сигнал і для інших донорів та кредиторів країни. Крім того, дефолт по кредитах Фонду, це автоматичний дефолт за всіма кредитними зобов'язаннями країни", - застеріг РБК-Україна співрозмовник в МВФ.